22.09.2015 Справа № 920/1045/15
Господарський суд Сумської області у складі судді Левченка П.І. при секретарі судового засідання Чепульській Ю.В. розглянув матеріали справи № 920/1045/15
за позовом - Прокурора Тростянецького району в інтересах держави в особі позивача- Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області, м. Тростянець Тростянецького району Сумської області,
до відповідача - Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Восход», с. Ніцаха Тростянецького району Сумської області,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Управління Держгеокадастру у Сумській області, м. Суми,
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,
за участю представників:
прокурора - Васяновича М.В.,
позивача - не з'явився,
відповідача - Саміло В.В. за довіреністю № 7 від 04.09.2015 року,
третьої особи - Желябова В.В.
Суть спору: прокурор у своїй позовній заяві просить суд внести зміни до договору оренди землі від 03.01.2012 року, який зареєстровано у відділі Держкомзему у Тростянецькому районі, запис від 10.04.2012 року за № 59250000400890, виклавши пункт 9 договору в наступній редакції:
« 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки».
Відповідач письмового відзиву на позов не подав, проте в судовому засіданні 07.09.2015 року усно пояснив суду, що на даний час вносяться зміни до договору від 03.01.2012 року щодо орендної плати в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, про що подано відповідачем клопотання Управлінню Держгеокадастру у Сумській області.
22.09.2015 року від третьої особи до суду надійшов відзив, відповідно до якого останній зазначає, що 31.08.2015 року від відповідача до третьої особи надійшло клопотання про внесення змін до договору оренди землі від 03.01.2012 року, а саме щодо змін площі земельних ділянок, переданих в оренду, збільшення нормативної грошової оцінки земельних ділянок та збільшення орендної плати до 5 % від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, відповідача та третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд
Пунктом 2 статті 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді, у випадках, визначених законом.
Згідно статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 року № 3-рп/99, прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця заява є підставою для порушення справи в господарському суді.
Зі змісту статті 14 Конституції України вбачається, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Статтею 2 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд порушує справи за позовними заявами: підприємств та організацій, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів; державних та інших органів, які звертаються до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України; прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави; Рахункової палати, яка звертається до господарського суду в інтересах держави в межах повноважень, що передбачені Конституцією та законами України. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов до висновку про наявність законних підстав для звернення прокурора з даним позовом в господарський суд в інтересах держави в особі Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області.
03.01.2012 року між Тростянецькою районною державною адміністрацією Сумської області та Сільськогосподарський товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірми «Восход» укладено договір оренди землі (далі - договір) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Ницахівської сільської ради Тростянецького району Сумської області, який зареєстровано у відділі Держкомзему у Тростянецькому районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 10.04.2012 року за № 59250000400890.
Відповідно до пункту 2 договору в оренду передаються земельні ділянки загальною площею 267,8389 га, в тому числі рілля - 261,8369 га, сіножаті - 6,0000 га.
Об'єкт оренди переданий орендодавцем (позивачем) орендарю (відповідачу), що підтверджується актом приймання-передачі б/н,б/д (а.с. 15).
Нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки визначена у пункті 5 договору оренди і становить 4788477,37 грн.
Пунктом 8 договору визначено, що договір укладено відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації від 01.12.2011 року № 841 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки відповідача для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Ницахівської сільської ради Тростянецького району Сумської області» терміном на 20 (двадцять) років.
Пунктом 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 47884,77 грн. за рік, що складає 1,0 % від нормативної грошової оцінки землі.
Згідно пункту 10 договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексації.
Пунктом 11 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем (відповідачем) щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на розрахунковий рахунок Ницахівської сільської ради не пізніше 30 числа місяця наступного за звітним.
Відповідно до пункту 13 договору, розмір орендної плати за згодою сторін переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.
Згідно статей 288.5, 288.5.1 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки.
Відповідно до Витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок загальною площею 267,8389 га, що знаходяться на території Ницахівської сільської ради Тростянецького району Сумської області, нормативна грошова оцінка зазначених земельних ділянок загальною площею 267,8389 га станом на 2015 рік становить 5751161,32 грн.
Тому розмір річної орендної плати за земельні ділянки має складати 172534,83 грн.
