Справа № 9964/09/1570
08 лютого 2010 року
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Руденко І.В.,
за участю:
-представника прокуратури - ОСОБА_1В.(посвідчення №872 від 04.10.2006);
представника позивача - ОСОБА_2 (довіреність від 27.10.2009 №02/29/751);
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом першого заступника прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційної Компанії «Материк» про стягнення 8500,00 грн.,-
До суду з позовом звернувся перший заступник прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційна Компанія «Материк» про стягнення штрафних санкцій у розмірі 8500,00 грн., зазначивши в позові що відповідач порушив Положення про порядок складання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами та подання відповідних документів до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рышенням ДКЦПФР від 08.06.2004 №279, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.09.2004 №1122/9721, в частині подання адміністративних даних за ІІІ квартал 2006 року, в яких інформація, що міститься в електронній формі не відповідає паперовій формі тієї самої інформації. За порушення, на підставі якого був складений акт №32-ДМ від 26.01.2007 було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №78-ДМ від 13.02.2009, якою накладено фінансові санкції в розмірі 8500,00, які відповідачем не сплачені.
В судовому засіданні 08.02.2010 представники прокуратури Приморського району м.Одеси та Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримали позовні вимоги у повному обсязі і просили їх задовольнити, зазначаючи, що станом на сьогоднішній день штрафні санкції відповідачем у добровільному порядку не сплачені.
Відповідач в судове засідання не з'явився хоча був відповідно до ст. 39 КАС України належним чином повідомлений про час та місце слухання справи, а тому, на підставі положень ст.ст.40, 128 КАС України справа слухалась за його відсутності за наявними в справі доказами.
Заслухавши пояснення представників прокуратури та Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, дослідивши наявні у справі письмові докази, суд встановив наступне.
17.01.2007 уповноваженою особою Комісії ОСОБА_3, начальником відділу звітності та моніторингу професійних учасників та інститутів спільного інвестування департаменту моніторингу та стратегії розвитку фондового ринку, на підставі доручення Голови Комісії ОСОБА_4 від 11 січня 2007 року №7-ДМ у відношенні торговця цінними паперами ТОВ ІК «Материк» було винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, яка була направлена керівнику ТОВ «ІК «Материк» за адресою м. Одеса, вул. Приморська,24, доказів стосовно отримання ТОВ «ІК «Материк» постанови від 17.01.2007 надано не було.
Згідно до п.1.10 розділу І Положення про порядок складання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами та подання відповідних документів до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.06.2004 №279, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.09.2004 №1122/97211.10 (в редакції від 22.02.2006, яка діяла на той час) адміністративні дані складаються з документів, передбачених цим Положенням, у електронній та в паперовій формах. Документи в електронній формі складаються шляхом заповнення українською мовою таблиць та форм, передбачених цим Положенням, за допомогою програмних засобів, які забезпечують формування файлів у форматі, визначеному Комісією. Інформація, що міститься в електронній формі, яку надають торговці цінними паперами, має відповідати паперовій формі цієї самої інформації, склад якої встановлено цим Положенням.
Відповідно до акту Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.01.2007 №32-ДМ уповноваженою особою Комісії ОСОБА_3 було встановлено, що відповідач надав адміністративні дані за ІІІ квартал 2006 року в паперовій та електронній формі. Паперова форма адміністративних даних містить інформацію за ІІІ квартал 2006 року, тоді як електронна форма адміністративних даних містить інформацію за ІІ квартал 2006 року.
31.07.2007 уповноваженою особою Комісії ОСОБА_5 було винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, яка була направлена керівнику ТОВ «ІК «Материк» за адресою м. Одеса, вул. Приморська,24., що підтверджується реєстром на відправлення здані в Київ-150 31 січня 2007 року. Доказів стосовно отримання ТОВ «ІК «Материк» постанови від 31.07.2007 надано не було.(а.с.11-12)
Згідно п.3.11 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затвердженого наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 9 січня 1997 року N 2 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України16 березня 2001 р. за N 243/5434 провадження у справі про правопорушення зупиняється у випадках: перебування на розгляді в Комісії чи її територіальних органах або інших державних органах іншої справи, висновки за якою матимуть значення для результатів розгляду; необхідності проведення експертизи або додаткової перевірки; у разі відсутності інформації про місцезнаходження особи, щодо якої порушено справу.
