Постанова від 27.11.2011 по справі 2а/1570/9408/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2011 року Справа № 2а/1570/9408/2011

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Цховребової М.Г.

при секретарі судового засідання - Таратунській О.В.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1

відповідача - ОСОБА_2

перекладача - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі адміністративну справу за позовом Шевченківського ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області до громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_2 про примусове видворення за межі України, -

встановив:

9 листопада 2011 року Шевченківський відділ ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_2 про примусове видворення відповідача (ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ОСОБА_4, Шамкірського району, с. Ірмашли) з України.

В судовому засіданні представник позивача підтримала адміністративний позов, просила суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві (а.с.6-9).

В судовому засіданні відповідач визнав позов в повному обсязі та зазначив, що не виконав рішення позивача про його видворення за межі України добровільно у зв'язку із відсутністю коштів на виїзд.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач - ОСОБА_2 (RUSTAMOV MADAD), ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин ОСОБА_4, паспорт Р3155078, виданий владою ОСОБА_4 23.02.2008 року, дійсний до 22.02.2018 року, 01.04.2011 року прибув на територію України року через КПП «Одеса» з метою працевлаштування. (а.с.12, 17-19)

07.10.2011 року в.о. начальника Шевченківського ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, майором міліції ОСОБА_5, затверджено рішення інспектора СГІРФО Шевченківського ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, погоджене завідуючим СГІРФО Шевченківського ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області від 07.10.2011 року про видворення за межі України громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с.20-23)

Відповідно до зазначеного рішення, з метою забезпечення вимог законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, на підставі положення ст. 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» вирішено: за порушення правил перебування на території України громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця ОСОБА_4, Шамкірського району, с. Ірмашли, постійно проживаючого за адресою: ОСОБА_4, Шамкірський район, с. Ірмашли, видворити за межі території України, зобов'язати його покинути територію України у термін до 9 жовтня 2011 року та заборонити в'їзд на територію України терміном на 6 (шість) місяців. (а.с.20-23)

У мотивувальні частині рішення викладені наступні обставини: «Громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженець ОСОБА_4, Шамкірського району, с. Ірмашли, постійно проживаючий за адресою: ОСОБА_4, Шамкірського району, с. Ірмашли, 01 квітня 2011 року приїхав до України з Узбекистану, з метою заняття трудовою діяльністю. На перебування в Україні він мав с собою кошти у розмірі 10 000 гривень.Державний кордон України ОСОБА_2 перетинав через контрольно-перепускний пункт «Одеса» за паспортом громадянина ОСОБА_4 Р3155078 виданому 23.02.2008р. терміном дії до 22.02.2018р. Прибувши в Україну він став проживати в ІНФОРМАЦІЯ_3, у свого двоюрідного брата громадянина України ОСОБА_2 Маггерама. Знаходячись на території України громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_6 став займатися торгівлею фруктів на ринку «Привоз» в м. Одесі (Свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В03 № 267166 вид. 17.06.2008 року; патент серія ПАЄ № 657391 термін дії з 01.07.2011 року до 30.09.2011 року). 29 червня 2011 року ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області громадянину ОСОБА_4 ОСОБА_2 було продовження терміну перебування до 29.09.2011 року, місце проживання зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4. 28.09.2011 року йому також ВГІРФО ГУ МВС України в Одеській області було продовжено термін перебування в Україні до 29.12.2011р., за вказаною вище адресою. Однак ОСОБА_2 в АДРЕСА_1, ніколи не проживав. Прізвище, ім'я, по батькові власника квартири АДРЕСА_2 він не знає. З квітня 2011 року громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_6 проживає у свого рідного брата громадянина України ОСОБА_2 Шакіра, ІНФОРМАЦІЯ_5 (коли холодно) за адресою: м. Одеса, вул. Михайлівська, 20, номер квартири він не пам'ятає. Коли тепло він цілодобово знаходиться на ринку «Привоз». Перебуваючи в м. Одесі, громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_6 не має постійного місця проживання, не має власності. Відповідно до даних УІАЗ ГУ МВС України в Одеській області значиться громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1: 18 вересня 2010 року Хмельницьким ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області відносно нього було складено адміністративний протокол за ч. 1 ст. 160 КУпАП. Малиновським районним судом м. Одеси ОСОБА_2 був визнаний винним в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 6 КУпАП та на нього було накладено адміністративне в вигляді штрафу у розмірі 17 гривень. Штраф було сплачено в повному обсязі 20.09.2010р.»

