Справа № 2а/1570/4975/2011
05 липня 2011 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду - Іванов Е.А., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Одеської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернату № 34 для дітей з вадами розумового розвитку до ТОВ «Інфокс»про зобов'язання вчинити певні дії, -
Одеська спеціалізована загальноосвітня школа-інтернат № 34 для дітей з вадами розумового розвитку звернулася до суду з позовом до ТОВ «Інфокс», в якому просить зобов'язати відповідача вчинити певні дії, а саме виконати постанову суду від 16.02.2011 року про відшкодування зайво сплачених сум за водопостачання та водовідведення у сумі 44642,51 грн. та перерахувати вказану суму в дохід обласного бюджету.
Розглянувши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно - правові спори, крім спорів, для яких законом встановлено інший порядок судового вирішення.
Відповідно до ч.1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Як вбачається з адміністративного позову, ні позивач, ні відповідач не є органом владних повноважень та не здійснює владних управлінських функцій, а тому даний спір не є публічно-правовим та не випливає із захисту прав, свобод та інтересів фізичних чи юридичних осіб саме у сфері публічно-правових відносин, а тому дана справа не є справою адміністративної юрисдикції та не підлягає розгляду адміністративним судом.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищенаведене, позивачу слід відмовити у відкритті провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 2, 3, 17, 109, ст. 158-160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Одеської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернату № 34 для дітей з вадами розумового розвитку до ТОВ «Інфокс» про зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до ч. 5 ст. 109 КАС України повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Копію ухвали разом із заявою та всіма додатками до неї надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня отримання її копії
Суддя Е.А. Іванов