08.02.2007 року уповноваженою особою Комісії ОСОБА_5 було винесено постанову про зупинення провадження у справі у відношенні ТОВ ІК «Материк» у зв'язку з необхідністю встановлення місцезнаходження зазначеної юридичної особи відповідно до п. 3.11 та п.3.14 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, оскільки кореспонденція, яка направлялась на адресу ТОВ ІК «Материк»: м. Одеса, вул.Приморська,24-повернулась.
Представником Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в судовому засіданні 08.02.2010 було залучено до матеріалів справи Лист Державного комітету статистики України від 15.10.2008 №14/4-71/367, яким було надано відповідь на запит Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо надання інформації №13/01/17336 від 24.09.2008, в якому зазначено незміну адресу ТОВ ІК «Материк», а саме: м. Одеса, вул.Приморська,24. В матеріалах справи (а.с.60) наявна довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо ТОВ ІК «Материк»,з якої також не вбачається зміни місцезнаходження відповідача.
04.02.2009 року уповноваженою особою Комісії ОСОБА_5, на підставі довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та вищезазначеної інформації Державного комітету статистики України від 15.10.2008 №14/4-71/367, було винесено постанову про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, яка була направлена керівнику ТОВ «ІК «Материк» за адресою м. Одеса, вул.Приморська,24, що підтверджується реєстром на відправлення здані в Київ-150 05 лютого 2009 року. Доказів стосовно отримання ТОВ «ІК «Материк» постанови від 04.02.2009 надано не було. (а.с.8-9)
13.02.2009 уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_5 було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 8500,00 грн. №78-ДМ за подання не в повному обсязі інформації та направлено за адресою м. Одеса, вул. Приморська,24., що підтверджується реєстром на відправлення здані в Київ-150 18 лютого 2009 року. Доказів стосовно отримання постанови ТОВ «ІК «Материк» про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 13.02.2009 надано не було.(а.с.5-7)
Відповідно до ст.1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30 жовтня 1996р. №448/96-ВР (зі змінами та доповненнями) державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Згідно з п.15 ч.2 ст.7 вказаного Закону основними завданнями Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, встановлення вимог та стандартів щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п.10 ст.8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" до повноважень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку віднесено надсилання емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ч.8 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень про усунення порушень щодо цінних паперів - у розмірі від 1000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч.ч.2,3 ст.11 цього Закону рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Штраф, як адміністративно-господарська санкція, визначається ст. 241 Господарського кодексу України (далі ГК): адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Відповідно до 217 ГК України штрафні санкції є різновидом адміністративно-господарської санкції до суб'єкту господарювання за порушення встановленого порядку здійснення господарської діяльності. До цих санкцій відносяться й штрафні санкції передбачені ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»
З урахуванням того, що Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» не встановлені спеціальні строки для застосування штрафних санкцій за порушення законодавства в сфері порушення на ринку цінних паперів, необхідно виходити із загальних строків, встановлених ГК України.
Так, ст. 250 ГК України встановлені строки застосування до суб'єктів господарювання адміністративно - господарських санкцій у терміни півроку з моменту встановлення правопорушення, але не більше ніж рік з моменту його скоєння.
Відповідно до акту про правопорушення на ринку цінних паперів від 26 січня 2007 року, правопорушення на ринку цінних папері було встановлено 26.01.2007 року, а постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 8500, 00 грн. була винесена 13.02.2009.
Судом встановлено, що на момент прийняття постанови №78-ДМ від 13.02.2009 про накладення штрафних санкцій в розмірі 8500,00 грн. сплинули можливі терміни застосування адміністративно-господарських санкцій до відповідача за порушення законодавства на ринку цінних паперів.
Приймаючи до уваги що терміни, встановлені ст. 250 ГК України є припинювальними, тобто за межами яких не дозволяється здійснення певних дій, їх поновлення або продовження не передбачено законом сума заборгованості по сплаті штрафних санкцій на підставі постанови №78 -ДМ від 13.02.2009 не підлягає стягненню.
У зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що позивач не довів суду обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та не надав необхідні докази, в підтвердження своїх позовних вимог.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку що Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку пропущені терміни застосування адміністративно-господарських санкцій до Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційної Компанії «Материк» за порушення законодавства на ринку цінних паперів, а тому позовні вимоги першого заступника прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про стягнення штрафних санкцій не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.158-163, 167 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову першого заступника прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю Інвестиційної Компанії «Материк» про стягнення 8500,00 грн. відмовити у повному обсязі
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складання в повному обсязі, а також подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 12.02.2010
Суддя К.О. Танцюра
в задоволені адміністративного позову відмовлено в повному обсязі
12 лютого 2010 року.