ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"23" вересня 2015 р. Справа № 809/3977/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Лучко О.О.
за участю секретаря Волочій Л.І.
за участю сторін:
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області
до відповідача: СВК імені ОСОБА_3
про стягнення заборгованості,-
Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області звернулося до суду з адміністративним позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу імені ОСОБА_3 про стягнення заборгованості в розмірі 32637,93 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, суду пояснив, що внаслідок невідшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2, відповідачем порушуються вимоги Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”. Відповідачем станом на день подання адміністративного позову допущено заборгованість по виплаті таких витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з липня по серпень 2015 року в розмірі 32 637,93 грн. На підставі цього позивач просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів, викладених в письмовому запереченні. Суду пояснив, що підприємство з 2010 по 2014 роки було платником фіксованого сільськогосподарського податку і як платник даного податку згідно діючого законодавства не проводив відшкодувань фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а з 01.01.2015 року відповідно до Закону України від 28.12.2015 року №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України» щодо податкової реформи кооператив є платником єдиного податку ( четверта група) - сільськогосподарський товаровиробник, який став правонаступником скасованого фіксованого сільськогосподарського податку. Зазначив, що підприємство, сплачуючи єдиний внесок, сплачує і всі відрахування до Пенсійного Фонду згідно діючого законодавства. Оскільки виплата пільгових пенсій з 1 січня 2005 року здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, то у СГВК імені ОСОБА_3 відсутні будь-які зобов'язання щодо відшкодування цих коштів. На підставі наведеного в задоволенні позову просив відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно із ОСОБА_2 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців сільськогосподарський виробничий кооператив імені ОСОБА_3 є юридичною особою та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 28-30).
Об'єктом оподаткування для платників зазначеного збору є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій за списком №2, призначених відповідно до пунктів “б”-“з” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 вказаного Закону.
Так, колишній працівникам СГВК імені ОСОБА_3 ОСОБА_4 (1067,78 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій), ОСОБА_5 (1072,38 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій), ОСОБА_6 (581,92 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій), ОСОБА_7 (1109,59 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій), ОСОБА_8 (1028,37 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій), ОСОБА_9 (881,63 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій), ОСОБА_10В (1121,44 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій), ОСОБА_11 (1059,82 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій), ОСОБА_12 (1496,66 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій), ОСОБА_13 (1079,89 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій), ОСОБА_14 (772,22 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій), ОСОБА_15 (620,54 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій), ОСОБА_16 (815,41 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій), ОСОБА_17 (803,11 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій) та ОСОБА_18 (1260,87 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій) призначені та виплачуються пенсії на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п.“в”, п.“д” та п.“ж” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Дані обставини підтверджуються розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, розрахунком сум заборгованості по відшкодуванню пільгових пенсій та карткою особового рахунку відповідача (а.с.17-19, 8).
Проте, відповідач в порушення вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення”, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не відшкодував суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсії таким громадянам, нарахованих і виплачених за списком №2 за липень в розмірі 17328,46грн. та за серпень 2015 року в розмірі 15309,47грн., що в загальному становить 32 637,93 грн.
Згідно із п.2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом (аб.1,3 п.п.1 п.2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” ).
Відповідно до Законів України “Про пенсійне забезпечення”, “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, повинні вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, до досягнення працівниками загальновстановленого пенсійного віку.
Так, статтею 2 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (а це суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених вище, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади) крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про державне пенсійне страхування".
Статтею 4 вказаного Закону встановлено ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 100 відсотків від даного об'єкта оподаткування.
Цей порядок компенсації витрат Пенсійного фонду України не змінився у зв'язку з набранням чинності Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Крім того, в абз.5 п.п. 1 п.2 розділу Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів “в”-“е” та “ж” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Отже, вказані законодавчі приписи регулюють правовідносини щодо джерела виплати пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та виплати пенсій іншим пільговим категоріям пенсіонерів, але вони не змінюють чинний порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що є предметом розгляду у цій справі.
Зазначене вище узгоджується із правовою позицією, висловленою Верховним Судом України у постанові від 23 березня 2010 року.
Стосовно посилання представника відповідача на постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.04.215р. у справі №809/1415/15 та від 04.08.2015р. у справі №809/2793/15 суд зазначає, що вони не мають для суду, який розглядає дану справу, преюдиційного значення в розумінні ст.72 КАС України.
Відшкодування підприємствами витрат Пенсійному Фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України N 21-1 від 19.12.2003.
Пунктом 6.1. Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п.6.4 вищезгаданої Інструкції розміри сум відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих положень" Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, які надсилаються підприємствами до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що визначено пунктом 6.7 Інструкції.
Відповідно до п. 6.8 Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.
Судом встановлено, що СГВК імені ОСОБА_3 направлявся розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, а тому підприємство зобов'язане відшкодувати фактичні витрати органу Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, що здобули стаж, який дає право на даний вид пенсії на цьому підприємстві (а.с.17).
При цьому суд зазначає, що з січня 2015 року у зв'язку з виключенням фіксованого сільськогосподарського податку з числа загальнодержавних податків ( відповідно до Закону України №71 від 28.12.2014 року) відповідач не має статусу платника даного виду податку.
При цьому даним законом не передбачено, що колишні платники після переходу на єдиний податок (4 група) є правонаступником всіх прав та обов'язків платників фіксованого сільськогосподарського податку.
З цих підстав заперечення представника відповідача є необґрунтованими, тому відхиляються судом.
Відтак, СГВК імені ОСОБА_3 зобов'язаний відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.
Наявна заборгованість СГВК імені ОСОБА_3 перед УПФУ в Богородчанському районі по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за списком №2 за період з липня по серпень 2015 року в розмірі 32637,93 грн. добровільно не сплачена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Враховуючи наведене, позов підлягає задоволенню.
Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу імені ОСОБА_3 (ідентифікаційний код юридичної особи 03752611, село Іваниківка, Богородчанський район, Івано-Франківська область, 77714) на користь управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 20551073) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з липня по серпень 2015 року в розмірі 32 637,93 грн. (тридцять дві тисячі шістсот тридцять сім гривень дев'яносто три копійки).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 28.09.2015 року.