Постанова від 16.09.2015 по справі 804/16950/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2015 р. Справа № 804/16950/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Тулянцевої І.В.,

при секретарі Ломідзе Д.Г.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

представника третьої особи ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області до Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в м.Першотравенську Дніпропетровської області про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

20.10.14 року Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області (далі - позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону (далі - відповідач), третя особа - Управління Пенсійного фонду України в м. Першотравенську Дніпропетровської області про стягнення заборгованості у розмірі 1643042,51 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ті обставини, що відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі Закон № 1058-ІV) Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін зобов'язаний вносити з коштів, призначених на оплату праці, плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими або важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років. В порушення вказаної норми Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін за період з 2004 року по серпень 2014 року не сплачувало кошти призначені на покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених особам, що працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1, що призвело до утворення недоїмки у розмірі 1643042,51 грн., яка підтверджується розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». З урахуванням наведеного просять стягнути заборгованість в судовому порядку.

На підтвердження позовних вимог позивачем в якості доказів надані копії наступних документів: Довідку з ЄДРПОУ по підприємству - Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін; довідку - розрахунок заборгованості; свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи в УПФУ; розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій; докази направлення та отримання відповідачем ОСОБА_4.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов із вказаних в ньому підстав.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, подав до суду письмові заперечення, згідно яких 23.09.2014 р. Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін отримав від Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області ОСОБА_5 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з 2004 року по серпень 2014 року включно, на загальну суму 1643042.51 грн. Відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за попередні періоди відповідач вважає протиправним з огляду на те, що у позивача є можливість нарахування таких сум лише на поточний рік.

Представник третьої особи - Управління Пенсійного фонду України в м.Першотравенську Дніпропетровської області просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі посилаючись на те, що ОСОБА_5 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» були правомірно складені відповідачем за повідомленням УПФУ в м. Першотравенську Дніпропетровської області, в якому отримують пенсії особи, яким призначена пенсія на пільгових умовах.

Розглянувши подані документи, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо та достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін (код ЄДРПОУ 00159427) знаходиться на обліку в УПФУ в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Судом встановлено, що 23.09.2014 року Восьмим воєнізованим гірничорятувальним загоном отримано від Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області лист з додатками - ОСОБА_4 (вх. №3780/02/14 від 04.09.2014 року, вх. №3698/02/14 від 03.09.2014 року, вх. №3697/02/14 від 03.09.2014 року, вх. №3696/02/14 від 03.09.2014 року, вх. №3695/02/14 від 03.09.2014 року, вх. №3694/02/14 від 03.09.2014 року, вх. №3693/02/14 від 03.09.2014 року, вх. №3692/02/14 від 03.09.2014 року, вх. №3691/02/14 від 03.09.2014 року, вх. №3690/02/14 від 03.09.2014 року, вх. №3689/02/14 від 03.09.2014 року, вх. №3688/02/14 від 03.09.2014 року, вх. №3687/02/14 від 03.09.2014 року, вх. №3686/02/14 від 03.09.2014 року, вх. №3685/02/14 від 03.09.2014 року, вх. №3684/02/14 від 03.09.2014 року, вх. №3683/02/14 від 03.09.2014 року, вх. №2456/02/13 від 23.06.2014 року, вх. №3779/02/14 від 04.09.2014 року) про вимогу сплатити у вересні 2014 року суму відшкодувань - фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з 2004 року по серпень 2014 року на загальну суму 1 643 042,51 грн. (а.с. 10-40).

Не погоджуючись із складеними відповідачем ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до УПФУ в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області та Управління Пенсійного фонду України в м. Першотравенську Дніпропетровської області про визнання ОСОБА_4 протиправними та їх скасування, у зв'язку із чим провадження у справі №804/16950/14 було зупинено.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.01.2015 року по справі № 804/16232/14, залишеною в силі ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17.06.2015 р., у задоволенні позову було відмовлено (а.с. 129-132).

Судом також встановлено, що в добровільному порядку відповідачем суми, визначені в ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 2004 р. по серпень 2014 року в розмірі 1 643 042,51 грн., на момент розгляду справи не сплачені, у зв'язку із чим позизивач просить їх стягнути в примусовому порядку.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закону) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.

Згідно пункту першого статті першої Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників. Відповідно до абзацу четвертого пункту першого статті другої цього Закону для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

У відповідності до ст. 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.

Абзацом другим пункту першого статті четвертої цього Закону встановлена ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності зазначеним Законом.

