Cправа № 2-а-2683/09/0770
20 липня 2010 року м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Большакової О.О. при секретарі Кречко Л.В.,
з участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді адміністративну справу за позовом Комунального ремонтно-транспортного підприємства Ужгородського району до управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі про визнання чинним та скасування рішення №360 від 7 травня 2009 року,
18 травня 2009 року Комунальне ремонтно-транспортне підприємство Ужгородського району звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі про визнання чинним та скасування рішення №360 від 7 травня 2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату ( неперерахування) або несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків
Позовні вимоги мотивовані незаконністю оскаржуваного рішення.
Так, позивач у позовній заяві вказав , що відповідач незаконно нарахував фінансові санкції, оскільки перевіркою достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків КРТП Ужгородського району жодних порушень виявлено не було , що підтверджено актом перевірки від 12 березня 2008 року . А так. позивач вважає , що відповідач неправомірно прийняв рішення № 360 від 7 травня 2009 року, яким застосував до позивача штраф в розмірі 477 гривень 66 копійок та 83 гривні 77 копійок пені за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 20 січня 2006 року по 21 березня 2006 року.
Представник позивача ОСОБА_1В у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, що викладені у позовній заяві та пояснив, що рішення управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області є незаконним та підлягає скасуванню .
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області у судове засідання не з'явився повторно , будучи належним чином повідомлений про час та місце слухання справи. Про причини неявки суду повідомлено не було .
Разом з тим, відповідач подав суду письмові заперечення щодо позовних вимог. Згідно письмових заперечень відповідач позовні вимоги не визнав в повному обсязі та зазначив що оскаржуване рішення управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області про застосування щодо позивача фінансових санкцій є законними, оскільки позивачем було допущено порушення норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-ІУ при сплаті внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування, а саме всупереч чинному законодавству позивач несвоєчасно сплачував страхові внески та нараховані санкції до Пенсійного фонду України, що є підставою для застосування до платника санкцій . А так, рішення №360 від 07 травня 2009 року, яким до Комунального ремонтно-транспортного підприємства Ужгородського району було застосовано фінансову санкцію та нараховано пеню за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 561,43 грн. (з них 477,66 грн. - штраф та 83,77 грн. - пеня), є правомірним .
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги до задоволення не підлягають з наступних підстав.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Комунальне ремонтно-транспортне підприємство Ужгородського району зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду в Ужгородському районі як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року№1058-ІУ
Відповідно до ст.5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003 року - цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи пенсійного страхування, дія інших нормативно-правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках, предбачених цим Законом.
Підпунктом 6 п.2 ст.17 цього Закону встановлено, що страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
На підставі п.2 ч. 9 ст.106 цього Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до ЗО календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
- 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних
днів.
Одночасно на суми своєчасно несплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожен день прострочення платежу.
Згідно ч. 6 ст. 20 Закону 1058 нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для юридичних осіб - роботодавців є календарний місяць.
Як видно із розрахунку штрафної санкції по особовому рахунку платника Комунального ремонтно-транспортного підприємства Ужгородського району, останнє несвоєчасно сплачувало суми страхових внесків за період з 20.01.2006 року по 23 березня 2007 року.
07 травня 2009 року начальником управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області було прийнято рішення №360 до Комунального ремонтно-транспортного підприємства Ужгородського району було застосовано фінансову санкцію та нараховано пеню за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 561,43 грн. (з них 477,66 грн. - штраф та 83,77 грн. - пеня).
Доводи відповідача про безпідставність застосування до нього фінансових санкцій не є переконливими, оскільки не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, виходячи із наступного.
Посилання позивача про незаконність прийнятого рішення через відсутність фіксації порушень в акті перевірки достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Комунального ремонтно-транспортного підприємства Ужгородського району (Акт перевірки від 12 березня 2008 року) , суд відхиляє, оскільки відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 64 Закону 1058 Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право не частіше одного разу на календарний рік проводити планові, а також у випадках, передбачених законодавством, - позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах і організаціях та у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.
Метою перевірки є контроль за повним нарахуванням та сплатою (надходженням) до Пенсійного фонду страхових внесків (збору) на обов'язкове державне пенсійне страхування платниками страхових внесків з оплати праці та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі. Тобто , предметом перевірки є правильність відображення платниками коштів на оплату праці та заохочування праці у звітності; відповідність нарахування страхових внесків; правильність відображення суми страхових внесків по виплаті коштів на оплату праці та заохочування праці. Таким чином, перевірці підлягає правильність нарахування, обчислення та пропорційність сплати страхових внесків, а не строки (своєчасність) їх сплати.
Відповідно до п.п. 9.3.2 п.9.3. Розділу 9 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663 розрахунок фінансової санкції за порушення строків сплати страхових внесків здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Таким чином, оскільки згідно розрахунків по особовому рахунку платника Комунального ремонтно-транспортного підприємства Ужгородського району мало місце порушення строків сплати внесків, жодних доводів на спростування вказаних у цих розрахунках дат здійснення перерахування страхових внесків позивач не подав, застосування фінансової санкції до підприємства здійснювалося з дотриманням положень вищевказаного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували висновки управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі про порушення позивачем граничних строків сплати страхових внесків позивач суду не надав.
А так, у задоволенні позовних вимог Комунального ремонтно-транспортного підприємства Ужгородського району до управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі про скасування рішення №360 від 7 травня 2009 року слід відмовити .
На підставі вищевикладеного , керуючись ст.ст.2, 11, 17, 122, 158, 160, 163 КАС
України,
постановив :
У задоволенні позовних вимог Комунального ремонтно-транспортного підприємства Ужгородського району до управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі про визнання чинним та скасування рішення №360 від 7 травня 2009 року відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження в 10 денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подання апеляційної скарги у 20 - денний термін після подання заяви про апеляційне оскарження, в порядку, визначеному ст.186 КАС України .
Постанова відповідно до ч.І ст.254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано .
Головуюча О.О. Большакова
Повний текст постанові виготовлено та підписано 26 липня 2010 року