Справа № 9138/09/1570
14 січня 2010 року
м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Руденко І.В.,
за участю:
-представника позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 14.10.2009 №81/09),
-представника відповідача - ОСОБА_2 (довіреність від 05.01.2010 №357/10-115),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом «Компанії АСК» у вигляді ТОВ до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірним та часткового скасування рішення,-
«Компанія АСК» у вигляді ТОВ звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Малиновському районі м. Одеси №0000092301 від 12.01.2009 в частині, що стосується застосування штрафних санкцій на суму 7480,00 грн. за не фіскалізацію гральних автоматів.
Позивачем зазначено, що посадовими особами ДПА в Одеській області була здійснена перевірка залу гральних автоматів Компанії АСК у вигляді ТОВ, розташованого за адресою м. Роздільна, вул. Леніна,45 про що складений акт №27898/15/09/23/34319774 від 01.12.2009, в якому крім інших порушень, які позивач не оскаржує, вказано, що у залі ігрових автоматів знаходиться 22 гральних автоматів, які не обладнані запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю) через який проводяться розрахункові операції - облік жетонів (кредитів) та видача гральним автоматом розрахункового документу. На підставі акту перевірки №27898/15/09/23/34319774 від 01.12.2009 було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000092301 від 12.01.2009.
«Компанія АСК» у вигляді ТОВ просить визнати рішення №0000092301 від 12.01.2009 ДПІ у Малиновському районі м. Одеси неправомірним та скасувати його в частині, що стосується застосування штрафних санкцій на суму 7480,00 грн. за не фіскалізацію гральних автоматів. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідач при прийнятті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій необґрунтовано ототожнює гральний автомат з реєстратором розрахункових операцій, а також зазначає, що „фіскалізація” гральних автоматів не передбачена чинними нормативними актами, оскільки Міністерством промислової політики не виконаний абз.2 п.2 Постанови КМ України №121 від 07.02.2001 року „Про терміни переведення СПД на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій” (далі Постанова КМУ №121) щодо забезпечення організації розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідають вимогам РРО, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Представник позивача у судовому засіданні посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримала позовні вимоги у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав з викладених в письмових запереченнях мотивів, зазначивши, що гральні автомати, які використовуються позивачем не забезпечують реалізацію фіскальних функцій, що є порушенням п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а тому застосування штрафних санкцій згідно рішення від №0000092301 від 12.01.2009 відповідно п. 2 ст.17 цього Закону є правомірним. Таким чином у задоволенні позовних вимог відповідач просить відмовити.
Заслухавши пояснення позивача, заперечення відповідача та дослідивши докази по справі, суд встановив наступне.
19.07.2000 виконавчим комітетом Одеської міської ради було зареєстровано «Компанію АСК» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю за №1 556 120 0000 008522, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО № 258451 (а.с.31) та з 27.07.2000 узято на облік у ДПІ у Малиновському районі м.Одеси (а.с.34).
Як вбачається з матеріалів справи, «Компанія АСК» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю відповідно до Статуту товариства здійснює господарську діяльність по наданню послуг у сфері грального бізнесу, пов'язана з улаштуванням казино, інших гральних місць (будинків), використанням гральних автоматів з грошовим та майновим виграшем на підставі ліцензії Серії АВ № 082988, виданої 22.06.2006 Міністерством фінансів України (а.с. 33).
29 листопада 2008 року співробітниками ДПА у Одеській області було здійснено перевірку залу гральних автоматів Біляївської філії «Компанії АСК» у вигляді ТОВ розташованому у м. Роздільна, вул. Леніна,45 щодо контролю за дотриманням вимог чинного законодавства у сфері торгівлі, громадського харчування послуг суб'єктами підприємницької діяльності. По результатам перевірки був складений акт від 01.12.2008 №27898/15/09/23/34319774, на підставі якого ДПІ у Малиновському районі м. Одеси прийняло рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000092301 від 12.01.2009 року. Представник позивача не оспорює та визнає застосування штрафних санкцій за невидачу розрахункового документу, що підтверджує виконання розрахункової операції на суму 40,00 грн. в розмірі 200,00 грн. та за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, зазначеної в поточному звіті в розмірі 2076,95 грн. в розмірі 10384, 75 грн. В частині, що стосується застосування штрафних санкцій на суму 7480,00 грн. за не фіскалізацію гральних автоматів «Компанія АСК» у вигляді ТОВ просить визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Малиновському районі м. Одеси №0000092301 від 12.01.2009 року.
