Ухвала від 21.09.2015 по справі 917/307/13-г

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

21.09.2015р. Справа № 917/307/13-г

Суддя Іваницький О.Т. розглянувши заяву Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" (вул. Козака, 2-а, м.Полтава, Полтавська область, 36020) вх. канцелярії суду №10843 від 29.07.2015р. про надання розстрочки виконання постанови Харківського апеляційного господарського суду від 05.09.2013 у справі №917/207/13-г

за позовом Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", вул. Б.Хмельницького, 6, м. Київ 1,01001

до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз", вул. Козака, 2-а, м. Полтава, Полтавська область, 36020

про стягнення 32 304 261,18 грн.

Представники сторін:

від заявника: ОСОБА_1 дов. №186 від 18.12.2014р.

від стягувача: ОСОБА_2 дов. №14-127 від 13.05.2014р.

Суть спору: розглядається позовна заява Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" вх. канцелярії суду №10843 від 29.07.2015р. про розстрочку виконання постанови Харківського апеляційного господарського суду від 05.09.2013 у справі №917/207/13-г.

23.09.2015р. за вх. канцелярії суду №13807 від НАТ "НАК "Нафтогаз України" до суду надійшов відзив на позовну. У відзиві стягувач заперечує проти заявленої розстрочки, посилаючись на те, що у боржника відсутні виняткові обставини, які б могли бути підставами для надання розстрочки. Суд поданий відзив прийняв та залучив до матеріалів справи.

Розглянувши матеріали заяви та справи, а також заслухавши представників сторін, суд встановив, що 23.04.2013 р. господарським судом Полтавської області прийнято рішення у справі № 917/307/13-г про стягнення з ВАТ «Полтавагаз» на користь ПАТ Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» 1 148 211,33 грн. 3 % річних, 4 312 789,59 пені та 11 633,95 грн. судового збору.

05.09.2013 р. постановою Харківського апеляційного господарського суду рішення господарського суду Полтавської області від 23.04.2013 р. у справі № 917/307/13-г скасовано та прийнято нове рішення, яким з ПАТ «Полтавагаз» на користь ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» стягнуто 4 404 471,74 грн. пені, 1 148 211,33 грн. 3 % річних та 11 829,26 грн. витрат по сплаті судового збору.

На виконання зазначеного рішення господарським судом Полтавської області 13.05.2013 р. видано наказ про примусове виконання рішення суду № 917/307/13-г.

21.08.2013 р. підрозділом примусового виконання рішень ВДВС ГУЮ у Полтавській області винесена постанова про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Полтавської області від 23.04.2013 р. у справі №917/307/13-г ВП № 39459366.

02.10.2014 р. підрозділом примусового виконання рішень ВДВС ГУЮ у Полтавській області винесена постанова про зупинення виконавчого провадження, в зв'язку з тим, що дію Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу» продовжено до 01.01.2016 р.

Суд вважає викладене таким, що дає підстави розстрочити виконання рішення виходячи із наступного:

Відповідно до ст. 121 Господарського процесуального кодексу України суд при наявності підстав, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони у виняткових випадках, залежно від обставин справи може, серед іншого, відстрочити або розстрочити виконання рішення.

За змістом наведеної норми, відстрочення та розстрочення є правом, а не обов'язком суду, яке, до того ж, реалізується у будь-який час від набрання рішенням законної сили та до його фактичного повного виконання, але виключно у виняткових випадках та за наявністю підстав, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Виходячи із змісту п. 7.2. Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» від 17.10.2012р. №9 підставою для відстрочки можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.

Станом на час звернення з заявою про розстрочку виконання рішення суду існують виняткові обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

ПАТ «Полтавагаз» не є газовидобувною компанією, інших джерел погашення заборгованості за спожитий природний газ, ніж її стягнення в судовому порядку зі своїх контрагентів у ПАТ «Полтавагаз» не існує.

Порядок формування інвестиційних програм газопостачальних, газорозподільних та газотранспортних підприємств затверджено постановою Національної комісії регулювання електроенергетики від 17.03.2011 р. №358 (далі - Порядок).

Дія Порядку поширюється на суб'єктів господарської діяльності, які отримали ліцензію Національної комісії регулювання електроенергетики України на право здійснення підприємницької діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом, розподілу природного газу та/або транспортування природного газу магістральними трубопроводами (пункт 1.1 Порядку).

Пунктом 1.3 Порядку встановлено, що інвестиційна програма - план використання коштів для підвищення рівня надійності та економічності роботи основних фондів, який містить комплекс зобов'язань ліцензіата на період її виконання щодо розвитку підприємства, покращення показників якості надання послуг споживачам з відповідними розрахунками та обґрунтуваннями, що підтверджують доцільність здійснення інвестиційної діяльності, джерела її фінансування та графік виконання; модернізація - удосконалення конструкції, яке забезпечує підвищення продуктивності об'єкта, що модернізується, сприяє розширенню його технологічних можливостей до рівня сучасних технічних і технологічних вимог, досягненню економії ресурсів, поліпшенню умов праці, поліпшенню якісних характеристик об'єкта (потужність, продуктивність, інше); реконструкція - перебудова (добудова) існуючих об'єктів виробничого призначення, пов'язана з удосконаленням виробництва, підвищенням його техніко-економічного рівня, зміною основних техніко-економічних показників (потужність, функціональне призначення, геометричні розміри тощо). Пунктом 2.1 Порядку встановлено, що з метою обґрунтування запланованих витрат ліцензіата, які спрямовуються на реконструкцію, модернізацію та розвиток основних фондів, інших активів ліцензіата, до НКРЕ подається інвестиційна програма за формою, наведеною в додатках до Порядку.

Фінансування інвестиційних програм здійснюється за рахунок амортизаційних відрахувань у повному обсязі, певної частки прибутку та інших джерел фінансування (пункт 2.2 Порядку).

Відповідно до пункту 2.4 Порядку разом з інвестиційною програмою надаються, зокрема: перелік робіт, основного обладнання, матеріалів, апаратного та програмного забезпечення, запланованих для закупівлі на планований період, з розбивкою на етапи закупівель, а також для газорозподільних підприємств - План відновлення, реконструкції та розвитку державного майна на відповідний рік, погоджений з суб'єктом, який відповідно до вимог договору про передачу права користування державним майном, що не підлягає приватизації, передав у користування газорозподільним підприємствам таке майно.

Фінансування робіт з проведення нового будівництва, реконструкції, модернізації та інших заходів щодо об'єктів ліцензіата включається до інвестиційної програми за наявності необхідних для цього проектів, погоджених (затверджених) відповідно до вимог чинного законодавства (пункту 2.7 Порядку).

Інвестиційна програма газорозподільного підприємства повинна узгоджуватися з Планом відновлення, реконструкції та розвитку державного майна на відповідний рік, погодженого з суб'єктом, який відповідно до вимог договору про передачу права користування державним майном, що не підлягає приватизації, передав у користування газорозподільним підприємствам таке майно (абзац другий пункту 3.2 Порядку).

Постановою НКРЕ №1106 від 07.08.2014 р. «Про внесення змін до постанови НКРЕ від 19.12.2013 р. № 1619» схвалено внесення змін до інвестиційних програм підприємства. Підприємству затверджено інвестиційну програму, яка фінансується за рахунок амортизаційних відрахувань, частини прибутку та інших джерел, і розділена на розділи: "Розподільчі газопроводи", "Споруди на розподільчих газопроводах" та інші.

Одночасне стягнення усієї суми боргу на виконання рішення суду у справі № 917/307/13-г суттєво погіршить фінансове становище ПАТ «Полтавагаз» та може призвести до невиконання інвестиційних програм, що відповідно, поставить під загрозу газотранспортну систему області в цілому.

Крім того, оплата вартості спожитого природного газу здійснюється в порядку, визначеному Постановою КМУ№1082 від 03.12.2008 р. «Питання удосконалення схем розрахунків за використану електроенергію та природний газ» /зі змінами та доповненнями/.

Відповідно до зазначеної постанови плата за природний газ від усіх категорій споживачів підприємства зараховується на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за використаний природний газ. Всі кошти, що надходять в рахунок оплати послуг з газопостачання населенням, бюджетними установами та іншими споживачами за затвердженим алгоритмом, у відсотковому співвідношенні спрямовується на оплату спожитого природного газу.

На виконання «Порядку відкриття рахунків із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять як плата за послуги з газопостачання та проведення розрахунків за спожитий природний газ», затвердженого постановою КМУ№1082 від 03.12.2008 р. (далі Порядок) підприємством в установі ПАТ «Державний ощадний банк України» відкрито поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять як плата за послуги за спожитий природний газ (копії договорів про відкриття рахунків додаються).

Відповідно до умов укладених договорів про відкриття банківських рахунків, обумовлено право уповноваженого банку на договірне списання з поточних рахунків із спеціальним режимом використання у рахунок оплати спожитого природного газу, згідно з нормативами відрахувань коштів, які затверджувалися відповідно до п. 3 Порядку.

Формування нормативу відрахування коштів здійснюється із врахуванням наданого підприємством розрахунку частини виручки, яка підлягає обов'язковому перерахуванню на поточний рахунок підприємства для оплати спожитого природного газу, забезпечення підприємством ст. ст. 15,24 Закону України «Про оплату праці», податкових зобов'язань в частині платежів до бюджетів усіх рівнів.

Постановою НКРЕКП № 2018 від 13.07.2015 року «Про внесення змін до нормативів перерахування коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання гарантованих постачальників природного газу, які здійснювали діяльність до 01.07.2012, відкритих в установах уповноважених банків, що надійшли від категорій споживачів «населення», «бюджетні установи», «промислові споживачі та інші суб'єкти господарювання», на липень 2015 року», з 13 липня 2015 року для ПАТ «Полтавагаз» затверджено нормативи перерахування коштів для всіх категорій споживачів:

· на поточний рахунок ПАТ «Полтавагаз», як гарантованого постачальника природного газу - 0 %;

· на поточний рахунок ПАТ «Полтавагаз» - ліцензіата з розподілу природного і нафтового газу - 0%;

· на поточний рахунок із спеціальним режимом використання власника природного газу НАК «Нафтогаз України» - 0%;.

· на поточний рахунок ліцензіата з транспортування природного і нафтового газу магістральними та промисловими трубопроводами - 0%;

· на поточний рахунок із спеціальним режимом використання власника природного газу ТОВ фірма «ТДК» - 0% ;

· на поточний рахунок із спеціальним режимом використання власника природного газу НАК «Нафтогаз України» в частині оплати обсягів природного газу для потреб ВТВ газорозподільного підприємства - 0%.

В зв'язку з встановленням на липень 2015 року «нульових» (нормативів) перерахування коштів по всім категоріям споживачів для ПАТ “Полтавагаз”, у товариства виникла кризова ситуація, пов'язана із відсутністю обігових коштів.

Всі категорії споживачів продовжують сплачувати заборгованість за спожитий природний газ до 01.07.2015 року і при нульовому алгоритмі дані кошти акумулюються на поточних рахунках із спеціальним режимом використання ПАТ «Полтавагаз». В зв'язку з не розподіленням коштів на власників природного газу і ліцензіатів з транспортування природного і нафтового газу магістральними та промисловими трубопроводами у товариства виникають податкові зобов'язання за відсутності податкового кредиту.

Таким чином, виконання рішення суду у встановлені строки, шляхом спрямування усіх коштів, що надходять на рахунок зі спеціальним режимом використання в погашення заборгованості перед позивачем призведе до порушення визначеного законодавством порядку розрахунків за природний газ.

