Справа № 234/7940/15-ц
Провадження № 2/234/3832/15
18 вересня 2015 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Склярова В.В., при секретарі Антоненко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську цивільну справу за позовом Комунального автотранспортного підприємства 052810 до ОСОБА_1 про визнання договору укладеним, -
Комунальне автотранспортне підприємство 052810 звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про визнання договору укладеним, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що рішенням виконкому Краматорської міськради від 06.10.2010 року №650 виконавцем комунальних послуг з вивезення побутових відходів в м. Краматорську визначено КАТП 052810. Тарифи на вказані послуги для населення та норми їх надання встановлені рішеннями виконкому Краматорської міськради від 07.07.2004 року №287, від 25.04.2008 року №217, від 04.11.2009 року №730, від 22.07.2011 року №671, від 27.07.2011 року №672, від 20.11.2013 року №846, відповідно до яких проводиться нарахування оплати за надані послуги. На підставі Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постанови КМУ «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів» від 10.12.2008 року №1070 позивачем розроблена та затверджена типова форма договору про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів населення приватного сектора. Відповідач ОСОБА_1 зареєстрований у ІНФОРМАЦІЯ_1, споживаючи послуги відповідач в порушення ст.ст.19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ухиляється від обов'язку укласти письмовий договір з виконавцем послуг. Направлений 02.09.2014 року на адресу відповідача проект договору №300613 від 01.09.2014 року, підготовлений позивачем на основі типового договору, залишений без уваги. За таких обставин, позивач КАТП 052810 просить суд постановити рішення, яким визнати договір на надання житлово-комунальних послуг з відповідачем укладеним та стягнути з відповідача судові витрати.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, але надав до суду заяву про слухання справи без його участі, позовні вимоги підтримує повністю та не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить реєстр поштових відправлень.
У зв'язку з чим, судом прийнято рішення про розгляд справи відповідно до вимог ст.224 ЦПК України.
Згідно ст.212 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідачу ОСОБА_1, який зареєстрований у ІНФОРМАЦІЯ_1, позивачем КАТП 052810 надаються послуги з вивезення побутових відходів. Доказом надання послуг відповідачеві є маршрутний графік, що погоджений Краматорською міською радою та Головним лікарем СЕС, відповідно до якого здійснюється вивіз твердих побутових відходів.
Рішенням Виконавчого комітету Краматорської міської ради від 06.10.2010 №650 виконавцем комунальної послуги з вивезення побутових відходів в м. Краматорську визначено саме Комунальне автотранспортне підприємство 052810.
Тарифи на послуги з вивезення та розміщення твердих побутових відходів для населення, норми надання послуг з вивезення побутових відходів встановлені рішеннями Виконавчого комітету Краматорської міської ради від 20.11.2013 №846.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів» від 10 грудня 2008 року №1070 затверджено типовий договір про надання послуг з вивезення побутових відходів.
Виконавцем послуг КАТП 052810 на підставі ст.ст.19, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постанови КМУ «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів» від 10.12.2008 року №1070 розроблена типова форма договору про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів населення приватного сектора.
02.09.2014 року відповідачу направлено пропозицію щодо укладання договору та договір про надання послуг з вивозу твердих побутових відходів населення приватного сектору в двох екземплярах.
Згідно з повідомлення про вручення поштового відправлення договір з пропозицією щодо його укладання отримано відповідачем 05.09.2014 року.
Підготовлений позивачем на основі типового договору Договір №300613 від 01.09.2014 року та запропонований відповідачу ОСОБА_1 рекомендованим листом від 02.09.2014 року для підписання, був залишений відповідачем без уваги, що свідчить про відмову споживача від укладання договору в порушення положень ст.ст.19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до ч.3 ст.20 «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року №1875-ІV споживач зобов'язаний укласти договір про надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Відповідно до ст.35-1 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 року №187/98-ВР поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами. Захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон №1875-IV від 24.06.2004 року) визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.
Аналіз цього Закону дає підстави для висновку, що він належить до нормативного акта спеціальної дії, який регулює відносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Разом з тим, ст.4 Закону №1875-ІV від 24.06.2004 року передбачає, що законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг, крім цього Закону, базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.208 ЦК України, правочин між фізичною і юридичною особами належить вчиняти у письмовій формі, за виключенням випадків, передбачених ч.1 ст.206 цього Кодексу.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (ч.1 ст.638 ЦК України). Інші випадки визнання договору укладеним зазначені у ст.ст.642 - 643 ЦК України.
