"24" грудня 2010 р.Справа № 7/105-1912
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
Розглянув справу
за позовом: Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46000
до відповідача: Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" вул. Гоголя, 1, м. Львів, 79000 в особі Відокремленого підрозділу "Локомотивне депо Тернопіль" вул. Татарська, 26, м. Тернопіль, 46000
За участю представників:
позивача: ОСОБА_1 довіреність від 05.10.2010р.
відповідача: ОСОБА_2 довіреність № НЮ-488 від 29.07.2010р.
ОСОБА_1 спору:
Державна екологічна інспекція у Тернопільській області звернулася з позовом до Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" в особі Відокремленого підрозділу "Локомотивне депо Тернопіль" про стягнення 10500,00 грн. збитків завданих в результаті незаконного знищення зелених насаджень.
Учасникам судового процесу в засіданні роз'яснено права і обов'язки передбачені ст. 22 ГПК України.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
В судовому засіданні 17.12.2010р. відповідач подав клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи працівника локомотиву ОСОБА_3, який своїми противоправними діями заподіяв шкоду і рішення у справі вплине на його права, оскільки відповідач змушений буде стягнути її в регресному порядку з нього.
Суд, розглянувши клопотання відхилив його, так як згідно ст.21 ГПК України сторонами у судовому процесі є підприємства та організації, зазначені в ст.1 цього кодексу і, крім того, відповідач не довів належними доказами встановлення вини останнього у спричиненні збитків.
В судовому засіданні з 17.12.2010р. по 24.12.2010р., на підставі ст.77 ГПК України, оголошена перерва для надання відповідачу можливості подати відзив на позов.
Відокремлений підрозділ "Локомотивне депо Тернопіль" надало суду клопотання про передачу справи для розгляду по підсудності за місцем знаходження відповідача - Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця", а саме до господарського суду Львівської області.
Суд, розглянувши клопотання відхиляє його, оскільки згідно ст.15 ГПК України, якщо юридичну особу представляє уповноважений нею підрозділ, територіальна підсудність спору визначається з урахуванням місцезнаходження такого підрозділу. Довіреністю наданою "Львівською залізницею" від 29.07.2010р. №НЮ-488 уповноважено ОСОБА_2 представляти інтереси залізниці та її відокремлених підрозділів, в тому числі в судових органах. Представником відповідача не спростовано Положенням про відокремлений підрозділ "Локомотивне депо Тернопіль" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" (затверджене 17.04.2006р. ) відсутність у підрозділу повноважень на представлення інтересів юридичної особи у судах , оскільки наданий не повний його текст та не надано довіреності на начальника підрозділу, в якому також визначаються його повноваження надані юридичною особою щодо представлення її інтересів. Відповідач відзиву на позов по суті не надав, усно його представник повідомив суду, що порубку зелених насаджень здійснено його працівниками, оскільки такі спричиняли руйнування кореневою системою асфальтного покриття біля цеху, не давали можливості утримувати будівлю цеху в належному стані та забезпечити безпеку для працюючих працівників в період сильних вітрів.
Спір розглядається за наявними у справі матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено :
- Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію (затверджене постановою КМ України від 17.11.2001 р. №1520) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінприроди, одним з основних завдань якої є здійснення державного контролю за дотриманням підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про охорону навколишнього природного середовища та має право відповідно до пп.8.п.5 зазначеного Положення подавати позови на відшкодування збитків завданих унаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Екологічною інспекцією за дорученням Тернопільської транспортної прокуратури, на підставі ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” (далі Закон про охорону), проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства за фактом порубки дерев у Відокремленому підрозділі "Локомотивне депо Тернопіль" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" за результатами якої складено акт перевірки.
Як випливає з ОСОБА_1 перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 12.05. 2009р. проведеної державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області ОСОБА_4 та польової перелікової відомості, на території Відокремленого підрозділу "Локомотивне депо Тернопіль" м. Тернопіль вул. Татарська 26, знищено зелені насадження в кількості 11 дерев (за наступним діаметром в корі біля шийки кореня: тополя - 62см., 75см., 78., 86см., клен - 10см., 24см., 27см., 30см., алича-14 см., горобина - 8см., та 4 чагарники).
