Постанова від 06.07.2011 по справі 2-а/0606/189/2011

Справа № 2-а/0606/189/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.07.2011 смт. Володарськ-Волинський

Володарсько -Волинський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого-судді Мельника М.Л.

при секретарі Ігнатенко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Володарсько-Волинського районного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1

до

управління пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області

про

перерахунок пенсії та стягнення щомісячної державної пенсії за віком,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з даним позовом, вказуючи, що з 29.02.2008 року він одержує державну пенсію за віком призначену Пенсійним фондом України у Володарсько-Волинському районі і після призначення пенсії продовжує працювати та має 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії. Відповідно до його звернення 01.03.2010 року йому зроблено перерахунок пенсії за період з 01.02.2008 року по 31.01.2010 року, який не відповідає вимогам ст. 40, 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач зазначає, що 18.02.2011 року він написав заяву до управління Пенсійного фонду України у Володарсько-Волинському районі про перерахунок пенсії і 17.03.2011 року отримав відповідь від відповідача, що перерахунок пенсії проведено відповідно до чинного законодавства із застосовуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік і при цьому керувались постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”. Позивач не погоджується з діями відповідача і вважає, що при перерахунку його пенсій повинен був застосовуватись показник середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.

Позивач просить суд визнати незаконними дії управління пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.11.2010 року по нормі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”з урахуванням середнього заробітку по України для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії з зазначеної дати.

В судове засідання позивач позов підтримав та дав пояснення по суті заявленого позову. На судове засідання 06.07.2011 року не прибув, у своїй заяві просить розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав. На судове засідання 06.07.2011 року не прибув, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений.

Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до слідуючого.

Відповідно до ст.ст. 40, 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу. У цьому випадку застосовується показник середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу згідно ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”в 2008 році призначена пенсія за віком.

18.02.2011 року позивач звернувся до Управління пенсійного фонду у Володарсько-Волинському районі про перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням 24 місяців страхового стажу та заробітної плати після попереднього перерахунку пенсії за період з 01.02.2008 року по 31.01.2010 року. Перерахунок пенсії проведено виходячи із середньомісячної заробітної плати позивача, середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за 2007рік з урахуванням коефіцієнту заробітної плати та страхового стажу.

Перерахунок пенсії проводився відповідно до п.п.3 п.11 Постанови КМ України від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.

Згідно з положенням ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правових актів, застосуванню підлягає правовий акт, який має вищу юридичну силу.

В силу вимог ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

- 2 -

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Рішення Конституційного Суду має преюдикційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними справ у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії законів, що визнані неконституційними.

У відповідності до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року зміни, що були внесенні до ст.ст. 40,42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного показника заробітної плати та порядку перерахунку пенсій були визнані неконституційними.

Оскільки Верховною Радою України в 2009 - 2010 роках не приймались закони, якими зупинялась або іншим чином обмежувалась дія ст. ст. 40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"законодавчі перешкоди для перерахування позивачу у 2010 році пенсії обчисленої в порядку даного Закону відсутні.

Враховуючи пріоритетність Законів над підзаконними актами, а також керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя”, при вирішенні спору суд вважає за необхідне застосувати Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"а саме ст. ст. 40,42 даного Закону, відповідно до якого при проведенні перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, в даному випадку за 2009 рік цей показник становить 1650,43 грн.

Відповідно до положень частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представник відповідача в судовому засіданні не надав доказів щодо правомірності перерахунку пенсії позивачу за період з 01.02.2008 року по 31.01. 2010 року.

„P„‚„y„z„„p„ђ„‰„y „t„Ђ „…„r„p„s„y „~„Ђ„‚„„y, „'„і „‚„u„s„…„|„ђ„ђ„„„Ћ „r„„p„x„p„~і „Ѓ„‚„p„r„Ђ„rі„t„~„Ђ„ѓ„y„~„y, „ѓ„…„t „tі„z„Љ„Ђ„r „r„y„ѓ„~„Ђ„r„„…, „‹„Ђ „Ѓ„‚„y „Ѓ„‚„Ђ„r„u„t„u„~„~і „Ѓ„u„‚„u„‚„p„‡„…„~„„… „Ѓ„u„~„ѓії „Ѓ„Ђ„x„y„r„p„‰„…, „x „q„Ђ„„… „T„P„U „r „B„Ђ„|„Ђ„t„p„‚„ѓ„Ћ„„Ђ-„B„Ђ„|„y„~„ѓ„Ћ„„Ђ„„… „‚„p„z„Ђ„~і „G„y„„„Ђ„„y„‚„ѓ„Ћ„„Ђї „Ђ„q„|„p„ѓ„„і, „q„…„|„y „Ѓ„Ђ„‚„…„Љ„u„~і „Ђ„‡„Ђ„‚„Ђ„~„ђ„r„p„~і „x„p„„Ђ„~„Ђ„ „Ѓ„‚„p„r„p „B„Ђ„|„Ђ„‡„Ђ„r„p „M.„M., „'„і „r„y„‚„p„x„y„|„y„ѓ„'„… „x„„u„~„Љ„u„~і „‚„Ђ„x„і„‚„… „Ѓ„u„‚„u„‚„p„‡„Ђ„r„p„~„Ђї „Ѓ„u„~„ѓії „x „…„‚„p„‡„…„r„p„~„~„'„ „Ѓ„Ђ„„p„x„~„y„і„r „ѓ„u„‚„u„t„~„Ћ„Ђї „x„p„‚„Ђ„qі„„„~„Ђї „Ѓ„|„p„„„y „Ѓ„‚„p„€і„r„~„y„і„r „r „s„p„|„…„x„'„‡ „~„p„€і„Ђ„~„p„|„Ћ„~„Ђї „u„„Ђ„~„Ђ„і„„y „x„p 2007„‚.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок та виплату пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за 2009 рік.

Відповідно до ст. 105 ч. 4 п. 2 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача -суб'єкта владних повноважень прийняти рішення, або вчинити певні дії, тобто адміністративний позов не може містити вимоги щодо стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень, відповідних сум грошових коштів, а тому суд в цій частині зобов'язує відповідача провести виплату пенсій починаючи з 01.11.2010 року.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат по справі, згідно з положеннями ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне судові витрати віднести на рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, ст.ст. 19,152 Конституції України, ст.ст. 40,42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”,суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити.

„B„y„x„~„p„„„y „~„u„x„p„„Ђ„~„~„y„„y „tії управління пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області по проведенню перерахунку пенсій ОСОБА_1.

З обов'язати управління пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до приписів ст.ст. 40 ч. 2, 42 ч. 4 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.11.2010 року застосувавши в розрахунок показник середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузі економіки за 2009 рік та провести її виплату починаючи з 01.11.2010 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Володарсько-Волинський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуючий /підпис/

Копія вірна.

Суддя: М.Л.Мельник