"22" вересня 2015 р. Справа № 926/1362/15
За позовом прокурора Заставнівського району Чернівецької області в інтересах держави в особі Вікнянської сільської ради, с. Вікно Заставнівського району
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, с. Вікно Заставнівського району
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Паскарь А. Д.
представники сторін:
від позивача - Попадюк Л. В., довіреність від 02.09.2015 № 225;
від відповідача - не з'явився;
за участю прокурора Нараєвської А. Ю.
СУТЬ СПОРУ: Прокурор Заставнівського району Чернівецької області звернувся з позовом в інтересах держави в особі Вікнянської сільської ради до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі від 30.03.2011 в частині збільшення розміру орендної плати за землю у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
В ході розгляду справи, який неодноразово відкладався, відповідач, яка про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, жодного разу у судовому засіданні не з'явилася, відзиву на позов не надала.
Зазначені обставини не перешкоджає вирішенню спору, а тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Представник позивача та прокурор позов підтримали та наполягали на його задоволенні з викладених у нього підстав.
Заслухавши пояснення представника позивача, прокурора, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні відношення між сторонами, суд дійшов висновку про обгрунтованість позову, виходячи з такого.
13 серпня 2010 року рішенням XXVI сесії Вікнянської сільської ради V скликання № 26/309 затверджено витяг з технічної документації з нормативно-грошової оцінки землі на земельну ділянку водного фонду загальною площею 8,4994 га на суму 270188 грн., встановлено орендну плату в розмірі 10% від нормативно-грошової оцінки, що становила 27018, 8 грн. в рік, та доручено Вікнянському сільському голові укласти договір оренди на вищевказану земельну ділянку з ОСОБА_1
Рішенням III сесії Вікнянської сільської ради VI скликання від 13.03.2012 №3/40 змінено розмір плати за земельну ділянку з 10% нормативно-грошової оцінки землі на 3%, що становила 8105,64 грн. в рік.
На підставі вказаних рішень 30.03.2011 сторони уклали між собою договір оренди землі, зареєстрований у відділі Держкомзему у Заставнівському районі за № НОМЕР_2 від того ж числа, відповідно до умов якого позивач передав Фізичної особі-підприємцю ОСОБА_1 в оренду строком на 15 років земельну ділянку в межах села Вікно загальною площею 8,4994 га, кадастровий номер НОМЕР_3, нормативно-грошова оцінка якої становила 270188 грн., а розмір річної орендної плати склав 8105,64 грн.
Рішенням 13 сесії Вікнянської сільської ради VI скликання від 25.11.2012 № 13/161 затверджена технічна документація по нормативній грошовій оцінні земель с. Вікно від 14.08.2015, згідно витягу з якої нормативна грошова оцінка орендованої ФОП ОСОБА_1 земельної ділянки становить 1276600,36 грн.
Тому з урахуванням вимог статей 274, 288 Податкового кодексу України трьохпроцентний розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки повинен складати 38298,01 грн.
В пункті 13 договору сторони визначили, що розмір орендної плати переглядається один раз на два роки, однак від внесення відповідних змін до договору в частині збільшення розміру орендної плати відповідач ухиляється.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України «Про оцінку земель» (далі - Закону), відповідно до частини п'ятої статті 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону).
Відповідно до статей 15, 18 Закону, підставою проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, а нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктах незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше, ніж один раз у 5-7 років.
Статтею 20 Закону передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до статті 23 Закону, документація з нормативної грошової оцінки населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю, згідно зі статтею 21 Закону України «Про оренду землі» встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної за комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до частини першої статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічне положення закріплено в частині першій статті 188 Господарського кодексу України.
Згідно зі статтями 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Частини перша та друга статті 632 ЦК України передбачають застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за землю визначена у частині першої статті 21 Закону України «Про оренду землі» як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
У зв'язку з введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.11 Закон України «Про плату за землю» втратив чинність, а питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється виключно цим Кодексом, згідно зі статтею 288 якого розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Ураховуючи, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої договором.
Таким чином, зважаючи на положення вищевказаних правових норм, умов договору, положень Закону України «Про оцінку земель», Податкового кодексу України та наявності належним чином оформленого волевиявлення позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для внесення до спірного договору змін щодо розміру орендної плати з метою приведення його у відповідність до вимог законодавства та усунення порушення сторонами законодавчих положень, обов'язкових для позивача і відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 30 березня 2011 року, який укладений між Вікнянською сільською радою с. Вікно Заставнівського району Чернівецької області та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, с. Вікно Заставнівського району Чернівецької області, зареєстрований у відділі Держкомзему у Заставнівському районі 30.03.2011за № НОМЕР_2, а саме:
Пункт 5 договору викласти в такій редакції: «Станом на 20.07.2015 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1276600,36 грн.»
Пункт 9 договору викласти в такій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, що становить 38298,01 грн. на рік».
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, с. Вікно Заставнівського району Чернівецької області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход державного бюджету судовий збір в розмірі 1218,00 грн. (отримувач коштів УДКСУ у м. Чернівці, код отримувача 37978173, банк отримувача ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку 856135, рахунок отримувача 31210206783002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу: судовий збір, господарський суд Чернівецької області, код 03500074).
Суддя А. Паскарь