10 лютого 2011 р. Справа № 2а/0470/579/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретаріОСОБА_2
за участю:
представників позивача представника відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4 ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Павлоградського управління по експлуатації газового господарства ПАТ "Дніпропетровськгаз" до Управління Пенсійного фонду України в м. Павлоград Дніпропетровської області про скасування або визнання нечинним рішення відповідача-суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень, -
06 січня 2011 року публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді Дніпропетровської області про визнання не чинним та скасування рішення управління Пенсійного фонду України м. Павлограді Дніпропетровської області № № 1514-1527 від 17 грудня 2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді Дніпропетровської області при прийнятті рішень № №1514-1527 від 17 грудня 2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків не врахувало ті обставини, що публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» знаходиться в стані банкрутства та оголошеного мораторію. Тому, позивач вважає прийняті рішення такими, що порушують його права та охоронювані законом інтереси.
Представники позивача у судове засідання з'явились, надали пояснення аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві, та просили суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Також, у судове засідання з'явився представник відповідача, проти позову заперечував та зазначив, що відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року на страхувальника покладено обов'язок по нарахуванню, обчисленню і сплаті в установлені строки та в повному обсязі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Статтею 12 цього Закону передбачено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та письмові докази в ній, суд встановив.
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» зареєстровано виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 23.01.2998 року та йому присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 03340920.
Зазначене підприємство перебуває на обліку в Пенсійному фонді України як страхувальник-платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
17.11.2003 року головним підприємством - публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» створено філію без права юридичної особи - Павлоградське управління по експлуатації газового господарства публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, серія АА № 251938.
17.12.2010 року начальником управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді Дніпропетровської області, в порядку ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», були прийняті рішення № № 1514-1527 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду до позивача на загальну суму 41 522,21 грн.
23.12.2010 року публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» отримало рішення управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді Дніпропетровської області № 1514 від 17.12.2010 року на суму 28,56 грн. та пені 0,29 грн.; № 1515 від 17.12.2010 року на суму 25,19 грн. та пені 2,02 грн.; № 1516 від 17.12.2010 року на суму 12,26 грн. та пені 0,49 грн.; № 1517 від 17.12.2010 року на суму 11,58 грн. та пені 0,35 грн.; № 1518 від 17.12.2010 року на суму 2 469,45 грн. та пені 50,67 грн.; № 1519 від 17.12.2010 року на суму 2,42 грн. та пені 0,02 грн.; № 1520 від 17.12.2010 року на суму 2,41 грн. та пені 0,10 грн.; № 1521 від 17.12.2010 року на суму 2,41 грн. та пені 0,22 грн.; № 1522 від 17.12.2010 року на суму 2,41 грн. та пені 0,22 грн.; № 1523 від 17.12.2010 року на суму 4 210,63 грн. та пені 416,48 грн.; № 1524 від 17.12.2010 року на суму 13 791,70 грн. та пені 1082,22 грн.; № 1525 від 17.12.2010 року на суму 7 631,89 грн. та пені 228,95 грн.; № 1526 від 17.12.2010 року на суму 17,42 грн. та пені 0,35 грн.; № 1527 від 17.12.2010 року на суму 10 248,17 грн. та пені 1283,33 грн.
Порядок сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року та Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.01.2004 року за № 64/8663, відповідно до яких на стахувальника покладено обов'язки по нарахуванню, обчисленню і сплаті в установлені строки та в повному обсязі внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно зі ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
У відповідності до п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Судом встановлено, що ухвалою від 14.10.2005 року господарським судом Дніпропетровської області порушено провадження у справі про банкрутство публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» та внесено мораторій на задоволення вимог кредиторів, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ч.4 ст.12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Пунктом 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 15 від 18.12.2009 року «Про судову практику в справах про банкрутство» передбачено, що за змістом статті 12 Закону мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію; їх виконання для боржника є обов'язковим, але пеня штраф та інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства, не нараховуються, оскільки ця норма визначає конкретний проміжок часу, який відповідає строку дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, але ніяк не пов'язаний із його суттю.
У зв'язку з тим, що господарським судом Дніпропетровської області порушено провадження про банкрутство публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» та враховуючи наведені норми чинного законодавства у відношенні позивача не повинні нараховуватись штрафні санкції та пеня. Отже, рішення управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді Дніпропетровської області №№1514-1527 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків підлягають скасуванню.
Крім того, рішення управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді від 17.12.2010 року № № 1514-1527 в частині нарахування пені є протиправні з наступних підстав.
Відповідно до розділу 10 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. N 21-1, на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.
Як зазначалося раніше, відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць.
Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що, якщо останній день зазначених у цьому пункті строків припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем кожного з таких строків вважається наступний за вихідним або святковим робочий операційний (банківський) день.
Тобто, нарахування пені з суми недоплати повинно відбуватися не раніше 21 числа наступного місяця, оскільки базовим періодом є календарний місяць, сплата повинна здійснюватися не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня його закінчення та нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем строку сплати відповідного платежу.
Оскільки в рішеннях управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді від 17.12.2010 року № № 1515-1518, 1520, 1522, 1524, 1526, 1527 зазначено, що пеня нараховується з 20 числа місяця, та в рішеннях № № 1514, 1519, 1521, 1523, 1525 з з відповідних дат, які припадають на понеділок, який є останнім днем строку сплати, суд вважає їх прийняття протиправним.
За змістом частин 4, 5 ст. 11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі.
Щодо стягнення з відповідача суми сплачених судових витрат, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді про визнання не чинними та скасування рішень відповідача про застосування фінансових санкцій - задовольнити повністю.
Визнати не чинними та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді №№ 1514, 1515, 1516, 1517, 1518, 1519, 1520, 1521, 1522, 1523, 1524, 1525, 1526, 1527 від 17 грудня 2010 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.
Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства по газопостачання та газифікації «Дніпропетровськгаз» понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 (три) гр. 40 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 15.02.11р.
Суддя ОСОБА_1