Постанова від 21.09.2015 по справі 804/10227/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2015 р. Справа № 804/10227/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Юркова Е.О.

при секретарі - Шпота Я.С.

за участю: представник позивача - ОСОБА_1

представник відповідача - ОСОБА_2

представник третьої особи - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держземагенства у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держземагенства у Дніпропетровській області у справі з вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Держземагенства у Дніпропетровської області щодо відмови у надані ОСОБА_3 (51242, Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Надеждівка, вул. Комсомольська, 5 ідентифікаційний код НОМЕР_1) дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, орієнтовною площею 2,69 га (цільове призначення: 01.02 для ведення фермерського господарства, шифр рядка 18(2.1); угіддя: рілля, які не надані у власність або у користування громадянам чи юридичним особам) розташовану за межами населеного пункту на території Попасненської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, з метою подальшої передачі в оренду для ведення фермерського господарства;

- зобов'язати Головне управління Держземагенства у Дніпропетровської області видати ОСОБА_3 (51242, Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Надеждівка, вул. Комсомольська, 5 ідентифікаційний код НОМЕР_1) дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, орієнтовною площею 2,69 га (цільове призначення: 01.02 для ведення фермерського господарства, шифр рядка 18(2.1); угіддя: рілля, які не надані у власність або у користування громадянам чи юридичним особам) розташовану за межами населеного пункту на території Попасненської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, з метою подальшої передачі в оренду для ведення фермерського господарства.

Ухвалою суду від 18 вересня 2015 року за клопотанням представника відповідача було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем безпідставно відмовлено у надані ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, орієнтовною площею 2,69 га (цільове призначення: 01.02 для ведення фермерського господарства, шифр рядка 18(2.1); угіддя: рілля, які не надані у власність або у користування громадянам чи юридичним особам) розташовану за межами населеного пункту на території Попасненської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, з метою подальшої передачі в оренду для ведення фермерського господарства, тому що згідно довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) від 06.11.2014р. №0528, наданої управлінням Держземагенства у Новомосковському районі Дніпропетровської області, запитувана земельна ділянка в користуванні не перебуває (користувачі відсутні), а перелік документів, які підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, станом на дату розгляду документів не затверджений.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні позов не визнав, надав суду заперечення на позов, в обґрунтування яких зазначив, що за інформацією управління Держземагентства у Новомосковському районі від 03.06.2015р. № 0-406-0.5-774/2-15 земельна ділянка перебуває у користуванні ОСОБА_3, а тому саме на підставі вказаної інформації було прийняте рішення про відмову, зазначену у листі від 08.06.2015 № 31-4-0.11-10812/2-15 із посиланням ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України. Також позивачем до клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою не додано обгрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, а тому дії Головного управління Держземагенства у Дніпропетровській області щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою є правомірними, а підстави для задоволення позову відсутні.

Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 28 квітня 2015 року ОСОБА_3 (далі позивач) звернувся до Головного управління Держземагенства у Дніпропетровській області (далі відповідач) з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, орієнтовною площею 2,69 га (цільове призначення: 01.02 для ведення фермерського господарства, шифр рядка 18(2.1); угіддя: рілля, які не надані у власність або у користування громадянам чи юридичним особам) розташовану за межами населеного пункту на території Попасненської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, з метою подальшої передачі в оренду для ведення фермерського господарства.

Позивачем до клопотання були надані: копія паспорту та ідентифікаційного коду ОСОБА_3; копія диплому Б-І №607570 від 17.01.1976 р. про здобуття вищої освіти ОСОБА_3 за спеціальністю агрономія; копія трудової книжки про досвід та стаж роботи в сільському господарстві; довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель (за даними форми 6-зем) від 06.11.2014 р. №0528; графічний матеріал із технічної документації з формування на території Попасненської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, на якій зазначено місце розташування земельної ділянки; копія довіреності на представника; згода на збір та обробку персональних даних ОСОБА_4

За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів Головним управління Держземагентства у Дніпропетровській області було надано відповідь-відмова у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою від 08.06.2015 № 31-4-0.11-10812/2-15, а саме було вказано, що за інформацією управління Держземагентства у Новомосковському районі від 03.06.2015р. № 0-406-0.5-774/2-15 земельна ділянка перебуває у користуванні та зазначено, що документи відповідно до Закону України «Про фермерське господарство», які обґрунтовують відведення земельної ділянки, відсутні.

