29 вересня 2015 р. Справа №804/14543/15
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Борисенко П.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Дніпропетровської міської організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - УКРОП», третя особа - Дніпропетровська міська виборча комісія Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій,-
28.09.2015 р. ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Дніпропетровської міської організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - УКРОП», третя особа - Дніпропетровська міська виборча комісія Дніпропетровської області, в якому просить: визнати незаконними дії Дніпропетровської міської організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - УКРОП», що полягають у здійсненні передчасної передвиборної агітації; зобов'язати Дніпропетровську міську організацію політичної партії «Українське об'єднання патріотів - УКРОП» припинити порушення ст.54 Закону України «Про місцеві вибори», що полягають у здійсненні передчасної передвиборної агітації; зобов'язати Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області, у відповідності до ч. 7 ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори», оголосити попередження Дніпропетровській міській організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - УКРОП» за недотримання порядку проведення передвиборної агітації, шляхом здійснення непрямого підкупу та Інформацію про оголошення попередження оприлюднити в загальнодержавних або місцевих засобах масової інформації чи в інший спосіб.
Відповідно до п. 5 ч.1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подано адміністративнийпозов у строк, встановлений законом.
Дослідивши позовні матеріали, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без розгляду, виходячи з наступного.
Відповідно частин 1, 4 статті 175 КАС України право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму. Позовну заяву може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частинами шостою - сьомою статті 172 цього Кодексу.
Згідно ч.6 ст.172 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Пунктом 8 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 1 листопада 2013 року № 15 "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом" зазначено, що позовні заяви, подані пізніше вказаних граничних строків, залишаються без розгляду (ч.5 ст.179 Кодексу адміністративного судочинства України). Строки подання позовних заяв щодо виборчих спорів є абсолютними і їх не може бути поновлено (ч.5 ст.179 Кодексу адміністративного судочинства України), в тому числі незалежно від того, коли позивач дізнався про прийняття рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності.
Як вбачається з позовної заяви, позивач оскаржує дії Дніпропетровської міської організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - УКРОП», а саме дії, які полягають у здійсненні передчасної передвиборної агітації.
Позивач в адміністративному позову зазначає, що оскаржувані дії (розміщення на біл-бордах передвиборної агітації) відповідачем були вчинені 15 вересня 2015 р.
Відтак відлік строку для подачі даного адміністративного позову почався 15 вересня 2015 р. та на дату подачі позову (28 вересня 2015 р.) є пропущеним.
Статтею 179 КАС України встановлено особливості обчислення строків у справах, пов'язаних з виборчим процесом. Згідно з ч. 5 вказаної статті строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
За зазначених обставин суд дійшов висновку про необхідність залишення адміністративного позову ОСОБА_1 без розгляду.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 160, 165, 172, 175, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - залишити без розгляду.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріали.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ч. 3 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ч.5 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) П.О.Борисенко
Ухвала суду не набрала законної сили 29.09.2015р.
Суддя П.О.Борисенко
З оригіналом згідно
Помічник судді І.В.Калита