На підтвердження скрутного матеріального становища заявником надано копію звіту про фінансовий результати 6 місяців 2015 року, відповідно до якого збитки підприємства становлять12 456,00 грн.

Судом враховується те, що підприємство боржника знаходиться у скрутному фінансовому становищі; специфічний вид діяльності відповідача; необхідність врахування інтересів територіальної громади міста та області, фізичних та юридичних осіб; арешт коштів на рахунках боржника та продаж його майна може призвести до зупинення діяльності боржника чи до його банкрутства; з метою недопущення негативних соціальних та інших наслідків внаслідок зупинки діяльності боржника щодо надання послуг з газопостачання, особливо в зимовий період.

Господарський суд дійшов висновку про наявність у даному випадку виключних обставин, які є підставою для надання відстрочки виконання рішення суду.

Враховуючи викладене, а також інтереси обох сторін, суд дійшов висновку про наявність підстав для розстрочення виконання постанови Харківського апеляційного господарського суду від 05.09.2013 р. у справі №917/307/13-г за визначеним судом графіком на три роки рівними платежами.

Керуючись статтями 121, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" вх. канцелярії суду №10843 від 29.07.2015р. про надання розстрочки виконання постанови Харківського апеляційного господарського суду від 05.09.2013 у справі №917/207/13-г - задовольнити.

2. Розстрочити виконання постанови Харківського апеляційного господарського суду від 05.09.2013 у справі №917/207/13-г на три роки рівними платежами за наступним графіком:

До 01 серпня 2015 р. - 154 569,79 грн.

До 01 вересня 2015 р. - 154 569,79 грн.

До 01 жовтня 2015 р. -154 569,79 грн.

До 01 листопада 2015 р. -154 569,79 грн.

До 01 грудня 2015 р. - 154 569,79 грн.

До 01 січня 2015 р. - 154 569,79 грн.

До 01 лютого 2016 р. -154 569,79 грн.

До 01 березня 2016 р. - 154 569,79 грн.

До 01 квітня 2016 р. - 154 569,79 грн.

До 01 червня 2016 р. - 154 569,79 грн.

До 01 липня 2016 р. - 154 569,79 грн.

До 01 серпня 2016 р. - 154 569,79 грн.

До 01 вересня 2016 р. - 154 569,79 грн.

До 01 жовтня 2016 р.- 154 569,79 грн.

До 01 листопада 2016 р. - 154 569,79 грн.

До 01 грудня 2016 р. - 154 569,79 грн.

До 01 січня 2017 р. - 154 569,79 грн.

До 01 лютого 2017 р. - 154 569,79 грн.

До 01 березня 2017 р. - 154 569,79 грн.

До 01 квітня 2017 р. - 154 569,79 грн.

До 01 травня 2017 р. - 154 569,79 грн.

До 01 червня 2017 р. - 154 569,79 грн.

До 01 липня 2017 р. - 154 569,79 грн.

До 01 серпня 2017 р. - 154 569,79 грн.

До 01 вересня 2017 р. - 154 569,79 грн.

До 01 жовтня 2017 р.- 154 569,79 грн.

До 01 листопада 2017 р. - 154 569,79 грн.

До 01 грудня 2017 р. - 154 569,79 грн.

До 01 січня 2018 р. - 154 569,79 грн.

До 01 лютого 2018 р. - 154 569,79 грн.

До 01 березня 2018 р. - 154 569,79 грн.

До 01 квітня 2018 р. - 154 569,79 грн.

До 01 травня 2018 р. - 154 569,79 грн.

До 01 червня 2018 р. - 154 569,79 грн.

До 01 липня 2018 р. - 154 569,79 грн.

До 01 серпня 2018 р. - 154 569,79 грн.

2. Копії ухвали надіслати заявнику та стягувачу.

Суддя Іваницький О.Т.