Справа №2-а-609/13
(№760/20158)
01 листопада 2013 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Зінченко С.В. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва щодо відмови їй у проведені перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком, призначеної їй відповідно до Закону України «Про державну службу» виходячи з усіх сум заробітної плати, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та індексації сум заробітної плати та здійснювати виплату пенсії з 10.07.2013 року, а також стягнути судові витрати.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 10.07.2013 року вона подала до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва документи для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в тому числі для розрахунку пенсії.
Проте, при розрахунку пенсії складові заробітної плати за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією було враховано не повністю, а саме: не була врахована графа «Інші виплати» в загальній сумі 8266,37 грн., яка складається з: матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 5374,20 грн.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 2892,17 грн.; грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 0,00 грн.; індексації сум заробітної плати в сумі 0,00 грн.
12.08.2013 року позивач звернулась із заявою до відповідача про перегляд розрахунку пенсії з врахуванням всіх виплат, зазначених у довідці з місця роботи, як складових заробітної плати.
Проте, позивачу було відмовлено в цьому з посиланням на те, що призначення та виплата пенсії проведена їй відповідно до вимог чинного законодавства.
Неврахування при розрахунку розміру пенсії сум, зазначених в графі «Інші виплати» призвело до зменшення на 275,55 грн. розміру нарахованої позивачу пенсії.
Вважає дії відповідача щодо неврахування при розрахунку пенсії «інших» складових заробітної плати (допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, грошової винагороди державним службовцям та індексації сум заробітної плати) неправомірними та такими, що суперечать чинному законодавству.
З урахуванням викладеного, просила позов задовольнити.
Із заперечень представника управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва вбачається, що проти задоволення позову вона заперечує посилаючись на те, що обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» здійснюється з урахуванням посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок державного службовця.
Такі виплати як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення та індексація не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.
З урахуванням викладеного просила відмовити у задоволенні позову.
Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, прихожу до наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
10.07.2013 року позивач подала документи до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в тому числі для розрахунку розміру пенсії: довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року №9-11, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за №1161/1 5852; довідку про складові заробітної плати (за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 зареєстровану в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за №210/18948.
Проте, при розрахунку розміру пенсії складові заробітної плати за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією враховано було неповністю, а саме: не була врахована графа «Інші виплати» в загальній сумі 8266,37 грн., яка складається з: матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 5374,20 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 2892,17 грн., грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 0,00 грн., індексації сум заробітної плати в сумі 0,00 грн.
12.08.2013 року позивач звернулась до управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва з заявою про перегляд розрахунку пенсії з врахуванням всіх виплат, зазначених у довідці з місця роботи, як складових заробітної плати.
10.09.2013 року управлінням Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва позивачу відмовлено в здійсненні перерахунку з врахуванням вказаних виплат, з посиланням на те, що такі виплати, як зазначає позивач в своїй заяві, до заробітної плати з якої повинні обраховуватись пенсійні виплати, до самої заробітної плати не включаються
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
Встановлено, що про порушення свого права, позивач дізналась 10.09.2013 року, отримавши письмову відмову управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі щодо перерахунку пенсії, у зв'язку з чим до суду звернулась 17.09.2013 року.
Таким чином, позивач звернулась до суду в межах місячного строку звернення до суду з зазначеними вимогами.
Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України, законів України.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з підпунктом 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» у межах затвердженого фонду оплати праці працівникам можуть надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №212 «Про затвердження Порядку видачі грошової допомоги державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» - грошова допомога, сума яка згідно з пунктом 4 цього порядку включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства та враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року за №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класичний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до частини 1 ст. 10 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
При цьому, Законом України «Про оплату праці» до структури заробітної плати, крім основної і додаткової, входять інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Як вбачається з довідки виданої позивачу на отриману нею матеріальну допомогу нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, перерахунок пенсії здійснюється в такому ж порядку, наведеному вище, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, що вказані позивачем, відносяться до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Такої ж правової позиції дотримується Вищий адміністративний Суд України в Узагальненнях судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам від 25.12.2006 року.
Таким чином, перевіривши підстави для відмови в перерахунку пенсії із включенням позивачу всіх складових заробітної плати, вважаю, відмову відповідача, такою, що суперечить законодавству, оскільки перерахунок пенсії повинен здійснюватися з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
На підставі наведеного, керуючись Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 09 березня 2006 року, Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 24 лютого 2003 року, ст.ст.9, 11, 69-71, 86, 94, 97, 128, 158-163, 167 КАС України, суддя,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком, призначеної їй відповідно до Закону України «Про державну службу» виходячи з усіх сум заробітної плати, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та індексації сум заробітної плати та здійснювати виплату пенсії з 10.07.2013 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 судовий збір в сумі 34,41 грн.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом'янський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя С.В. Зінченко