В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що при прийнятті рішення Головне управління Держземагентства у Дніпропетровській області керувалось наказом Держгеокадастру від 04.06.2015р. № 95 «Про деякі питання взаємодії між територіальними органами Держгеокадастру/Держземагентства під час розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності».

Відповідно до п. 2 даного наказу:

- п.п. 2.1 - при надходженні до територіального органу клопотання громадянина,

зацікавленого в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності сільськогосподарського призначення у межах норм безоплатної приватизації або клопотання особи, зацікавленої в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної власності сільськогосподарського призначення (на безконкурентних засадах), відповідним територіальним органом безпосередньо в момент надходження клопотання здійснюється реєстрація цього клопотання відповідно до вимог Типової інструкції;

- п.п. 2.2 - після реєстрації клопотання територіальний орган у одноденний строк

звертається до відповідного Державного кадастрового реєстратора та управління (відділу) Держгеокадастру/Держземагентства у районі (місті), міськрайонного, міжрегіонального управління (відділу) для отримання відомостей з Державного земельного кадастру щодо запитуваної земельної ділянки разом із викопіюванням з індексної кадастрової карти (плану), на якій орієнтовно відображається запитувана земельна ділянка;

- п.п. 2.3 - державним кадастровим реєстратором і керівником управління (відділу)

Держгеокадастру/Держземагентства у районі (місті), міськрайонного, міжрегіонального управління (відділу) в одноденний строк письмово надаються територіальному органу наявні відомості з Державного земельного кадастру згідно з додатком 1 до Порядку, а також викопіювання з індексної кадастрової карти (плану), на якій орієнтовно відображено запитувану земельну ділянку (додаток 2);

- п.п. 2.4 - у разі відсутності відомостей, зазначених у додатку 1 до Порядку, у

Державному земельному кадастрі Державним кадастровим реєстратором і керівником управління (відділу) Держгеокадастру/ Держземагентства у районі (місті), міськрайонного, міжрегіонального управління (відділу) зазначається у відповідній графі, що відомості відсутні, і в одноденний строк письмово надається територіальному органу інформація з відповідним викопіюванням з індексної кадастрової карти (плану) (додаток 2);

- п.п. 2.5 - після отримання наявних відомостей з Державного земельного кадастру

або інформації про відсутність таких відомостей та викопіювання з індексної кадастрової карти (плану) територіальним органом вноситься до системи електронного документообігу «ДОК ПРОФТМСтеп 2.0» (введено в експлуатацію наказом Держземагентства України від 21 серпня 2013 року № 344 «Про введення в експлуатацію автоматизованої системи діловодства») викопіювання з індексної кадастрової карти (плану) у форматі «Djvu» та протягом п'яти днів здійснюється перевірка.

На підставі вищезазначеного, Головним управлінням Держземагентства у Дніпропетровській області було направлено запит до Управління Держземагентства у Новомосковському районі Дніпропетровської області.

Так, листом управління Держземагентства у Новомосковському районі від 03.06.2015 № 0-406-0.5-774/2-15 надано пояснення, що - «відповіді кадастрових реєстраторів відповідно до наказу № 83 від 31.03.2015 на звернення ОСОБА_3 надавалися (копія довідок надається) на підставі довідок з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем). Разом з тим зазначаємо, що згідно з договором оренди земельної ділянки загальною площею 49,22 га укладеного між ФГ ОСОБА_3 та Новомосковською РДА від 24.12.2002р., зареєстрованого в Новомосковському відділі земельних ресурсів за № ДП НВ - 43 від 24.12.2002р., земельну ділянку було передано в користування строком на 10 років. Відповідно до п. 5.1 даного договору оренди, у разі закінчення терміну дії, припинення або розірвання цього договору, орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві цю земельну ділянку у тому стані, в якому він одержав її в оренду. До Управління Держземагентства у Новомосковському районі Дніпропетровської області відомості про передачу вказаної земельної ділянки до земель запасу не надходили.».

До зазначеного листа управління Держземагентства у Новомосковському районі надали довідку форми 6-зем за № 0528 з якої вбачається, що користувачем земельної ділянки площею 2,69 га є ОСОБА_3.

Тому, саме на підставі вказаної інформації відповідачем було прийняте рішення про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, зазначену у листі від 08.06.2015 № 31-4-0.11-10812/2-15 із посиланням ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України.