Даний факт порушення природоохоронного законодавства підтверджується також протоколом про адміністративне правопорушення № 002277 від 05.06.2009р., якими встановлено порушення законодавства, а також постановою № 002277 від 05.06.2009р., про накладення на начальника "Локомотивного депо Тернопіль" ОСОБА_3 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51,00грн., яке сплачене ним в добровільному порядку ( квитанція №59 від 10.06.2009р.
Відповідно до розрахунку шкоди заподіяної внаслідок незаконної порубки дерев та чагарників, проведеного згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2001р. №1789 про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999р. №559 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів" та додатку №1 "Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників", загальна сума збитків складає 10500 грн., із яких 10300грн. за дерева та 200 грн. за чагарники.
Суд, давши оцінку поданим сторонами доказам та наведеним доводам, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення. При цьому суд виходив із наступного:
- згідно ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією;
- видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється в порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 р. N 1045, якою затверджено "Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах"(далі Порядок), згідно п.3 якого таке видалення зелених насаджень здійснюється за рішенням виконавчого органу відповідної ради на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку: видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об'єкті благоустрою здійснює балансоутримувач на підставі акта обстеження зелених насаджень, що складається відповідно до пункту 4 цього Порядку; -у процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров'ю громадян чи майну громадян та/або юридичних осіб, видалення зелених насаджень здійснюється негайно з подальшим оформленням акта обстеження відповідно до пункту 4 цього Порядку; - видалення зелених насаджень на території меморіального комплексу та кладовищі здійснюється за рішенням балансоутримувача без сплати їх відновної вартості; - видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, та на присадибній ділянці здійснюється за рішенням власника (користувача) земельної ділянки без сплати їх відновної вартості);
- відповідно до п.4 Порядку, підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи про видалення зелених насаджень, який протягом трьох днів після надходження заяви затверджує склад відповідної комісії, до складу якої включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, а також інших заінтересованих організацій. Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню, за зразком, затвердженим Мінбудом.
Порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну та кримінальну відповідальність передбачену п.1 ст. 68 Закону про охорону та ст. 40 Закону України "Про рослинний світ".
Підприємства, установи, організації та громадяни, відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України, ст. 68,69 Закону про охорону, зобов'язані в повному обсязі відшкодувати шкоду заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в порядку та розмірі встановленому законодавством.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач, в порушення встановленої Порядком процедури видалення дерев, кущів, самовільно здійснив порубку зелених насаджень, чим допустив порушення природоохоронного законодавства та спричинив збитки державі.
Направлена Відокремленому підрозділу "Локомотивне депо Тернопіль" претензія №1-1/579 від 13.03.2010р. з вимогою оплатити суму збитків на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської міської ради, залишена відповідачем без оплати.
При таких обставинах, матеріалами справи доведено, що відповідачем порушено норми природоохоронного законодавства, сума шкоди в добровільному порядку не відшкодована, а тому позов підлягає задоволенню як обґрунтовано заявлений та неоспорений відповідачем.
ОСОБА_1 шкоди, заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, відповідно до п. 49 ч.6 та п.7 ст. 47 ст. 52 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” є джерелами формування спеціальних фондів місцевих бюджетів у розмірі 70% та державного бюджету у розмірі 30% .
Державне мито в сумі 105,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 33,43,49,75,82,84,85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" в особі Відокремленого підрозділу "Локомотивне депо Тернопіль" вул. Татарська, 26, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 01059900, на р/р 33118331700002 спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської міської ради Тернопільської області, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 23588119 в УДК у м. Тернополі, МФО 8380122 -10500 (десять тисяч п'ятсот) грн.00 коп. збитків завданих в результаті незаконного знищення зелених насаджень ;
- в доход Державного бюджету України 105 (сто п"ять) грн.00коп. державного мита;
- в доход Державного бюджету України на р/р 31210264700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012 ЄДРПОУ 23588119 код 22050003 Одержувач: Державний бюджет м. Тернополя -236 (двісті тридцять шість) грн.00коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня підписання рішення (05.01.2011р.) через місцевий господарський суд.
Суддя М.С. Стадник