Частина 1 ст.628 ЦК України, передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Розкриваючи зміст засади свободи договору у ст.ст.6, 627 ЦК України, визначає, що свобода договору полягає в праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів та погодженні умов договору.
Закріпивши принцип свободи договору, ЦК України, разом з тим визначив, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абз.2 ч.3 ст.6 та ст.627 цього Кодексу при укладенні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Зазначені положення узгоджуються з нормами ч.1 ст.203, ч.1 ст.215 ЦК України, відповідно до яких підставою недійсності правочинів є суперечність їх актам цивільного законодавства.
У разі якщо актом цивільного законодавства передбачена обов'язковість положень цього акту для сторін договору, сторони не вправі відступити від їх положень (ст.6 ч.3 ЦК України). Зокрема, ст.ст.19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року №1875-ІV передбачають обов'язок споживача житлово-комунальних послуг укласти письмовий договір з виконавцем послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору.
Частиною 1 ст.19 Закону №1875-IV від 24.06.2004 року передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Пунктом 1 ч.3 ст.20 Закону №1875-IV від 24.06.2004 року передбачений обов'язок споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Цей обов'язок відповідає зустрічному обов'язку виконавця, визначеному п.3 ч.2 ст.21 цього Закону, підготувати та укласти зі споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Таким чином, укладення договору на надання житлово-комунальних послуг є обов'язком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає типовому договору. Відмова споживача послуг від укладення договору в такому разі суперечить вимогам ч.3 ст.6, ст.ст.627, 630 ЦК України та ст.ст.19, 20 Закону №1875-IV від 24.06.2004року.
За змістом ст.6 ч.3, ст.630 ч.1 ЦК України, ст.ст.19-21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постанови КМУ «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів» від 10.12.2008 року №1070, умови типового договору, що набули юридично обов'язкового значення в силу актів цивільного законодавства, є обов'язковими для сторін договору, які не мають права відступити від їх положень і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
У зв'язку з цим укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, зокрема договору з приводу вивезення твердих побутових відходів населення, є обов'язком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає типовому договору. Відмова споживача послуг від укладення договору в такому разі суперечить вимогам ст.6 ч.3, ст.ст.627, 630 ЦК України та ст.ст.19, 20 зазначеного Закону.
У разі такої відмови відповідно до положень ст.ст.3, 6, 12-15, 20, 630, 640, 642, 643 ЦК України, виконавець послуг вправі звернутися до суду за захистом свого права, яке підлягає поновленню (захисту) на підставі ст.16 ч.2 п.1 ЦК України, шляхом визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом, що містить відповідний обов'язок.
На підставі наведеного, суд вважає необхідним позов задовольнити та визнати Договір про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів населення приватного сектора №300613 від 01.09.2014 року між КАТП 052810 та ОСОБА_1, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, підготовлений виконавцем послуг на основі типового договору, укладеним.
Згідно з ч.1 ст.88 ЦПК України, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача сплачений при звернені до суду судовий збір у сумі 243,60грн.
Керуючись ст.ст.8, 14, 15, 88, 215, 223-233 ЦПК України, ст.ст.3, 6, 12-15, 20, 630, 640, 642, 643 ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», суд, -
Позовні вимоги Комунального автотранспортного підприємства 052810 до ОСОБА_1 про визнання договору укладеним - задовольнити.
Визнати договір про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів населення приватного сектора №300613 від 01.09.2014 року між Комунальним автотранспортним підприємством 052810 (84303, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Артема, 235, код ЄДРПОУ 05448946) та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 (інн НОМЕР_1), зареєстрованим за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, підготовлений виконавцем послуг на основі типового договору, укладеним.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального автотранспортного підприємства 052810 понесені судові витрати в сумі 243,60грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Апеляційна скарга на рішення Краматорського міського суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Апеляційна скарга подається в Апеляційний суд Донецької області через Краматорський міський суд.
Суддя
Рішення постановлено в нарадчій кімнаті та надруковане в єдиному екземплярі.
Суддя