про відмову у відстроченні виконання судового рішення
13 грудня 2011 року Справа № 2a-2086/09/0370
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Денисюка Р.С.,
розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження заяву Управління Пенсійного фонду України в Старовижівському районі Волинської області про відстрочення виконання постанови ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 19 травня 2009 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Старовижівському районі Волинської області про зобов'язання провести нарахування щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни,
Управління Пенсійного фонду України в Старовижівському районі звернулося із заявою про відстрочення виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.04.2011 року у даній справі. Заява про відстрочення виконання судового рішення обґрунтована тим, що суми коштів, нараховані за вказаним рішенням суду, були включені у відомості та передані для виплати до відділення поштового зв'язку (банківські установи) у листопаді поточного року. Крім того, суми коштів, необхідні для виплати пенсій за рішенням суду управлінням включені в дані на потребу в коштах на виплату пенсій та грошових допомог на литопад 2011 року. Проте наявних коштів вистачило лише на фінансування і виплату основних пенсійних виплат згідно з графіком.
Управління Пенсійного фонду України в Старовижівському районі просить відстрочити виконання постанови ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 19.05.2009 року строком на шість місяців.
В судове засідання позивач не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно із частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Ухвалою суду від 13 грудня 2011 року відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Заява Управління Пенсійного фонду України в Старовижівському районі про відстрочення виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.04.2011 року не підлягає до задоволення, з огляду на таке.
Згідно із частиною другою статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до частини першої статті 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження -із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Постановою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 19.05.2009 року адміністративний позов задоволено частково, зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Старовижівському районі Волинської області провести нарахування з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року включно та з 22 травня 2008 року до 31 грудня 2008 року включно ОСОБА_2 підвищення пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком на підставі положень ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.04.2011 року постанову ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 19.05.2009 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково, визнано дії управління Пенсійного фонду України в Старовижівському районі Волинської області неправомірними, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Старовижівському районі Волинської області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щомісячне підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 22 травня 2008р. по 30 листопада 2008р. з врахуванням ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та виплачених сум.
22 вересня 2011 року позивачу ОСОБА_1 окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист № 3675/2011.
Крім того, посилання боржника на відсутність достатніх коштів для відповідного бюджетного фінансування по проведенню перерахунку та виплати доплати до пенсії стягувачу у відповідності до положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не береться судом до уваги, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про безпідставність заяви про відстрочення виконання судового рішення, оскільки Управлінням Пенсійного фонду України в Старовижівському районі не надано доказів на підтвердження обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, та які б давали підстави відстрочити його виконання. Крім того, вказана заява не містить мотивування того, чому саме на шість місяців ставиться питання про відстрочення виконання судового рішення. Суд також звертає увагу на те, що рішення суду набрало законної сили 10.05.2011 року, тобто з моменту звернення позивача до суду до набрання законної сили рішенням у даній справі минуло багато часу, чим порушені права позивача на отримання належних виплат. Відтак, у задоволенні заяви про відстрочення виконання судового рішення слід відмовити.
Керуючись статтями 165, 263 КАС України, суд
В задоволенні заяви Управління Пенсійного фонду України в Старовижівському районі про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Старовижівському районі Волинської області про зобов'язання провести нарахування щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Р.С. Денисюк