Перевіркою встановлено, що у залі гральних автоматів знаходиться 22 гральні автомати, які не обладнані запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю). Встановлено проведення розрахункових операцій пристроями, які не фіскалізовані, не зареєстровані, не опломбовані згідно встановленого законодавством порядку.
На підставі складеного акту ДПІ у Малиновському районі м. Одеси прийняло рішення від №0000092301 від 12.01.2009 року, яким до позивача застосовано зокрема штрафні (фінансові) санкції у розмірі 7480,00 гривень за порушення п.1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР (а.с.9), яка зобов'язує СПД проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Штрафна санкція застосована згідно п.2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яка передбачає відповідальність у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій не переведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій у розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а саме за те, що 14 гральних автоматів, які знаходились в гральному залі не були обладнані запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю) - 340грн.х22= 7480,00грн.
Однак, з таким рішенням відповідача суд не може погодитись з наступних підстав.
Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - СПД або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти. Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.
Відповідно до ст.2 зазначеного Закону автомат з продажу товарів (послуг) - це реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості. Враховуючи вказане положення Закону суд не приймає до уваги твердження позивача, що гральний автомат не являється реєстратором розрахункових операцій з посиланням на Ліцензійні умови провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затверджених Наказом Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємства і Міністерством фінансів України №40/374 від 18.04.2006 року, в яких поняття грального автомату визначено як механічного, електричного, електронного обладнання або пристрою, що використовується для проведення азартних ігор, результат яких визначається без участі працівника ліцензіата програмою роботи цього обладнання (пристрою) з використанням генератора випадкових чисел, який міститься всередині корпусу такого обладнання (пристрою), і сума виграшу нараховується обладнанням (пристроєм) автоматично, оскільки дане поняття грального автомату не виключає вищезазначених положень Закону України №265/95-ВР про те, що гральний автомат з продажу товарів (послуг) - це РРО.
Згідно ст.11 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України. Кабінетом Міністрів України 07.02.2001 року прийнята постанова №121 „Про терміни переведення СПД на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій”, в якій передбачене переведення на облік розрахункових операцій до 31.12.2006 року використання саме гральних автоматів. Пунктом 2 постанови №121 Міністерству економіки доручено забезпечити до 01.07.2001 розроблення технічних вимог до автоматів з продажу товарів (послуг), а Міністерству промислової політики до 01.02.2003 року організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідають зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Проте, Міністерством промислової політики не було організовано розроблення автоматів з продажу товарів (послуг) з-з відповідними технічними вимогами щодо автоматів грального бізнесу, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної памяті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Рішенням Голови Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управлінні товарним і грошовим обігом при Кабінеті Міністрів України №5 від 22.06.2004 року затверджені лише Технічні вимоги до спеціалізованих реєстраторів розрахункових операцій для казино та залів гральних автоматів, які встановлюють перелік додаткових вимог щодо реалізації фіскальних функцій спеціалізованими реєстраторами розрахункових операцій - електронними контрольно-касовими апаратами, що застосовуються для обліку та реєстрації з купівлі - продажу фішок (жетонів, кредитів) в гральних закладах.
Виходячи з висновків акту перевірки від 01.12.2008 неправомірність дій(бездіяльності) позивача є використання 22 гральних автоматів, які не переведені у фіскальний режим роботи.
Розкриваючи поняття "фіскалізації" та досліджуючи процес переходу від нефіскального до фіскального режиму роботи реєстратора слід виходити з нижче приведених термінів, визначених Законом «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»:
- фіскальні функції - це здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо);
- фіскальна пам'ять - це запам'ятовуючий пристрій у складі реєстратора розрахункових операцій, призначений для одноразового занесення, зберігання і багаторазового зчитування підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, яку неможливо змінити або знищити без пошкодження самого пристрою;
- фіскальний режим роботи - це режим роботи реєстратора розрахункових операцій, який забезпечує безумовне виконання ним фіскальних функцій.
Згідно Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Міністерства фінансів України від 18.04.2006р. № 40/374, гральний автомат - механічне, електричне, електронне обладнання або пристрій, що використовується для проведення азартних ігор, результат яких визначається без участі працівника ліцензіата програмою роботи цього обладнання (пристрою) з використанням генератора випадкових чисел, який міститься всередині корпусу такого обладнання (пристрою), і сума виграшу нараховується обладнанням (пристроєм) автоматично.
Дане визначення не містить вказівки на те, що гральний автомат виконує фіскальні функції, а іншого виду гральних автоматів законодавець не визначає. В судовому засіданні встановлено, що гральні автомати, які використовує у своїй діяльності позивач сертифіковані відповідно до чинного законодавства, а реалізація технічної можливості оснащення їх фіскальною пам'яттю можлива лише за умови наявності дозволених до застосування запам'ятовуючих пристроїв ( фіскальної пам'яті), внесених в установленому порядку до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.
Модель реєстратора розрахункових операцій згідно п.12 Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 р. N 1315 включається до Державного реєстру за поданням заявника, тобто виробника або постачальника відповідної моделі. А оскільки «Компанія АСК» у вигляді ТОВ є лише користувачем даних реєстраторів, тому не вповноважене самостійно ініціювати питання щодо включення таких моделей в Державний реєстр.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько - технологічної та програмній документації виробника.
Наказом ДПА №430 від 01.07.2008 року до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включений РРО моделі „ФІСКАЛ”, який віднесений до комп'ютерно - касової системи та вказана сфера його застосування - казино; зали гральних автоматів; торгівля та послуги гральних закладів, також - фіскалізація гральних автоматів. Але ця комп'ютерно - касова система, як і автомат з продажу товарів (послуг) відповідно до ст.2 Закону України №265/95-ВР є реєстраторами розрахункових операцій.
Між тим, ні одним законодавчим актом не передбачений порядок фіскалізації гральних автоматів - випуск нових як РРО та оснащення старих відповідними пристроями для застосування їх як РРО з відповідним внесенням їх до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачене законодавством. Органи державної влади, їх посадови особи зобов'язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та способом, які передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ДПІ у Малиновському районі м. Одеси прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій фактично за нефіскализацію гральних автоматів, які знаходилися в перевіряємому гральному залі. Між тим, частиною 2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачена відповідальність у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій не переведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій. Відповідачами не надано жодного доказу в обґрунтування того, що позивачем здійснювались розрахункові операції на 22 гральних автоматах з застосуванням не переведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Більш того, з акту перевірки вбачається, що в перевіряємому залі гральних автоматів при наданні послуг використовується опломбований РРО моделі Mini-600.02 ME..Відповідальності ж за нефіскалізацію гральних автоматів законодавством не передбачено.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч. 2 ст. 71 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, позовні вимоги «Компанії АСК» у вигляді ТОВ підлягають задоволенню в повному обсязі шляхом визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у Малиновському районі м. Одеси №0000092301 від 12.01.2009 в частині, що стосується застосування штрафних санкцій на суму 7480,00 грн. за не фіскалізацію гральних автоматів.
Керуючись ст.ст.158-163,167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов «Компанії АСК» у вигляді ТОВ задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000092301 від 12.01.2009 в частині застосування штрафних санкцій на суму 7480,00 грн. за не фіскалізацію гральних автоматів.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складання в повному обсязі, а також подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 19.01.2010.
Суддя К.О. Танцюра
.