Частиною восьмою статті 93 Земельного кодексу України визначено, що відносини пов'язані із орендою землі регулюються законом.
Згідно статті 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» закріплено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до статті 289.2 Податкового кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель сільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.
Частиною третьою статті 6 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Згідно з частиною першою статті 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Пунктами 34, 35 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», до виключної компетенції сільської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 року затверджено типову форму договору оренди землі, пунктом 13 якої зазначено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами та в інших випадках передбачених законом.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі», зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно з частиною першою статті 15 Закону України «Про оренду землі», однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Зміна розміру коефіцієнту індексації відбувається щорічно на підставі статті 289 Податкового кодексу України. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує політику у сфері земельних відносин щорічно інформує про індексацію нормативної грошової оцінки земель, де вказує індекси, що повинні застосовуватись при обчисленні розміру нормативної грошової оцінки земель на кожен поточний рік.
Складовими частинами розрахунку орендної плати (в тому числі при щорічній зміні) є розмір відсотку від нормативної грошової оцінки землі та сама нормативна грошова оцінка землі.
Отже, відповідно до умов договору, - орендна плата, яка залежить від розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі та самої нормативної грошової оцінки землі - підлягають щорічній зміні (перегляду) у зв'язку, зокрема, зі зміною (підвищенням) нормативної грошової оцінки землі, що є підвищенням ціни на землю (підвищення цін, як то визначено пунктом 13 договору є однією з підстав для перегляду розміру орендної плати).
Статтею 142 Конституції України закріплено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно статті 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Пунктом 36 договору оренди земельної ділянки від 03.01.2012 року визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.
Згідно з приписами статті 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Судом встановлено, що розмір орендної плати за землю законодавчо був змінений.
Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки (підвищення ціни земельної ділянки) є підставою для перегляду розміру орендної плати, згідно пункту 13 договору.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 03.12.2013 р. № 3-34гс13.
Відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статей 33, 34 названого Кодексу, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються учасниками судового процесу. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Статтею 43 цього ж Кодексу визначено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги визнаються судом правомірними, обґрунтованими, такими, що повністю підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню, оскільки станом на дату судового розгляду вищевказаний договір не припинений, у встановленому законодавством порядку не розірваний, є чинним, земельна ділянка відповідно до умов договору використовується відповідачем.
Згідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України з позивача та відповідача в доход державного бюджету підлягає стягненню судовий збір у сумі по 609,00 грн. з кожного, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій обох сторін договору та сторін у даній справі, які самостійно за згодою сторін не внесли своєчасно змін до договору щодо розміру орендної плати.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 288, 290 Податкового кодексу України, статтями 6, 632, 651 Цивільного кодексу України, статтями 21, 30 Закону України «Про оренду землі», статтею 36 Закону України «Про прокуратуру», статтями 32-34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни з дня набрання судовим рішенням у даній справі законної сили до договору оренди землі від 03.01.2012 року, укладеного між Тростянецькою районною державною адміністрацією Сумської області (42600, Сумська область, Тростянецький район, м. Тростянець, вул. Горького, буд. 3, ідентифікаційний код 04057907) та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Восход» (42654, Сумська область, Тростянецький район, с. Ницаха, вул. Радянська, буд. 2, ідентифікаційний код 03779225), який зареєстровано у відділі Держкомзему у Тростянецькому районі, запис від 10.04.2012 року за № 59250000400890, виклавши пункт 9 договору в наступній редакції:
« 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки».
3. Стягнути з Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області (42600, Сумська область, Тростянецький район, м. Тростянець, вул. Горького, буд. 3, ідентифікаційний код 04057907) в доход державного бюджету м. Суми (рахунок 31218206783002, МФО 837013, ЄДРПОУ 37970593, отримувач УДКС у м. Суми (м. Суми), 22030001) судовий збір в сумі 609,00 грн.
4. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Восход» (42654, Сумська область, Тростянецький район, с. Ницаха, вул. Радянська, буд. 2, ідентифікаційний код 03779225) в доход державного бюджету м. Суми (рахунок 31218206783002, МФО 837013, ЄДРПОУ 37970593, отримувач УДКС у м. Суми (м. Суми), 22030001) судовий збір в сумі 609,00 грн.
5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 28.09.2015 року.
Суддя П.І. Левченко