про повернення подання
Справа № 819/3187/15
24 вересня 2015 року 9:00 м.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши матеріали подання Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Трейдинг Груп» про стягнення коштів за податковим боргом,
21 вересня 2015 року Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільській області звернулася до суду з поданням до товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Трейдинг Груп», у якому просила прийняти постанову про стягнення коштів з рахунків у банках, що обслуговують товариство з обмеженою відповідальністю «Вест Трейдинг Груп» (код ЄДРПОУ 37943994) та з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритого в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на користь Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області в розмірі податкового боргу 14854,34 грн. по податку на додану вартість.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2015 року (17:00 год.) подання залишено без руху, оскільки воно подане без додержання вимог, встановлених статтями 106, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та встановлено строк для усунення недоліків подання (із зазначенням способу їх усунення) до 17:00 год. 23 вересня 2015 року. Заявнику необхідно було усунути недоліки шляхом надання суду подання оформленого у відповідності до вимог частини третьої статті 183-3 КАС України (з підписом уповноваженої особи суб'єкта владних повноважень, що скріплений печаткою) та сплати судового збору у розмірі, встановленому законом, з поданням суду доказів такої сплати.
Копія ухвали про залишення подання без руху, враховуючи скорочені строки, встановленні статтею 183-3 КАС України, надіслана заявнику факсимільним зв'язком 22 вересня 2015 року о 17:10 год. та вручена наручно представнику заявника 23 вересня 2015 року о 8:50 год.
Станом на 17:00 год. 23 вересня 2015 року Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Тернопільській області на усунення недоліків подання подано до суду подання з підписом уповноваженої особи суб'єкта владних повноважень, що скріплений печаткою, та письмові пояснення про те, що судовий збір при поданні до суду такого подання відповідно до положень Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI не справляється. Такі обґрунтування заявника не беруться до уваги з огляду на таке.
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI, з урахуванням змін та доповнень, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22 травня 2015 року № 484-VIII, чинних з 01 вересня 2015 року (далі - Закон № 3674-VI) судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Тобто, Закон № 3674-VI передбачає сплату судового збору за подання до суду позовної заяви чи будь-якої іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Одночасно Закон № 3674-VI визначає випадки, коли судовий збір не підлягає сплаті шляхом виключення відповідних заяв із числа об'єктів справляння судового збору та встановлення пільг щодо слати судового збору.
Так, вичерпний перелік заяв, за подання яких не справляється судовий збір, наведено у частині другій статті 3 Закону № 3674-VI, а пільги щодо сплати судового збору встановлені у статті 5 цього Закону.
Виходячи зі змісту статті 183-3 КАС України, подання є підставою для здійснення провадження у справі за зверненням органів доходів і зборів за особливою процедурою, а тому, відповідно, вважається особливою формою позовної заяви, яка є об'єктом справляння судового збору.
При цьому, суддя звертає увагу, що подання органу доходів і зборів не визначено у частині другій статті 3 Закону № 3674-VI, а органи доходів і зборів не мають пільг щодо сплати судового збору відповідно до статті 5 Закону № 3674-VI .
Також не можуть бути взяті до уваги посилання Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області на звільнення її від сплати судового збору на підставі листа Вищого адміністративного суду України від 02 лютого 2011 р. № 149/11/13-11, оскільки його було видано до прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22 травня 2015 року № 484-VIII. Зокрема, цим Законом було виключено пункт 21 статті 5 Закону України «Про судовий збір», згідно з яким органи державної фіскальної служби звільнялися від сплати судового збору.
Таким чином, виходячи із ціни позову, в даному випадку ставка судового збору за подання суб'єктом владних повноважень до адміністративного суду подання з вимогами майнового характеру (про стягнення коштів за податковим боргом в сумі 14854,34 грн.) становить 1218,00 грн., оскільки 1,5 відсотка ціни позову (14854,34 грн. х 1,5 відсотка = 222,82 грн.) є меншим за 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Заявником судовий збір не сплачено, отже, вимоги ухвали судді про залишення подання без руху від 22 вересня 2015 року не виконані в повному обсязі, доказів сплати заявником судового збору у розмірі, встановленому законом, суду не надано.
Відповідно до частини четвертої статті 183-3 КАС України у разі недотримання вимог частини третьої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків. Невиконання вимог суду в установлений строк тягне за собою повернення заявнику подання та доданих до нього документів. Повернення подання не є перешкодою для повторного звернення з ним до суду після усунення його недоліків, але не пізніше ніж протягом 48 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Оскільки недоліки подання, зазначені в ухвалі судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року про залишення подання без руху, у встановлений суддею строк заявником не усунуті, заявник не заявляв клопотання про продовження процесуального строку для усунення недоліків подання, тому подання слід повернути заявнику.
Керуючись статтями 160, 165, 183-3 КАС України, суддя
Подання Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Трейдинг Груп» про стягнення коштів за податковим боргом повернути заявнику.
Роз'яснити заявнику, що повернення подання не є перешкодою для повторного звернення з ним до суду після усунення його недоліків, але не пізніше ніж протягом 48 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Копію ухвали про повернення подання надіслати особі, яка його подала. Подання разом з усіма доданими до нього матеріалами буде надіслане заявнику після набрання законної сили судовим рішенням.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Чепенюк О.В.
копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.