Ухвала від 09.11.2011 по справі 2а/0270/4792/11

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

09 листопада 2011 р. Справа № 2а/0270/4792/11

Вінницький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни

при секретарі судового засідання: Середюку Миколі Анатолійовичу

за участю представників сторін:

Позивача : ОСОБА_1

Відповідача: ОСОБА_2

представника третьої особи ОСОБА_3 - ОСОБА_4

без участі третіх осіб ОСОБА_5 в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_6, Обідненської сільської ради Немирівського району

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи:

за позовом: ОСОБА_7

до: Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5 в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_6, ОСОБА_8, Обідненська сільська рада Немирівського району

про: визнання протиправним і скасування розпорядження

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_7 до Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5 в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_6, ОСОБА_8, Обідненська сільська рада Немирівського району про визнання протиправним і скасування розпорядження .

Перед початком судового розгляду представником третьої особи ОСОБА_3 заявлено клопотання про залишення позовної заяви без розгляду на підставі п.2 ч.1 ст. 155 КАС України, оскільки позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.

В обгрунтування заявленого клопотання представник третьої особи ОСОБА_3 пояснив, що Генеральна довіреність довірителя ОСОБА_7, яка надана її представнику ОСОБА_1, не завірена належним чином та є нечинною, як то вимагає Кодекс адміністративного судочинства України, не відповідає вимогам ст.245 ЦК України, вимогам Закону України "Про нотаріат", вимогам Інструкції "Про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України", яку затверджено Наказом Міністерства юстиції України 03.03.2004 №20/5, що свідчить про відсутність повноважень у громадянки ОСОБА_1 на ведення справи адміністративного судочинства від імені позивача ОСОБА_7, і порушує вимоги ч.4 ст.58 КАС України.

Представник позивача не заперечувала щодо залишення позовної заяви без розгляду. Суду підтвердила, що Генеральна довіреність нею не реєструвалась.

Представник відповідача з приводу заявленого клопотання поклався на розсуд суду.

Розглянувши заявлене клопотання, матеріали справи, Генеральну довіреність та долучену до неї заяву про реєстрацію довіреності, заслухавши думку учасників процесу, суд дійшов до наступного висновку.

Відповідно до вимог ч.1 ст.56 КАС України, сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника.

Згідно до ч.1 ст.58 КАС України, повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю.

Відповідно до вимог ч.4 ст.58 КАС України, довіреність фізичної особи на ведення справи в адміністративному суді посвідчується нотаріально.

А згідно ч. 6 зазначеної норми довіреності або інші документи, які підтверджують повноваження представника і були посвідчені в інших державах, повинні бути легалізовані в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України

Представником позивача ОСОБА_1 на підтвердження своїх повноважень суду надана Генеральна довіреність від імені ОСОБА_7, яка видана 08 квітня 2011 року в м.Мадрид, Іспанія. На зворотній стороні Генеральної довіреності зображено прямокутний штамп із реєстровим номером №570/4-594-11, підпис віце-консула Посольства України в Королівстві Іспанія засвідчений круглою печаткою Посольства.

Разом із Генеральною довіреністю суду надана заява про реєстрацію довіреності та дубліката довіреності у Єдиному реєстрі довіреностей за підписом довірителя ОСОБА_9, яка скріплена печаткою та підписом віце-консула Посольства України в Королівстві Іспанія.

Згідно ч.5 ст.1 Закону України "Про нотаріат", вчинення нотаріальних дій за кордоном покладається на консульські установи України, а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на дипломатичні представництва України.

За приписами ст.7 вказаного вище Закону, нотаріуси або посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, у своїй діяльності керуються законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, а на території Республіки Крим, крім того, - законодавством Республіки Крим, наказами Міністра юстиції України, нормативними актами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Відповідно до вимог ст. 39 Закону України "Про нотаріат", яка регламентує порядок вчинення нотаріальних дій, частина 2 передбачає, що порядок вчинення нотаріальних дій консульськими установами встановлюється цим Законом, Консульським статутом України та іншими актами законодавства України.

Відповідно до вимог п.25 Інструкції "Про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України", яку затверджено Наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 № 20/5, відомості про вчинення окремих видів нотаріальних дій підлягають реєстрації в Єдиних та Державних реєстрах, перелік та порядок ведення яких установлюються Міністерством юстиції України. А згідно до ч.2 вищевказаної Інструкції, довіреність та її скасування підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей, відповідно до вимог Положення про Єдиний реєстр довіреностей.

За приписами п.2.15 Положення про порядок учинення нотаріальних дій в дипломатичних представництвах та консульських установах України, усі нотаріальні дії, учинені консулами, реєструються в реєстрах для реєстрації нотаріальних дій. Нотаріальна дія вважається вчиненою з моменту реєстрації її в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій.

Відповідно до п.2.1 Положення про Єдиний реєстр довіреностей, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.12.2006 №111/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 грудня 2006 р. за №1378/13252 (далі Положення), обов'язковій реєстрації у Єдиному реєстрі підлягають довіреності (у тому числі їх дублікати), посвідчені в нотаріальному порядку.

Відповідно до п. 2.2 Положення, реєстрація довіреностей (їх дублікатів), посвідчених посадовими, службовими особами, перерахованими в частині 3 статті 245 Цивільного кодексу України, статтях 37 - 38 Закону України "Про нотаріат", а також відомості про припинення їх дій, здійснюється в Єдиному реєстрі за заявою довірителя про реєстрацію таких довіреностей. Заява про реєстрацію зазначених довіреностей надається Реєстратору безпосередньо довірителем. У разі неможливості подачі заяви на реєстрацію довіреності безпосередньо довірителем підпис довірителя на такій заяві повинен бути засвідчений підписом та печаткою особи, яка посвідчила довіреність.

З аналізу вказаних норм вбачається, що Генеральна довіреність від 08.04.2011 року підлягає обовязковій реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей. Проте, оцінивши надану довіреність, заяву ро реєстрацію довіреності та дубліката довіреності у Єдиному реєстрі довіреностей за підписом довірителя ОСОБА_7, суд приходить до висновку, що Генеральна довіреність в установленому Законом порядку не зареєстрована, а відтак є нечинною.

Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 155 КАС україни, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.

З урахуванням встановлених судом обставин, суд приходить до висновку, що ОСОБА_10 не має повноважень на ведення справи, а тому дану позовну заяву слід залишити без розгляду.

Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 155, ст. ст. 165, 186, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ :

Позовну заяву ОСОБА_7 до Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5 в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_6, ОСОБА_8, Обідненська сільська рада Немирівського району про визнання протиправним і скасування розпорядження залишити без розгляду.

Копію даної ухвали направити на адресу третіх осіб.

Роз'яснити позивачу, що особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.

Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна