Постанова від 15.09.2015 по справі 804/10790/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2015 р. Справа № 804/10790/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Коренева А.О.,

при секретарі судового засідання - Литвин Ю.Ю.,

за участю

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську в приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернулась до суду з позовом про визнання протиправною та скасування Вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф 987 від 12.05.15, винесену ДПІ в Жовтневому районі м. Дніпропетровська. Позивачем зазначено, що вона не погоджується з Вимогою про оплату боргу (недоїмки) № Ф 987 від 12.05.2015 р. на суму 4 749,07 грн. та вважає, що така вимога є протиправною та підлягає скасуванню, адже 29.04.15 вона сплатила суму єдиного внеску за 2014р. в розмірі 4 749,07 грн. через термінал самообслуговування ПриватБанку на реквізити ДПІ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, де перебувала на обліку. Позивач вважає, що нею були виконанні зобов'язання щодо нарахування та сплати єдиного внеску згідно з Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у строки визначені абз. 4 п. 8 ст. 9 цього закону, а саме до 01 травня року, наступного за звітним. Також позивачем зауважено, що повідомлення за формою № 2-ЄСВ, в якому зазначено про взяття її на облік відповідачем, останнім на адресу позивача до 01.05.15 направлено не було. Довідка 4-ОПП про взяття на облік платника податків у ДПІ у Жовтневому р-ні м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області видана позивачу за № 1504631400173 від 26.06.15, а повідомлення за формою № 2-ЄСВ за № 1504638000035 про взяття на облік платника єдиного внеску відповідачем видано останнім позивачу лише 09.07.15.

В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити, навівши доводи, аналогічні викладеним в адміністративному позові.

Відповідач, ДПІ в Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області, проти задоволення позову заперечував. Мотиви незгоди зводяться до того, що платник єдиного внеску ОСОБА_1 повинна була у десятиденний строк від дня реєстрації зміни місцезнаходження (місця проживання), подати контролюючому органу за новим місцезнаходженням заяву за формою N 1-ОПП або за формою N 5-ОПП. Зміна місця проживання позивача відбулася 18.11.14 (згідно копії паспорту). Таким чином, звіт про нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та сплату ОСОБА_1 повинна була надати та здійснити до відповідача.

Вивчивши доводи позову та заперечень, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд при винесені постанови виходить з наступних підстав та мотивів.

Як свідчать матеріали справи та визнано сторонами, позивач є самозайнятою особою - займається адвокатською діяльністю на підставі Свідоцтва про надання права на зайняття адвокатською діяльністю від 25.10.10 № 2195. З жовтня 2010 р. позивач перебувала як платник податків на обліку в ДПІ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, де була взята на облік також як платник єдиного соціального внеску.

06.04.15 позивач подала до ДПІ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2014р., отриманого ДПІ в Бабушкінському районі за вх. № 4294240, за даними якого сума нарахованого єдиного внеску за звітний період - 2014р. дорівнює 4 749,07 грн. (а.с.24).

Також позивачем 06.04.15 була подана до ДПІ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська заява (для самозайнятих осіб) за Формою №5-ОПП про зміни, у зв'язку із зміною позивачем місця проживання, яке пов'язане із зміною адміністративно-територіальної одиниці - з Бабушкінського району м. Дніпропетровська на Жовтневий район м. Дніпропетровська (а.с.26).

За даними паспорту позивача вона зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1 (Жовтневий район м. Дніпропетровська) - 18.11.14 (а.с.32).

Повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску за формою №2-ЄСВ від 09.07.15 №1504638000035 видано позивачу фіскальним органом - ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська 10.07.15, що визнається останнім (а.с.28).

Оскільки станом на дату спливу строку, визначеного законом для сплати єдиного внеску, нарахованого за календарний рік (до 1 травня наступного року), позивачем не було отримано повідомлення від ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про взяття її на облік за новим місцем реєстрації, вона 29.04.15 сплатила суму єдиного внеску за 2014р. в розмірі 4 749,07 грн. готівкою через термінал самообслуговування ПриватБанку на реквізити ДПІ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, що підтверджується відповідним чеком терміналу, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.29).

В подальшому, 30.06.15, позивачем від відповідача була отримана оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ф 987 від 12.05.15, відповідно до якої на підставі ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та картки особового рахунку платника, ДПІ в Жовтневому районі м. Дніпропетровська вимагає сплатити суми недоїмки зі сплати єдиного внеску в розмірі 4 749,07 грн. (а.с.11).

В результаті адміністративного оскарження позивачем такої вимоги про сплату боргу (недоїмки) рішенням ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 05.08.15 скарга позивача залишена без задоволення, вимога - без змін (а.с.19-22). За змістом означеного рішення фіскальним органом в ході розгляду матеріалів справи встановлено, що ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська 16.04.15, було сформовано повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження за ф.11-ОПП. Інтегровані картки платників податків по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб - підприємців, у тому числі які обрали спрощену систему оподаткування, та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність (код платежу 71040000) в ІС «Податковий блок» автоматично передаються до ДПІ за новим місцем реєстрації після присвоєння платнику за попереднім місцем реєстрації стану 30 - «В стані переходу до іншої ДПІ». Інтегрована картка платника ОСОБА_1 18.04.15 автоматично була передана та прийнята на облік до ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська. ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська 20.05.15 отримала від ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська облікову справу (вхідний №2007/7). ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська 26.06.2015 року отримала від ОСОБА_1 заяву щодо отримання довідки за ф.4-ОПП, на підставі заяви в ІС «Податковий блок» сформовано довідку від 26.06.2015 року за ф.4-ОПП та видано платнику. На підставі заяви про взяття на облік платника єдиного внеску від 07.07.2015 року за ф.1- ЄСВ, було сформовано Повідомлення від 09.07.15 про взяття на облік платника єдиного внеску за ф.2-ЄСВ, яке 10.07.15 видане ОСОБА_1 Фіскальним органом також зазначено, що ОСОБА_1 необхідно було надавати звіти та сплачувати платежі по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб - підприємців, у тому числі які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, за новим місцем реєстрації. При цьому фіскальний орган посилається на п.1 розділу 3 Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 року №1162, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.12.2014 р. за №1553/26330, відповідно до якого взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону від 15.05.2003 року №755-ГУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», фіскальним органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою №1-ЄСВ згідно з додатком 1 до цього Порядку. А також на п. 10.3 розділу X Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, за яким платник податків, для якого законом установлені особливості його державної реєстрації та відомості щодо якого не містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний у десятиденний строк від дня реєстрації зміни місцезнаходження (місця проживання), пов'язаної із зміною адміністративного району, подати контролюючому органу за новим місцезнаходженням заяву за формою N 1-ОПП або за формою N 5-ОПП.

Не погоджуючись з вимогою про сплату боргу (недоїмки) № Ф 987 від 12.05.15 та доводами відповідача , позивач звернулась до суду з даним позовом.

Розв'язуючи спір, суд зазначає, що правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення

обліку, визначає Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464).

Відповідно до ст.25 Закону №2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

За приписами п.6 ч.1 ст.1 Закону № 2464 недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з п.5 ч.1 ст.4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі

адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Порядок обчислення і сплати єдиного внеску визначений ст.9 Закону №2464-17, в якій зазначено наступне: єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті,

у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі; платники єдиного внеску, зазначені у п.5 ч.1 ст.4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок,

нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року; періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої

статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік (абз.5 ч.8 ст.9).

Отже, позивач, з огляду на наведені законодавчі приписи, є платником єдиного внеску та зобов'язана сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року; періодом, за який вона подає звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний рік.

Суд зазначає, що відповідно до ст.5 Закону №2464 розроблений Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом міністерства фінансів України від 24.111.2 №1162, зареєстрований в Мінюсті України 03.12.14 за №1553/26330 (далі - Порядок). Порядок поширюється на платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 1, 4 та 5 частини першої статті 4 Закону 2464.

Взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» №755, до яких відносить позивач, врегульований розділом ІІІ означеного Порядку. Так за приписами розд. ІІІ цього нормативно-правового акту взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, фіскальним органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 1-ЄСВ згідно з додатком 1 до цього Порядку; у разі зміни найменування, прізвища, імені чи по батькові платника єдиного внеску, організаційно-правової форми, форми власності, місцезнаходження, місця проживання, основного виду діяльності платник єдиного внеску зобов'язаний у десятиденний строк з дня виникнення відповідних змін подати до фіскального органу заяву за формою № 1-ЄСВ з приміткою "Зміни". До заяви додаються завірені копії документів, що зазнали змін.

У разі зміни місцезнаходження (місця проживання) платника, пов'язаної зі зміною адміністративно-територіальної одиниці, до реєстру страхувальників вноситься запис про переведення на облік такого платника до фіскального органу, що відповідає новому місцезнаходженню (місцю проживання).

Відповідно до п.6 розд. ІІІ Порядку фіскальний орган вносить відповідні зміни до реєстру страхувальників та не пізніше наступного робочого дня безоплатно надсилає (вручає) платнику єдиного внеску нове повідомлення за формою № 2-ЄСВ (додаток 2) з приміткою "Зміни".

Як Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 14.04.15 №435, чинним до 30.04.15, так і Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим Наказом міністерства фінансів України від 14.04.15 №4365, який набрав чинності 30.04.15, визначено, що якщо платник єдиного внеску, на якого покладено обов'язки нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, у звітному періоді змінюють місцезнаходження, звіт за цей звітний період подається до органу доходів і зборів за новим місцем взяття на облік.

Аналізуючи наведені законодавчі приписи, суд доходить до висновку, що подання платником звіту з єдиного внеску, та, як наслідок, сплата єдиного внеску до нового місця взяття на облік пов'язано із фактом взяття на облік платника за таким новим місцем, про що платник має бути обізнаний, у зв'язку з чим фіскальний орган за новим місцем обтяжений обов'язком не пізніше наступного робочого дня надіслати (вручити) такому платнику нове повідомлення за формою № 2-ЄСВ (додаток 2) з приміткою "Зміни".

Суд зважує, що повідомлення про взяття відповідачем позивача на облік з приміткою "Зміни" в строк до 1 травня 2015р. не було надіслано ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська на адресу позивача, що визнається фіскальним органом. За таких обставин суд зазначає про відсутність у позивача станом на 29.04.15 підстав для сплати єдиного внеску за 2014р. в розмірі 4 749,07 грн. за новим місцем взяття на облік .

Також суд вказує, що за приписами абз.1 ч.5 ст.9 Закону №2464 сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади,

що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем здійснено внесення суми єдиного внеску за 2014р. в розмірі 4 749,07 грн. на рахунок ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська - органу доходів і зборів, відкритому в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.

Відповідно до ч.4 ст.45 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).

З огляду на встановлені в ході розгляду справи обставини, враховуючи наведені приписи Бюджетного кодексу України, суд зазначає, що оскільки сплачена позивачем на рахунок ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська сума єдиного внеску за 2014р. в розмірі 4 749,07 грн. зараховується безпосередньо на єдиний казначейський рахунок, у позивача відсутня недоїмка в розмірі, визначеному оскаржуваною вимогою.

Відтак, у відповідача відсутні правові підстави для прийняття Вимоги про сплати боргу (недоїмки) № Ф 987 від 12.05.15 відносно позивача.

Беручи до уваги наведене, позовні вимоги підлягають задоволенню, а Вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ф 987 від 12.05.15, винесена ДПІ в Жовтневому районі м. Дніпропетровська, визнанню протиправною та скасуванню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф 987 від 12.05.15, винесену ДПІ в Жовтневому районі м. Дніпропетровська.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві гривні 70 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами, визначеними ст.186 КАС України.

Постанова суду набирає законної сили згідно зі ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений 21.09.15.

Суддя ОСОБА_3