За правилами абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до ПФУ плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Згідно пункту 6.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663 (далі Інструкція № 21-1 від 31.12.2003 року), витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За приписами пункту 6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствами до 20-го січня поточною року протягом десяти днів з новопризначених пенсій.

Пунктом 6.5 Інструкції передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

У відповідності до пункту 6.8 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат па виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, які регулюють спірні правовідносини, а також іншими законодавчими актами з питань пенсійного забезпечення не передбачено права Управління Пенсійного фонду здійснювати відшкодування витрат по пільговим пенсіям за попередні періоди.

В ході розгляду справи судом було встановлено, що працівникам Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в м. Першотравенську Дніпропетровської області були призначені та виплачувались: ОСОБА_6 з 2004 р., ОСОБА_7 з 2005 р., ОСОБА_8 з 2007 р., ОСОБА_9 з 2005 р., ОСОБА_10 з 2006 р., ОСОБА_11 з 2006 р., ОСОБА_12 з 2007 р., ОСОБА_13 з 2007 р., ОСОБА_14 з 2008 р., ОСОБА_15 з 2008 р., ОСОБА_16 з 2008 р., ОСОБА_17 з 2011 р., ОСОБА_18 з 2011 р., ОСОБА_19 з 2011 р. (а.с. 24-25). Між тим, до вересня 2014 р. відповідачем ОСОБА_5 фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за періоди, коли фактично були виплачені пільгові пенсії вказаним працівникам, до Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону не направлялись.

В судовому засіданні представником третьої особи - Управлінням Пенсійного фонду України в м. Першотравенську Дніпропетровської області не було надано зрозумілих та об'єктивних пояснень з приводу того, у зв'язку із чим УПФУ інформація щодо виплат пільгових пенсій вказаним працівникам Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону за 2004-1014 роки не направлялась до Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області для донарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередні періоди.

Суд також зазначає, що рішенням у справі № 804/16232/14 за позовом Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону до Відповідача 1 - Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області та Відповідача 2 - Управління Пенсійного фонду України в м. Першотравенську Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування ОСОБА_5 фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлено, що сам по собі розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не носить обов'язку сплати вказаних у ньому сум, оскільки такі суми стягуються в судовому порядку. При цьому, позивач не позбавлений права надавати заперечення проти такого розрахунку при розгляді справи по стягненню сум на підставі зазначеного розрахунку (а.с. 129-130).

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Між тим, відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За таких обставин суд зазначає, що оскільки предметом позову у справі №804/16232/14 було правомірність дій УПФУ щодо складання ОСОБА_5 фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а не правомірність донарахування позивачем сум відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередній період, в силу ч. 1 ст. 72 КАС України, при винесенні рішення по справі судом приймаються до ували лише факт складання вказаних ОСОБА_5 та направлення їх до відповідача для добровільного виконання.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що у Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області були відсутні правові підстави для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередній період, визначених в ОСОБА_5 фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період 2004 - 2013 роки, оскільки така можливість передбачена лише на поточний рік.

Аналогічної позицію виклав і Вищій адміністративний суд України в своєму рішенні від 14.03.2013 року у справі № К/9991/32264/11.

З наданих до суду відповідачем розрахунків про фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій свідчить, що за період з 2004 р. по 2013 р. сума до відшкодування складає - 1377510,58 грн., за період з 01.01.2014 р. по 31.08.2014 р. сума до відшкодування складає - 265531,93 грн.

За таких обставин, суд вважає, що оскільки позивачем в судовому засіданні не доведено правомірність донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередній період, позов підлягає частковому задоволенню лише в частині стягнення сум відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 265531,93 грн., тобто суми, що підлягають відшкодуванню за поточний рік, а саме за період січень - серпень 2014 року.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області до Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в м.Першотравенську Дніпропетровської області про стягнення заборгованості - задовольнити частково.

Стягнути з Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Дніпровська, буд. 597, р/р 35239006002280 в Управлінні Державного казначейства в Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 00159427) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області (51400, Дніпропетровська область, м.Павлоград, пр. Шахтобудівників, буд. 5, р/р 256060302233214, МФО 305482 у філії Дніпропетровського обласного управління АТ «Ощадбанк», код ЄДРПОУ 37735534) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.01.2014 року по 31.08.2014 року в розмірі 265 531,93 грн. (двісті шістдесят п'ять тисяч п'ятсот тридцять одну грн. 93 коп.).

В іншій частині позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя ОСОБА_20