Справа № 2а/1570/2040/2011
12 березня 2011 року
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Соколенко О.М., розглянувши адміністративний позов Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Біляївська сільгоспхімія»про стягнення 85000 грн. 00 коп.,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Біляївська сільгоспхімія»про стягнення 85000 грн. 00 коп.
Відповідно до вимог статей 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються ім'я позивача та відповідача, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази, які йому відомі і які можуть бути використані судом.
Проте, поданий адміністративний позов викладеним вимогам не відповідає.
З матеріалів справи вбачається, що Розпорядженням № 174-ОД від 27.11.2009 року ВАТ «Біляївська сільгоспхімія»було зобов'язано в термін до 23.12.2009 року усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме надати до Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку річний звіт за 2008 рік, але товариство ухилилося від виконання розпорядження. За невиконання розпорядження до ВАТ «Біляївська сільгоспхімія»застосована штрафна санкція у розмірі 17000 грн. 00 коп.(постанова про накладення санкцій № 574-ОД від 24.11.2009 року). На підставі викритого правопорушення складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 55-ОД від 24.02.2010 року, відповідно до якого винесена постанова про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 61-ОД від 11.03.2010 року у розмір 85 000 грн. 00 коп. Станом на момент звернення до суду, сума податкового зобов'язання відповідачем у добровільному порядку сплачена не була.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, встановлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
Частиною1 статті 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України (в редакції із змінами та доповненнями, внесеними Законом України № 2453-VI від 07.07.2010 року, який набрав чинності 30.07.2010 року) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, постанова про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 61-ОД прийнята 11.03.2010 року та направлена ВАТ «Біляївська сільгоспхімія»рекомендованим листом із повідомленням, про що свідчить копії реєстру №2 від 15.03.2010 року та квитанції про оплату послуг поштового зв'язку, копія якого наявна в матеріалах справи, проте, позивач звернувся до суду з позовною заявою про стягнення нарахованої штрафної (фінансової) санкції тільки у березні 2011 року, тим самим, пропустивши строк, передбачений ст. 99 КАС України.
Тобто, для звернення позивача до суду пройшов шестимісячний строк, встановлений ч. 2 ст. 99 КАС України (в редакції із змінами та доповненнями, внесеними Законом України № 2453-VI від 07.07.2010 року, який набрав чинності 30.07.2010 року).
Водночас, у своїй позовній заяві позивач клопоче про поновлення строку звернення до суду, зазначивши, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови. Однак, Одеське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку зазначає, що не має можливості перевіряти нарахування коштів за сплату штрафних санкцій, оскільки вони надходять до розрахункового рахунку Головного управління Державного казначейства в Одеській області.
Вивчивши зазначене клопотання, суд вважає, що посилання позивача на те, що строк звернення до суду пропущено з поважних причин, у зв'язку з тим, що вони не мають можливості перевіряти нарахування коштів за сплату штрафних санкцій, оскільки вони надходять до розрахункового рахунку Головного управління Державного казначейства в Одеській області не дають підстав для визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду, оскільки, відповідно до ч. 2-5 Розділу XVIII Положення «Про затвердження Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій»штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Також, Одеське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку зазначаючи, що не має можливості перевіряти нарахування коштів за сплату штрафних санкцій, оскільки вони надходять до розрахункового рахунку Головного управління Державного казначейства в Одеській області, не вказує чи зверталося воно до Державного казначейства в Одеській області щодо підтвердження сплати відповідачем штрафної фінансової санкції, а у разі такого звернення - не надає до суду належних доказів.
Тобто, суд вважає, що підстави зазначені у вказаному клопотанні позивача не є поважними причинами пропуску звернення до суду.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку, що адміністративний позов подано з порушенням зазначених вимог.
Згідно ч. 1 ст.108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Виявлені недоліки мають бути усунені позивачем шляхом надання до суду клопотання про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням причин пропуску строку звернення до суду та доказів на підтвердження поважності пропуску цього строку.
За таких обставин, позов повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 106, ч.1 ст.108, 160 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Біляївська сільгоспхімія» про стягнення 85000 грн. 00 коп.-залишити без руху.
Повідомити Одеське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про необхідність в строк до 28 березня 2011 року усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня отримання ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.М. Соколенко