07.10.2011 року відповідачу повідомлено, що за порушення законодавства України про правовий статус іноземців прийнято рішення про його видворення за межі України. (а.с.24)

07.10.2011 року в паспорті відповідача поставлено штамп про заборону в'їзду в Україну терміном на 6 (шість) місяців. (а.с.17зв.)

Листом від 07.10.2011 року № 31/22-5804 про прийняте рішення повідомлено прокурора Приморського району м. Одеси. (а.с.25)

8 листопада 2011 року, в ході проведення оперативно-профілактичного відпрацювання м. Одеси, співробітниками СГІРФМО Шевченківського ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, з метою контролю виїзду з України іноземних громадян, в відношенні яких органами внутрішніх справ були прийняті рішення щодо їх видворення за межі України, при перевірці адреси: АДРЕСА_3, було виявлено громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця ОСОБА_4, Шамкірського району, с. Ірмашли, постійно проживаючого в ОСОБА_4, Шамкірський район, с. Ірмашли, національний паспорт Р3155078, виданий 23.02.2008 року терміном дії до 22.02.2018 року, який ухиляється від виїзду за межі території України після прийняття відносно нього 7 жовтня 2011 року Шевченківським ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області рішення про видворення за межі території України терміном до 9 жовтня 2011 року. (а.с.11)

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В судовому засіданні сторони не заперечували проти встановленності вищевикладених фактичних обставин по справі.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Конституцією України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 4 лютого 1994 року № 3929-ХІІ (далі - ЗУ № 3929-ХІІ), Постановою Кабінету Міністрів України «Про Правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію» від 29 грудня 1995 р. № 1074 (далі - Правила).

Відповідно до ст. 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Іноземець, відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ № 3929-ХІІ - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.

Статтею 2 ЗУ № 3929-ХІІ встановлено, що іноземці та особи без громадянства при здійсненні господарської діяльності в Україні користуються такими самими правами і мають такі самі обов'язки, як і громадяни України, якщо інше не передбачено цим Кодексом, іншими законами. Іноземці та особи без громадянства мають право здійснювати господарську діяльність в Україні як підприємці, тобто зареєструватись як фізичні особи - підприємці, якщо вони отримали візи певних типів.

Згідно ст. 3 ЗУ № 3929-ХІІ якщо іноземці та особи без громадянства, які тимчасово перебувають в Україні, змінюють місце проживання, вони зобов'язані повідомити про це органи внутрішніх справ, у яких зареєстровано їх паспортні документи.

Згідно із ч. 3 ст. 8 ЗУ № 3929-ХІІ іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування. Працевлаштування в Україні іноземців та осіб без громадянства, найнятих інвестором у межах і за посадами (спеціальністю), визначеними угодою про розподіл продукції, здійснюється без отримання дозволу на працевлаштування.

Статтею 29 ЗУ № 3929-ХІІ іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність на загальних підставах.

Відповідно до ст. 30 ЗУ № 3929-ХІІ за порушення іноземцями та особами без громадянства встановленого порядку перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні або проживання за недійсними документами, недотримання встановленого порядку реєстрації або пересування і вибору місця проживання, працевлаштування, ухилення від виїзду після закінчення терміну перебування, а також за недотримання Правил транзитного проїзду через територію України до них застосовуються заходи відповідно до законодавства України.

Іноземцю та особі без громадянства, відповідно до ч. 1 ст. 31 ЗУ № 3929-ХІІ, які порушують законодавство України, якщо ці порушення не передбачають адміністративної або кримінальної відповідальності, може бути скорочено визначений йому термін перебування в Україні.

Відповідно до ч. 3 ст. 31 ЗУ № 3929-ХІІ рішення про скорочення терміну тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства в Україні приймається органами внутрішніх справ, Державної прикордонної служби України.