Крім того, представником позивача до матеріалів справи було додано копію договору оренди земельної ділянки від 24.12.2002 року укладеного між ФГ ОСОБА_3 та Новомосковською РДА, зареєстрованого в Новомосковському відділі земельних ресурсів за № ДП НВ - 43 від 24.12.2002р.

Земельну ділянку (також і площею 2,69 га) було передано в користування позивачу строком на 10 років. Строк дії договору закінчився 24.12.2012р.

До договору додано акт прийомки-передачі земельної ділянки в натурі гр. ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства від 15.05.2002 року.

Відповідно до п. 5.1 даного договору оренди, у разі закінчення терміну дії, припинення або розірвання цього договору, орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві цю земельну ділянку у тому стані, в якому він одержав її в оренду.

Згідно п. 6.4.5 договору оренди - орендар зобов'язаний повернути земельну ділянку за актом приймання-передачі, орендодавцеві після закінчення дії цього договору.

Частиною 5 ст. 116 Земельного кодексу визначено, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Проте, підтвердження повернення земельної ділянки площею 2,69 га ОСОБА_3 до Новомосковської РДА до матеріалів справи не надано.

Таким чином суд доходить висновку, що земельна ділянка площею 2,69 га на час слухання справи залишається в користуванні ОСОБА_3

Також, з доданих матеріалів вбачається, що позивач вже звертався до Головного управління Держземагенства у Дніпропетровській області щодо поновлення договору оренди на земельну ділянку, але листом відповідача від 16.09.2013р. за № 8298/13-14 ОСОБА_3 було вказано виконати вимоги п. 4 розпорядження Новомосковської РДА від 27.02.2012 року № 134-р-12, а саме щодо припинення дії договору оренди земельної ділянки від 24.12.2002 року укладеного між ФГ ОСОБА_3 та Новомосковською РДА, зареєстрованого в Новомосковському відділі земельних ресурсів за № ДП НВ - 43 від 24.12.2002р.

Щодо обґрунтованості відведення земельної ділянки суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство», для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства, громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.

У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.

Проте, позивачем обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства до клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, орієнтовною площею 2,69 га додано не було.

Відтак, документи відповідно до Закону України «Про фермерське господарство», які обґрунтовують відведення земельної ділянки - відсутні, що було зазначено у листі Головного управління Держземагентства у Дніпропетровській області від 08.06.2015р.

Таким чином, відповідач при винесенні рішення про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою від 08.06.2015 № 31-4-0.11-10812/2-15 діяв у відповідності до норм чинного законодавства, а тому вимога позивача - визнати протиправними дії Головного управління Держземагенства у Дніпропетровської області щодо відмови у надані ОСОБА_3 (51242, Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Надеждівка, вул. Комсомольська, 5 ідентифікаційний код НОМЕР_1) дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, орієнтовною площею 2,69 га (цільове призначення: 01.02 для ведення фермерського господарства, шифр рядка 18(2.1); угіддя: рілля, які не надані у власність або у користування громадянам чи юридичним особам) розташовану за межами населеного пункту на території Попасненської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, з метою подальшої передачі в оренду для ведення фермерського господарства не підлягає задоволенню.

В судовому засіданні представник позивача акцентував увагу суду на тому, що управлінням Держземагентства у Новомосковському районі було надали дві довідки форми 6-зем за № 0528, а саме позивачу довідку від 06.11.2014 року, де користувача земельної ділянки не зазначено та довідку відповідачу до листа від 03.06.2015р. № 0-406-0.5-774/2-15, де користувачем земельної ділянки площею 2,69 га зазначено ОСОБА_3.

Проте суд вважає, що вказана різниця не може бути підставою для задоволення позову, тому що, як уже зазначалось позивачем не надано належного підтвердження виконання вимог п. 5.1 та п. 6.4.5 договору оренди земельної ділянки від 24.12.2002 року, укладеного між ФГ ОСОБА_3 та Новомосковською РДА, зареєстрованого в Новомосковському відділі земельних ресурсів за № ДП НВ - 43 від 24.12.2002р.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частин 4, 5 ст. 11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів. Суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст. 9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів суду правомірність своїх дій та рішень.

Приймаючи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми матеріального права, якими врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, у зв'язку з чим позов не підлягає задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 94, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Держземагенства у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови викладений протягом п'яти днів.

Суддя (підпис) ОСОБА_5