Справа №557/481/15-а
28 вересня 2015 року
Гощанський районний суд Рівненської області в особі :
судді Чорноус Л.І.
при секретарі Поліщук С.О.
за участю позивачки ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Гоща в залі суду заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про роз'яснення судового рішення від 09.06.2015 року по адміністративній справі за її позовом до УПФУ в Гощанському районі про визнання протиправними дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії по відновленню порушеного права.
У своїй заяві ОСОБА_1 посилається на те , що згідно постанови Гощанського районного суду від 09 червня 2015 року та постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14.07.2015 року , якою було змінено рішення суду першої інстанції , було визнано рішення УПФУ в Гощанському районі про неврахування при призначенні їй пенсії індексації в сумі 448,23 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 5335,72 грн. та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань в сумі 8431,44 таким , що суперечить чинному законодавству України і зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 03.03.2015 року та при перерахунку пенсії врахувати суми індексаціїї заробітної плати у розмірі 448,23 грн. , матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 5335,72 грн. та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 8431,44 грн. та провести виплату різниці між фактично отриманим та належним до сплати розміром пенсії за період з 03.03.2015 року.
29.07.2015 року Гощанським районним судом було видано виконавчий лист , який вона подала для примусового виконання до відділу ДВС Гощанського РУЮ.
Проте , до даного часу рішення судів залишаються невиконаними.
Свою відмову у виконанні вказаних рішень відповідач мотивує тим , що в постанові Гощанського районного суду від 09.06.2015 року не вказано , у якому відсотковому розмірі слід перераховувати пенсію, перерахунок пенсії здійснюватиметься відповідно до редакції ст.37 Закону України «Про державну службу» чинної на даний час, згідно якої пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати.
Це призведе до зменшення розміру її пенсії. Оскільки виклад резолютивної частини постанови суду не дає чіткого розуміння зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії в розмірі 90% (в редакції Закону України «Про державну службу», чинного на дату призначення пенсії), а тому в цій частині, на думку заявниці, постанова потребує роз'яснення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою заяву підтримала повністю.
Представник відповідача по справі - УПФУ в Гощанському районі в судове засідання не з'явився ,про причини неявки суд не повідомив, хоча був завчасно і належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Заслухавши заявницю , суд вважає , що заява підлягає до задоволення.
У відповідності до ч. 1 ст.170 КАС України , якщо судове рішення є незрозумілим , суд , який його ухвалив , за заявою осіб , які беруть участь у справі , або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення , не змінюючи при цьому його змісту.
Відповідно до частини 2 ст.37 Закону України «Про державну службу» ( в ред. від 01.01.2008 р. ), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Судом встановлено, що пенсію ОСОБА_1 було призначено у розмірі 90% від сум заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла до 01.10.2011р.), отже при її перерахунку застосуванню підлягає ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на момент виникнення у неї права на пенсію.
Крім того, вказане було зазначене в мотивувальній частині постанови суду, а також зазначений розмір призначеної пенсії позивачу не викликав сумніву в сторін по справі. Предметом розгляду в справі було перерахунок пенсії із-за невключення в складову заробітної плати позивача індексації заробітної плати у розмірі 448,23 грн., матеріальної допомоги для оздоровлення у розмірі 5335,72 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8431,44 грн., а не факт призначення пенсії.
Як вбачається з листа управління Пенсійного фонду в Гощанському районі від 13 березня 2015 року за №1175/06 ОСОБА_1 встановлена пенсія в розмірі 90% від зарплати (а.с. 10).
За вказаних обставин, з метою уникнення суперечливого трактування змісту прийнятого рішення та неправильного його виконання, внаслідок неясності резолютивної частини судового рішення, суд вважає за необхідне роз'яснити постанову Гощанського районного суду Рівненської області від 09.06.2015 року, вказавши, що перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 необхідно провести відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в чинній редакції, що діяла на час призначення позивачці пенсії - до 01.10.2011 року та виникнення правовідносин між сторонами.
Керуючись ст. 170 КАС України суд,
Роз'яснити постанову Гощанського районного суду Рівненської області від 09 червня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі про визнання протиправними дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії по відновленню порушеного права, вказавши, що перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 необхідно провести відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції чинній станом на час призначення їй пенсії, а саме - виходячи із розміру 90 відсотків суми її заробітної плати, починаючи з 03 березня 2015 року з включенням її складових заробітної плати, а саме : індексації заробітної плати у розмірі 448,23 грн., матеріальної допомоги для оздоровлення у розмірі 5335,72 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8431,44 грн.
Ухвала суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Гощанський районний суд протягом 5 днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя