про заміну неналежної сторони
23 травня 2011 р. 10:20год. Справа № 2а/0270/2223/11
Вінницький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Дмитришена Руслана Миколаївна
при секретарі судового засідання: Котюжанському В.О.
без участі сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи:
за позовом: ОСОБА_1
до: відділу примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України
про: визнання протиправними дій та постанови
Позивач звернулась з адміністративним позовом від 13.05.2011 року до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій державного виконавця та про оскарження постанови щодо відмови в прийнятті до провадження виконавчого документа.
Ухвалою суду від 16.05.2011 року відкрито провадження по справі. Розгляд справи призначено на 10 год. 00 хв. 23 травня 2011 року.
Позивач в судове засідання не зявився, проте до суду надійшла заява за вх.№12703 від 18.05.2011 року щодо розгляду справи без участі позивача - ОСОБА_1.
Відповідач в судове засідання не зявився, хоча про час, дату та місце судового засідання повідомлений завчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами адміністративної справи. Про причини неявки суду невідомі.
Оглянувши матеріали справи, судом з"ясовано, що позивачем заявлено вимоги не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом.
Відповідно до ч.3 ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
Згідно постанови №3 від 13.12.2010 року Пленуму Вищого адміністративного суду України судам варто враховувати, що структурний підрозділ органів державної виконавчої служби, а саме: відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України - не визначений Законом України "Про державну виконавчу службу" як самостійний орган державної виконавчої служби, що виключає можливість його участі як сторони в адміністративному процесі. Тому як відповідача у справі слід залучати відповідно Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
В силу ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом позивач звернувся не до належного відповідача - здійснює заміну первинного відповідача на належного, або, у разі наявності заперечень позивача, залучає зазначений орган як другого відповідача.
На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку залучити відповідача у справі - Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Разом з тим, відповідно до ст. 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом. А суд, при цьому, має вжити всіх заходів для своєчасного, без невиправданих зволікань, для розгляду цієї справи у межах встановленого строку.
Згідно положень ч. 5 ст. 181 КАС України, адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Враховуючи скорочені строки розгляду адміністративної справи, з урахуванням положень ст.ст. 34, 38 КАС України, судовий виклик та копію даної ухвали направити для виконання відповідачу електронною поштою, продублювавши поштовим відправленням.
Крім того, ухвалою суду про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду від 16.05.2011 року, яка направлена на електронну адресу відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України 16.05.2011 року, останнього зобов"язано надати суду матеріали виконавчого провадження №25961670 та належним чином завірену копію постанови про відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа від 14.04.2011 року.
Проте, вказана вимога суду не виконана, що позбавляє суд в повній мірі дослідити відповідні докази.
Відповідно до частини другої статті 69 КАС України, суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи .
Відповідно до п. 4 ст. 71 зазначеного Кодексу, суб'єкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.
Таким чином, враховуючи, що предметом дослідження в даній адміністративній справі є дії державного виконавця щодо винесення постанови про відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа від 14.04.2011 року, а також правомірність вказаного рішення, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, суд з власної ініціативи дійшов висновку про витребування у Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України завірену копію виконавчого провадження №25961670.
Керуючись ст.ст. 52, 165 КАС України, суд -
1. Замінити неналежного відповідача відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на належного - Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (адреса: 01001, м.Київ, вул. Городецького, 13).
2. Призначити судове засідання у справі на 31 травня 2011 р. о 10:00 в залі судового засідання № 7 Вінницького адміністративного суду м. Вінниця, вул. Островського 14.
Викликати в судове засідання осіб, що беруть участь у справі.
У разі представництва сторін довіреними особами надати в судовому засіданні оригінали або належним чином засвідчені копії довіреностей представників, оформлені відповідно до вимог КАС України.
Зобовязати відповідача надати суду необхідні для вирішення спору докази через відділ прийому суду за один робочий день, в тому рахунку : завірену копію виконавчого провадження №25961670
Роз'яснити відповідачу, що він має право подати письмові заперечення проти позову та докази, якими вони обґрунтовуються, також роз'яснити, що відповідно до статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У випадку невиконання вимог даної ухвали - суб'єкту владних повноважень надати письмові пояснення з обґрунтуванням причин її невиконання .
Копію ухвали направити:
для відому - позивачу;
для виконання - Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, а також надіслати копію позовної заяви з додатками, та пам'ятку про процесуальні права та обов'язки сторін.
Враховуючи скорочені строки розгляду адміністративної справи, з урахуванням положень ст.ст. 34, 38 КАС України, судовий виклик, копію даної ухвали, позовну заяву направити відповідачу електронною поштою, продублювавши поштовим відправленням.
Ухвала оскарженню не підлягає. Відповідно до ч. 6 ст. 254 КАС України ухвали суду , які не можуть бути оскаржені, набирають законної сили з дня її постановлення
Суддя./підпис/. ОСОБА_2
Копія вірна.
Суддя:
Секретар: