Постанова від 12.04.2012 по справі 2а/0470/2773/12

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2012 р. Справа № 2а/0470/2773/12

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Кучми К.С.

при секретарі -Василенко Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська до Державного підприємства «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2012 року позивач на виконання своїх владних повноважень звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним позовом. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що внаслідок порушення вимог статті 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року №1977-ХІІ відповідач має заборгованість перед Пенсійним фондом за період квітень-червень 2010 року в сумі 35 743, 95 грн. Несплата підприємствами коштів на відшкодування витрат на виплату різниці у розмірі пенсії і доставку наукових пенсій призводить до дефіциту коштів у Пенсійному фонді України, що звужує його можливості по забезпеченню повного та своєчасного фінансування виплат пенсій та соціальних витрат, що здійснюється за рахунок коштів фонду і призводить до зростання соціальної напруги в суспільстві. За таких обставин, позивач просив суд: стягнути з відповідача на його користь заборгованість в зазначеній сумі рішенням суду.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні пред'явлені позовні вимоги не визнали в повному обсязі та зазначили, що виплата різниці у розмірі пенсії на доставку наукових пенсій для державної установи, якою є Державне підприємство «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів», не є ні збором, ні страховим внеском, ні обов'язковим платежем. Вказана різниця у пенсіях може бути сплачена лише з прибутку, якщо він є, та на добровільних засадах. Підприємство прибуток не отримує, та не має обов'язку щодо сплати зазначених платежів до Пенсійного фонду України. Крім того представники відповідача, зазначили, що в списках пенсіонерів значиться особа, яка померла 16.09.2009 р. і за датами позову її не було в живих, зокрема ОСОБА_1, а тому сума позову необґрунтована.

Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити, з наступних підстав.

Судом встановлено, що Управління ПФУ в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах та районах у містах здійснює облік платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, збирання та акумулювання в районі страхових внесків та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Фонду. Управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами вимог законодавства про державне соціальне страхування стосовно пенсійного забезпечення, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомогу на поховання та інші соціальні виплати відповідно до чинного законодавства.

Судом також встановлено, що ДП «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів» (код ЄДРПОУ 00152135) зареєстроване в Управлінні ПФУ в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З матеріалів справи вбачається, що протягом квітня-червня 2010 року Управліннями Пенсійного фонду України в Бабушкінському, Кіровському, Жовтневому, Амур-Нижньодніпровському, Красногвардійському, Індустріальному, Ленінському районах м.Дніпропетровська працівникам відповідача здійснювалась виплата пенсій, при цьому сума витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року №1977-ХІІ та сумою, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, склала 35 743, 95 грн., що підтверджується розрахунками суми позову.

Як встановлено під час розгляду справи, сума виплачених наукових пенсій відповідачем органам Пенсійного фонду не відшкодована.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач є державним підприємством, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 року №1734 відноситься до Переліку підприємств стратегічного важливих для економіки і безпеки України, за своїм напрямком є науковою установою, яка виконує роботи по створенню науково-технічної продукції для об'єктів ракетно-космічного та військово-промислового комплексів за держзамовленнями, за якими встановлюються обмеження в отриманні прибутку та покритті загальновиробничих і адміністративних витрат з боку органів державної влади.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.

Різниця між сумою пенсії, призначеної за даним Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Таким чином, згідно із статтею 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», встановлені нею виплати є спеціальним платежем, встановленим для обмеженого кола суб'єктів та направленим на відшкодування витрат Пенсійного фонду України по виплаті різниці між виплаченою науковою пенсією та іншими пенсіями, призначеними згідно з чинним законодавством, який не фінансується за рахунок збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 p. №1251, який діяв до 31.12.2010 року, визначено принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників. Відповідно до ст.1 даного Закону визначено, що податки і збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачено цим Законом, ... сплаті не підлягають, а відповідно до ст.ст.14 і 15 Закону наведено вичерпний перелік видів і зборів (обов'язкових платежів). Як видно з вказаного переліку, такий платіж, як різниця між сумою призначення пенсії за Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, відсутній.

Згідно Закону України «Про збір на обов'язкове пенсійне страхування» від 26.06.1997 р. №400/97 встановлено вичерпний перелік видів і зборів, які здійснюються підприємством саме Пенсійному фонду. І згідно з цим Законом виплати, які складають різницю в пенсіях наукових працівників, також не передбачені.

За таких обставин, суд вважає за необхідне у задоволенні позову УПФУ в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська до ДП «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів» про стягнення заборгованості - відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська до Державного підприємства «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів» про стягнення заборгованості - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.

Повний текст постанови складено 09 квітня 2012 року

Суддя ОСОБА_2