Справа № 278/1644/15-а
іменем України
29 вересня 2015 року, Житомирський районний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді - Баренко С.Г.,
з участю секретаря судового засідання - Лабенської Л.І., позивача, представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засідання в м. Житомирі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі (далі - УПФУ) про визнання неправомірними дій відповідача, зменшення пенсійного віку та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_1 у позові проти УПФУ, зазначив, що він у травні 1986 року працював у зоні ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. А тому він має право на отримання та призначення пенсії в розмірі передбаченому ст.ст.51,55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон) із зменшеням пенсійного віку на 10 років. Посилаючись на те, що відповідач безпідставно відмовив у призначенні такої пенсії просив суд зобов'язати УПФУ вчинити певні дії.
Позов було підтримано позивачем та його представником у повному обсязі. Стверджували, що відповідачу були надані усі необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пільгової пенсії, проте йому було незаконно відмовлено в цьому. Своє право може захистити лише в суді.
Представник УПФУ заперечувала щодо задоволення позову, покликаючись на відсутність первинних документів, які б беззаперечно підтвердили факт роботи позивача саме в зоні відчуження, як от: назва населеного пункту, до якого за наказом був направлений останній, в картці особового рахунку не відображені суми нарахованої додаткової заробітної плати, тощо.
Згідно обставин справи між сторонами виник спір щодо призначення пільгової пенсії передбаченої ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Частиною 1 ст.55 Закону, визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів - на 10 років.
Зі справи вбачається, що позивач за наказом начальника автоколони 2193 від 23.05.1986 року № 135-к у складі автоколони був відряджений в район ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС та безпосередньо брав участь у роботах по дезактивізації автотранспорту з небезпечної зони ЧАЕС з 14.05.1986 по 21.05.1986, за що був премійований(а.с.9-10). Позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії (а.с. 6).
Зазначені обставини підтверджуються також довідкою ТДВ «Житомирське АТП 11855» від 14.08.2014 №77 за формою, затвердженою Постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988р, довідкою від 11.12.1992
року із зазначенням населеного пункту, де працював позивач, а саме с. Лубянка, Полеського району, довідкою від 21.04.2015 про заробітну плату, копіями наказів про відрядження працівників автоколони в зону відчуження (а.с. 9-15).
Факт проведення позивачем робіт по очищенню автотранспорту від радіаційного забруднення в у 30 - км зоні від Чорнобильської атомної станції в с. Лубянка у травні 1986 року підтвердили також свідки ОСОБА_2, ОСОБА_3, безпосередні виконавці та очевидці цих подій.
Після досягнення ним п'ятдесятирічного віку ОСОБА_1 звернувся до УПФУ із відповідною заявою та наведеними документами для оформлення пільгової пенсії. 01.04.2015 відповідач повідомив про відмову комісії в призначенні йому такої пенсії (а.с.16).
Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються наступні документи: документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону
Ураховуючи, що жодних доказів недійсності наданих позивачем УПФУ довідок про факт ліквідації ним наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у травні 1986 року судом не здобуто, то для отримання права на призначення державної пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років позивачу достатньо незалежно від кількості робочих днів бути учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС до 1 липня 1986.
Об'єктивна неможливість дослідження будь-яких інших документів, на думку суду, не може бути підставою для відмови у задоволенні позову за обставин, коли право на пільгове зниження пенсійного віку підтверджується сукупністю зібраних у справі доказів.
Окрім цього, той факт, що саме в наказі від 23.05.1986, за яким позивача було відправлено у відрядження на ліквідацію наслідків аварії на ЧАЄС, відсутня назва населеного пункту не є виною позивача та не спростовує участь ОСОБА_1 в таких роботах, що є підставою для задоволення позову
Керуючись: ст.ст. 8, 19 Конституції України, ст.ст. 8, 9, 11, 17, 71, 100, 101, 161, 162, 256 КАС, Законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд,-
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Житомирському району щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі призначити ОСОБА_1 пенсію, як учаснику ліквідації наслідків
аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії у розмірах, передбаченому ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку на десять років згідно зі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 26.02.2014.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі 146 грн. 16 коп. судового збору в дохід держави
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського адміністративного апеляційного суду через Житомирський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: С.Г. Баренко