Згідно із п. 39 Правил рішення про скорочення терміну тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства в Україні приймається органом внутрішніх справ за клопотанням юридичної чи фізичної особи, що їх приймає, органом охорони державного кордону. Ініціатором скорочення терміну тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства (незалежно від мети в'їзду в Україну) може також бути орган внутрішніх справ, орган охорони державного кордону та орган СБУ. В паспортному документі особи, якій скорочено термін перебування в Україні, ставиться штамп "Термін перебування в Україні скорочено до...", а в разі прийняття рішення про заборону в'їзду в Україну проставляється штамп "Заборонено в'їзд в Україну терміном на...".

Частинами 2, 3 статті 32 ЗУ № 3929-ХІІ визначено, що крім випадків, зазначених у частині першій цієї статті, іноземець та особа без громадянства можуть бути видворені за межі України за рішенням органів внутрішніх справ, органів охорони державного кордону (стосовно осіб, які затримані у межах контрольованих прикордонних районів при спробі або після незаконного перетинання державного кордону в Україну) або Служби безпеки України з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора про підстави прийняття такого рішення, якщо дії іноземця та особи без громадянства грубо порушують законодавство про статус іноземців та осіб без громадянства, в тому числі не виконують законні вимоги та рішення органів державної влади України та їх посадових осіб, або суперечать інтересам забезпечення безпеки України чи охорони громадського порядку, або коли це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України. Іноземець та особа без громадянства зобов'язані покинути територію України у строк, зазначений у рішенні про видворення. У разі прийняття рішення про видворення іноземця або особи без громадянства за межі України в її паспортному документі негайно анулюється віза і вилучаються документи на право перебування в Україні.

Також, згідно п. 4 ч. 1 ст. 32 ЗУ № 3929-ХІІ іноземець та особа без громадянства має бути видворений за межі України якщо, під час його перебування виникли підстави для заборони в'їзду відповідно до цього Закону.

Частиною 2 статті 25 ЗУ № 3929-ХІІ встановлено, що в'їзд в Україну іноземцю та особі без громадянства не дозволяється:

- якщо встановлено факти порушення ним законодавства України під час попереднього перебування в Україні;

- якщо є обґрунтовані підстави вважати, що він має інші, ніж заявлені ним при порушенні клопотання про в'їзд або при в'їзді в Україну, підстави та мету в'їзду або не надав підтвердження щодо підстав та мети в'їзду;

- якщо він не має достатнього фінансового забезпечення на період запланованого перебування і для повернення до держави походження або транзиту до третьої держави, або у разі неможливості отримати достатнє фінансове забезпечення законним способом на території України для громадянина держави.

Відповідно до п. 44 Правил іноземець та особа без громадянства зобов'язані покинути територію України у строк, зазначений у рішенні про видворення. У разі прийняття рішення про видворення іноземця або особи без громадянства за межі України в її паспортному документі анулюється віза і вилучаються документи на право перебування в Україні. Іноземцю та особі без громадянства може надаватися строк до 30 днів для виїзду з України після прийняття зазначеного рішення.

Орган внутрішніх справ чи орган охорони державного кордону, відповідно до ч. 5 ст. 32 ЗУ № 3929-ХІІ, можуть затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства тільки на підставі постанови адміністративного суду. Така постанова приймається судом за зверненням органу внутрішніх справ, органу охорони державного кордону або Служби безпеки України, якщо іноземець або особа без громадянства ухиляються від виїзду після прийняття рішення про видворення або є обґрунтовані підстави вважати, що вони будуть ухилятися від виїзду.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву.

На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає подання даного позову правомірним, обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, - доведеними, позовні вимоги - обґрунтованими, а також у суду немає підстав вважати, що дії відповідача щодо визнання позову суперечать закону чи порушують чиї-небудь права свободи чи інтереси.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 71, 86, 94, 112, 136, 158-163, 183-5, 184, 185 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов Шевченківського ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області - задовольнити повністю.

Примусово видворити громадянина ОСОБА_7 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ОСОБА_4, Шамкірського району, с. Ірмашли, постійно проживаючого: ОСОБА_4, Шамкірський район, с. Ірмашли, з України.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Суддя М.Г. Цховребова

.