Постанова від 18.09.2015 по справі 823/2073/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2015 року справа № 823/2073/15

10 год. 10 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Рідзеля О.А.,

при секретарі судового засідання - Педані О.В.,

за участю: позивача ОСОБА_1 - особисто, представника позивача Станчука М.Г. - на підставі договору про надання правової допомоги, представника відповідача 1 та відповідача 3 Пилипаса Р.О. - за довіреностями, представника відповідача 2 Тараненко К.О. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, управління соціального захисту населення Придніпровського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради та Черкаської обласної державної адміністрації про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

10.08.2015 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом, в якому просить скасувати рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації (далі - відповідач 3) з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 26.02.2015 протокол № 2 та зобов'язати управління соціального захисту населення Придніпровського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (далі - відповідач 2) відновити компенсаційні виплати на продукти харчування та оздоровлення.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що рішенням комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 26.02.2015 р. (протокол № 2) відмінено рішення комісії при Черкаській ОДА від 30.08.2007 р. (протокол № 180) та посвідчення категорії 2 серії НОМЕР_1 , видане позивачеві 02.10.2007 Черкаською ОДА, вважається недійсним. Вказане рішення ОСОБА_1 вважає безпідставним та необґрунтованим та зазначає, що в його основу була покладена архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 28.04.2012 р. № 179/1/80 про те, що довідка від 09.04.2007 року № 36889 не видавалась та є підробленою.

Позивач та представник позивача наголосили, що питання відносно дійсної його участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та справжності вищевказаної архівної довідки були предметом розгляду у адміністративній та кримінальній справах. Рішеннями судів достовірно встановлено, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Крім цього, вказаними рішеннями також жодним чином не спростовано справжність довідки від 09.04.2007 № 36889.

В судовому засіданні позивач та його представник вимоги позовної заяви підтримали та просили їх задовольнити.

Представник відповідача 1 та відповідача 3 заперечував повністю з підстав, викладених у запереченні, та просив суд залишити його без задоволення, наголосивши, що до комісії надійшов лист управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області від 22.01.2015 № 1242/07 щодо вирішення питання про позбавлення позивача статусу ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з невідповідностями, які були виявлені під час перевірки управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області. До вказаного листа була додана довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 28.04.2012 р. № 179/1/80, в якій зазначалось, що архівна довідка від 09.04.2007 № 36889 не видавалась. На підставі вищевказаної обставини, рішенням комісії від 26.02.2015 витяг із протоколу № 2 було позбавлено ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-А категорії.

Представник відповідача 2 проти задоволення адміністративного позову заперечував, мотивуючи тим, що управлінням соціального захисту населення Придніпровського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради одержано рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 26.02.2015 р. (протокол № 2) про позбавлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 , в зв'язку з невідповідністю наданих документів. У зв'язку з чим, управлінням відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було припинено компенсаційні виплати позивачу на продукти харчування з 01.01.2015 та оздоровлення з 01.11.2014.

З огляду на вказані обставини, представники відповідачів просили відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 повністю.

Заслухавши пояснення позивача та представника позивача, а також представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.

26 лютого 2015 року комісією Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (протокол № 2) вирішено відмінити рішення комісії при Черкаській ОДА від 30.08.2007 р. (протокол № 180) та вважати посвідчення категорії 2 серії НОМЕР_1 , видане позивачеві 02.10.2007 Черкаською ОДА, - недійсним (а.с.8). Підставою для прийняття оскаржуваного рішення стала архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 28.04.2012 р. № 179/1/80 про те, що довідка від 09.04.2007 р. № 36889 не видавалась та є підробленою, запит від ОСОБА_1 раніше до архіву не надходив.

На підставі вищевказаного протоколу управлінням соціального захисту населення Придніпровського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради листом № 1293/28-2/05 від 18.03.2015 повідомило позивача про припинення компенсаційних виплат на продукти харчування з 01.01.2015 року та оздоровлення з 01.11.2014 року.

Разом з тим, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_2 , виданого 31.01.2001, (а.с. 21).

Згідно пенсійного посвідчення Серії НОМЕР_3 , виданого 07.10.2011, ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності 2 групи загального захворювання (а.с. 22).

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ (надалі - Закон № 796-ХІІ).

Відповідно до ст. 10 Закону № 796-ХІІ, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Частиною 1 статті 15 Закону № 796-ХІІ передбачені підстави для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовані - «Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. № 51 (надалі - Порядок).

Пунктом 10 вищевказаного Порядку передбачено, що посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Суд також наголошує, що у відповідності до п. 2.1. «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, документи, які засвідчують особливий статус особи за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Таким чином, вищевказаними нормативно-правовими актами визначено перелік документів, які підтверджують участь особи в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема до них відносяться довідки архівних установ, військові квитки або довідки командирів військових частин.

Матеріалами справи встановлено, що управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області звернулось до Придніпровського районного суду м. Черкаси з позовною заявою до ОСОБА_1 про повернення переплаченої пенсії в сумі 1246 грн 36 коп. (справа № 2а/711/15/13).

Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.01.2013 в задоволенні адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області відмовлено повністю.

Також, ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.12.2013 апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області на постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.01.2013 за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до ОСОБА_1 про повернення переплаченої пенсії залишено без задоволення, а постанову Придніпровського районного суду м. Черкасах Черкаської області від 29.01.2013 без змін (а.с. 23-24).

Вказаною ухвалою суду апеляційної інстанції встановлено, що управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, аргументуючи власну позицію щодо необхідності стягнення з ОСОБА_1 суми переплаченої пенсії в розмірі 1246,36 грн., посилається на зловживання зі сторони останнього при подачі ним документів для оформлення пенсії по інвалідності, що, на думку управління, зокрема підтверджується листом Державного архіву Міністерства Оборони України від 28.04.2012 року №179/1/80, в якому вказано, що довідка від 09.04.2007 року № 36889 року не видавалась та є підробленою.

Разом з тим, з наявної в матеріалах копії військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 вбачається, що останній в період з 14.06.1986 року по 14.07.1986 року виконував важливе урядове завдання в зоні радіації Чорнобильської АЕС, отримав дозу радіації - 9,42 бер. Вказаний запис зроблено командиром військової частини НОМЕР_5 підполковником ОСОБА_2 , при цьому наявна печатка військової частини та підпис посадової особи.

Також, вироком Соснівського районного суду м. Черкаси від 22.12.2014 № 712/5572/13-к (провадження № 1кп/712/304/14) визнано ОСОБА_1 невинуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 190, ч. 4 ст. 358 КК України за недоведеністю, що в його діянні є склад кримінальних правопорушень. Виправдано ОСОБА_1 по обвинуваченню у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 190, ч. 4 ст. 358 КК України. В задоволенні цивільного позову прокурора м. Черкаси в інтересах держави в особі Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради - відмовлено. В задоволенні цивільного позову управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області - відмовлено (а.с. 9-12).

Ухвалою апеляційного суду Черкаської області від 13.03.2015 апеляційну скаргу прокурора м. Черкаси задоволено частково. Вирок Соснівського районного суду м. Черкаси від 22.12.2014 щодо ОСОБА_1 змінено в частині відмови у задоволенні цивільних позовів прокурора м. Черкаси та управління Пенсійного фонду України м. Черкасах Черкаської області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди і вважати вказані позови такими, що залишені без розгляду. В решті вирок суду залишено без змін (а.с. 13-18).

Висновками вищевказаних рішень достовірно встановлено, що доказів того, що вказана архівна довідка є підробленою, не надано, а факт підробки вказаної архівної довідки ґрунтується лише на припущеннях.

У відповідності до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.1997 р. № 135 регламентовано перевірку правильності видачі посвідчень «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».

Частиною 1 вказаної постанови визначено, що тимчасові комісії розглядають первинні документи, на підставі яких видано посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», заслуховують пояснення громадян, представників державних органів, громадських організацій, перевіряють інші докази.

З урахуванням вищевказаних обставин справи, суд дійшов висновку, що відповідач не мав законних на те підстав для позбавлення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Стосовно позовних вимог щодо зобов'язання управління соціального захисту населення Придніпровського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради відновити компенсаційні виплати на продукти харчування та оздоровлення, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» компенсація та пільги, встановлені в даному розділі, стосуються всіх громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до встановлених категорій.

Перелік гарантованих державою компенсацій та пільг громадян, віднесеним до категорії 2, визначено ст. 21 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пунктом 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 № 936 (далі -Порядок), передбачено, що виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад за місцем реєстрації громадян.

Відповідно до абз. 4 п. 3 вказаного Порядку визначено, що проведення виплат поновлюється у разі зміни категорії постраждалої особи або її посвідчення з дня припинення останньої виплати за умови, що особа мала право на такі виплати та повідомила про це уповноважений орган протягом трьох місяців.

Враховуючи викладене, підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання управління соціального захисту населення Придніпровського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради відновити компенсаційні виплати на продукти харчування з 01.01.2015 та оздоровлення з 01.11.2014 відсутні.

Водночас, згідно з ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З аналізу норм Конституції України пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень.

З метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд дійшов висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог шляхом зобов'язання управління соціального захисту населення Придніпровського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради вжити заходів щодо поновлення прав ОСОБА_1 на соціальний захист, що існували до 26.02.2015 року як особи - учасника ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 160, 162, 163, 167, 185-187, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом № 2 від 26.02.2015 року про відміну рішення комісії від 30.08.2007 року (протокол № 180) та визнання посвідчення категорії 2 № НОМЕР_6 , видане 02.10.2007 року Черкаською обласною державною адміністрацією недійсним.

Зобов'язати управління соціального захисту населення Придніпровського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради вжити заходів щодо поновлення прав ОСОБА_1 на соціальний захист, що існували до 26.02.2015 року як особи - учасника ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.А. Рідзель

Повний текст постанови виготовлений 23 вересня 2015 року.