Постанова від 23.09.2015 по справі 822/3063/15

Копія

Справа № 822/3063/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.

при секретаріТимчишину В. М.

за участі:позивача

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4, про визнання протиправними та скасування рішень, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про зняття з реєстраційного обліку місця проживання малолітньої ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_3 та реєстрацію за адресою: АДРЕСА_1.

В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити посилаючись на обставини, що викладені в позовній заяві. Пояснив, що його колишня дружина - ОСОБА_4 звернулась до Городоцького районного сектору управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області із заявою про зняття з реєстраційного обліку місця проживання їх малолітньої доньки - ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_3 та реєстрацію її за адресою: АДРЕСА_1. Городоцький районний сектор управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області вказану заяву задовольнив, однак таке рішення є протиправним з огляду на наявність рішення Хмельницького міськрайонного суду про визначення місця проживання малолітньої ОСОБА_5, а також відсутність його письмової згоди на зміну місця реєстрації проживання малолітньої спільної дитини, в зв'язку з чим, позивач змушений був звернутись до управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області із заявою про скасування вказаного рішення, однак вказана заява залишена відповідачем без задоволення.

Представник відповідача у судовому засіданні від 16.09.2015 року надав докази підтвердження зняття з реєстраційного обліку місця проживання малолітньої доньки - ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_3 та реєстрацію її за адресою: АДРЕСА_1.

Однак належним чином повідомлений про розгляд справи представник відповідача, в судове засідання по справі призначене на 23.09.2015 року о 09 год. 30 хв. не з'явився.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилась, хоча належним чином повідомлена судом про розгляд справи, про причини неявки суду не повідомила.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши та оцінивши письмові докази, які знаходяться в матеріалах справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд дійшов наступних висновків.

Наявними в матеріалах справи копією рішення Городоцького районного суду від 25.09.2013 року по справі №672/238/13-ц та копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 15.11.2013 року підтверджується, що ОСОБА_3 є батьком малолітньої ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 15.08.2014 року, по справі №686/13101/14-ц, яке набрало законної сили 24.09.2014 року, визначено місце проживання малолітньої ОСОБА_5 за місцем проживання батька.

Суд встановив, що ОСОБА_4 27.05.2015 року звернулась до Городоцького районного сектору управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області із заявою про зняття з реєстраційного обліку місця проживання малолітньої доньки - ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_3 та 05.06.2015 року до Хмельницького міського відділу управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області із заявою реєстрацію ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1. Вказані заяви були задоволені зазначеними структурними підрозділами відповідача, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про реєстрацію місця проживання/перебування особи від 01.09.2015 року.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання та випадки їх обмеження регулюються Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 року № 1382-IV (далі - Закон №1382-IV).

Згідно ст.6 Закону №1382-IV, реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Відповідно до ч.1 ст.242 Цивільного кодексу України батьки ( усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.

Частиною 4 ст.29 Цивільного кодексу України передбачено, що місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків ( усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає.

В силу ст.11 Закону №1382-IV, реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, затверджує відповідно до закону порядок реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.

У відповідності до статті 11 Закону №1382-IV, наказом Міністерства внутрішніх справ від 22.11.2012 року №1077 затверджено Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів (далі - Порядок № 1077).

Згідно п.1.2 Порядку №1077, реєстрація місця проживання або місця перебування особи - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.

Відомості про місце проживання та місце перебування особи вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - паспортний документ), довідки про звернення за захистом в Україні.

Відповідно до п.1.3 Порядку №1077, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України (в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (далі - територіальний підрозділ ДМС України) у день подання особою документів.

Реєстрація місця проживання особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Згідно п.2.3 Порядку №1077, відомості про дітей віком до 14 років, місце проживання яких реєструється з батьками, вносяться до заяви одного з них.

При проживанні батьків за різними адресами для реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним з батьків надається письмова згода другого з батьків та довідка територіального підрозділу або адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС України за місцем його проживання про те, що дитина не зареєстрована разом з ним.

Відомості про реєстрацію дитини, яка не досягла 14 років, вносяться до картки реєстрації того з батьків, з ким реєструється місце проживання дитини, та до адресної картки.

До адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС України надсилаються відомості про реєстрацію місця проживання того з батьків, з ким реєструється місце проживання дитини, у графу 14 цих відомостей вноситься інформація про дитину (прізвище, ім'я, по батькові, стать, дата і місце народження).

Згідно п.7.1 Порядку №1077, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи скасовується в разі їх проведення з порушенням вимог законодавства.

Суд встановив, що письмової згоди на реєстрацію малолітньої доньки ОСОБА_5 за місцем реєстрації матері ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 з одночасним зняттям з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_3, позивач не надавав.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, суд встановив, що положеннями Закону №1382-IV та Порядку № 1077 не передбачено прийняття відповідачем рішень про зняття з реєстрації та реєстрацію особи, тому управлінням Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі його структурних підрозділів не приймались рішення про зняття з реєстрації та стосовно реєстрації дитини.

Таким чином, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_3 про скасування рішень , які не приймались відповідачем.

При цьому, необхідно зважати на те, що при оцінюванні рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд дотримується вимог частини третьої статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень суди повинні перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. А, згідно з ч.2 ст.11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи зазначене, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, та дійшов висновку про необхідність відновлення попереднього становища, що існувало до вчинених відповідачем порушень. Відтак, необхідно скасувати : зняття з реєстрації місця проживання малолітньої особи - ОСОБА_5 за адресою : АДРЕСА_3, реєстрацію місця проживання малолітньої особи - ОСОБА_5 за адресою : АДРЕСА_1 та зобов'язати управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області поновити реєстрацію місця проживання малолітньої особи - ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_3.

Згідно з ч.1, 3 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі; у випадку задоволення адміністративного позову частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 94, 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити частково.

Скасувати зняття з реєстрації місця проживання малолітньої особи - ОСОБА_5 за адресою : АДРЕСА_3.

Скасувати реєстрацію місця проживання малолітньої особи - ОСОБА_5 за адресою : АДРЕСА_1.

Зобов'язати управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області в особі Городоцького районного сектору управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області поновити реєстрацію місця проживання малолітньої особи - ОСОБА_5 за адресою : АДРЕСА_3.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Присудити на користь ОСОБА_3 судові витрати в сумі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп., за рахунок бюджетних асигнувань управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області .

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 25 вересня 2015 року , 10:00.

Суддя/підпис/О.П. Шевчук

"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук