справа № 2а-1407/10/0770
рядок статзвіту -6.11.
код - 08
30 листопада 2010 року 11 год. 30 хв. м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Іванчулинець Д.В.
за участю секретаря судового засідання Семаль Т.М.
за участю сторін:
представника позивача -Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів ОСОБА_1;
відповідач -Приватного підприємства "Віадук Текстильпродукція", представник , повторно не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду позовну заяву Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Віадук Текстильпродукція" про стягнення адміністративно-господарських санкцій, -
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 30 листопада 2010 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано протягом 03 грудня 2010 року.
Позивач -Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до приватного підприємства "Віадук Текстильпродукція", якою просить стягнути з приватного підприємства "Віадук Текстильпродукція"адміністративно-господарські санкції в сумі 4346грн.
Позовні вимоги мотивовані наступним. У відповідності зі ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875, для підприємств, установ і організацій, які використовують найману працю установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, -у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць.
Згідно Закону України „Про реабілітацію інвалідів в Україні,, від 06.10.2005 року №2961-IV робоче місця інваліда - місце або виробнича ділянка постійного або тимчасового знаходження осіб у процесі трудової діяльності на підприємствах, в установах і організаціях.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією інвалідів, для яких це місце роботи є основним. Підстав звільнення від виконання обов'язку Закон не містить.
Підприємства щороку подають до відділень Фонду звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою що затверджується наказом Мінпраці.
ПП «Віадук Текстиль продукція»подано до відділення звіт форма №10-ПІ річна "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2009 рік, з якого випливає, що відповідач вимогу Закону не виконав. Згідно рядка 03 звіту, кількість інвалідів які повинні працювати на підприємстві відповідно до вимог ст.19 Закону становить 1 особа, в той же час. згідно рядка 02 звіту, на підприємстві протягом 2008 року середньооблікова кількість інвалідів становила менше однієї особи.
Згідно ст.20 Закону підприємства де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, щороку сплачують адміністративно-господарські санкції сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, а якщо працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати.
Отже, відповідач повинен був самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком в якому відбулось порушення, розрахувати та сплатити адміністративно-господарські санкції. Оскільки середньорічна зарплата штатного працівника у відповідача в 2009 році становила 8 692 грн., то за не працевлаштування інвалідів у необхідній кількості, а отже невиконання нормативу відповідач повинен сплатити в дохід Державного бюджету 4 346 грн.
Однак відповідач цю суму до 15 квітня 2010 року, строк встановлений законом, самостійно не сплатив, а тому Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів просить позовні вимоги задовольнити.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з мотивів, що наведені в позовній заяві.
У судові засідання 20 липня 2010 року та 30 листопада 2010 року відповідач не з'явився, хоча судом вживалися заходи щодо виклику відповідача, що передбачені Главою 3 Розділу II КАС України. Заперечення проти позову відповідачем суду не надано.
Заслухавши представника позивача, розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов із наведених у ньому мотивів обґрунтований і його слід задовольнити з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що приватне підприємство "Віадук Текстильпродукція" 18 лютого 2010 року надало Закарпатському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів форми № 10-ПІ, відповідно до якого кількість інвалідів -штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" становить 1 особу. Місцезнаходження відповідача -м. Мукачево, вул. Пряшівська, 3 (а.с. 5).
Згідно з розрахунком адміністративно-господарські санкціїЗакарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, сума адміністративно-господарські санкції для приватного підприємства "Віадук Текстильпродукція" становить 4346 грн. (а.с. 6).
У відповідності зі ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875, для підприємств, установ і організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, -у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації у тому числі фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією інвалідів, для яких це місце роботи є основним. Підстав звільнення від виконання обов'язку Закон не містить.
Згідно ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875, підприємства де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, щороку сплачують адміністративно-господарські санкції сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, а якщо працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати.
Отже, відповідач повинен був самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком в якому відбулось порушення, розрахувати та сплатити адміністративно-господарські санкції.
Суму відповідачем не сплачено.
Враховуючи обставини встановлені у судовому засіданні, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства, і, зважаючи на це, такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 КАС України, суд -
Позовну заяву Закарпатського окружного адміністративного суду позовну заяву Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Віадук Текстильпродукція" про стягнення адміністративно-господарських санкцій -задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства "Віадук Текстильпродукція" (м. Мукачево, вул. Пряшівська, 3) 4346 (чотири тисячі тристо сорок шість) гривень адміністративно-господарської санкції на користь державного бюджету.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд шляхом подачі скарги про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий Іванчулинець Д.В.