про залишення заяви про перегляд судового рішення
за нововиявленими обставинами без задоволення
21 березня 2012 р. Справа № 2-а-1580/08
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Денисюка Р.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку заяву Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Волинського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2009 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації про зобов'язання провести перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації звернулося із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Волинського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2009 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації про зобов'язання провести перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Дана заява мотивована тим, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2009 року задоволені позовні вимоги та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації провести нарахування та виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року, з врахуванням рішень Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року та №10-рп/2008 від 22.05.2008 року.
Вказує на те, що в зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 та рішення №3-рп/2012 від 25.01.2012 року виникли істотні для справи обставини. А саме, рішенням Конституційного Суду України № 20-рп/2011 від 26.12.2011 року визначено, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а такою регулювання права кожного на достатній життєвий рівень.
Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Тому просить скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2009 року.
В судове засідання позивач та представник заявника не прибули, хоча сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду заяви, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до частини 2 статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду заяви і перегляду судового рішення.
Ухвалою суду від 21.03.2012 року відповідно до частини 6 статті 128 КАС України, розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами слід залишити без задоволення, з огляду на таке.
Судом встановлено, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2009 року у даній справі адміністративний позов задоволено. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації провести перерахунок та виплату з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року включно ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на підставі положень статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та статті 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Дана постанова набрала законної сили.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2009 року постанову Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2009 року - залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26.01.2011 року постанову Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2009 року залишено без змін.
Згідно із частиною першою статті 245 КАС України постанова або ухвала суду, що набрала законної сили, може бути переглянута у зв'язку із нововиявленими обставинами.
Відповідно до частини другої статті 245 КАС України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є: 1) істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи; 2) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості документів або речових доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного або необґрунтованого рішення; 3) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено незаконне або необґрунтоване рішення; 4) скасування судового рішення, яке стало підставою для прийняття постанови чи постановлення ухвали, що належить переглянути; 5) встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконано.
Наведені у заяві Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації підстави про перегляд постанови Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2009 року не є нововиявленими обставинами в розумінні частини другої статті 245 КАС України.
Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Рішеннями Конституційного суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 та №3-рп/2012 від 25.01.2012 року не встановлено неконституційності Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» чи окремих їх положень, застосованих судом при вирішенні справи.
Крім того, рішення Конституційного суду України №20-рп/2011 від 26.12.2011 року прийняте щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», який при вирішенні даної справи суд не застосовував.
Згідно із частиною першою статті 253 КАС України суд може скасувати постанову чи ухвалу у справі і прийняти нову постанову чи ухвалу або залишити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без задоволення.
Тому, враховуючи вищевикладене, заяву Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Волинського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2009 року, слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 165, 245, 253 КАС України, суд
Заяву Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Волинського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2009 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації про зобов'язання провести перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Р.С. Денисюк