Справа № 819/3034/15
22 вересня 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої Дерех Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у м. Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Чортківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільської області до Приватного підприємства «Укрбудінвест плюс» про стягнення податкового боргу,
Чортківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільської області (надалі позивач, Чортківська ОДПІ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Укрбудінвест плюс» (надалі відповідач, ПП «Укрбудінвест плюс») про стягнення податкового боргу в сумі 161150 грн. 70 коп., а саме по податку на доходи фізичних осіб в сумі в сумі 53716 грн. 90 коп. і штрафних (фінансових) санкцій за цим податком в сумі 107433 грн. 80 коп., згідно податкового повідомлення-рішення від 19.03.2007 р.№ 0000142301/0.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Чортківською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 19 березня 2007р. № 0000142301/0 про сплату податку на доходи фізичних осіб в сумі 53716 грн. 90 коп. і штрафних (фінансових) санкцій за цим податком в сумі 107433 грн. 80 коп. Зазначене податкове повідомлення-рішення ПП «Укрбудінвест плюс» оскаржило до суду. Постановою Господарського суду Тернопільської області від 27.07.2011р. по справі № 14/83-2369 ПП «Укрбудінвест плюс» в позові відмовлено. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2014р. № 109143/11/9104 апеляційну скаргу ПП «Укрбудінвест плюс» залишено без задоволення, а постанову Господарського суду Тернопільської області від 27.07.2011р. по справі № 14/83-2369-без змін. Відповідно до ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-ІУ із змінами та доповненнями обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Відповідно до ч.1 ст. 67 Конституції України, пп.16.1.4 п. 16.1 ст.16, ст.ст.36, 38 ПК України, на платників податків в тому числі на ПП «Укрбудінвест плюс» покладений обов'язок сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законодавством.
Представник позивача Козівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільської області в судове засідання не прибув, про дату час і місце розгляду справи, повідомлявся належним чином, подав письмове клопотання про розгляд справи без участі їх представника. Позов підтримують в повному обсязі.
Представник відповідача Приватного підприємства «Укрбудінвест плюс» в судове засідання не прибув, про дату час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, заперечень проти адміністративного позову не подав. У відповідності до ч.8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Оскільки повістка про виклик у суд доставлена відповідачу за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи та реалізації ним права судового захисту прав та інтересів. Оскільки відповідач, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, не прибув у судове засідання без поважних причин, суд вважає, що дану справу може бути вирішено, у відповідності до ч.4 ст. 128 КАС України, на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Отже, враховуючи зазначені вище підстави, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до п. 41.1 ст.41 Податкового кодексу України, органи ДФС України є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Судом встановлено, що Приватне підприємство «Укрбудінвест плюс» зареєстроване органами державної реєстрації 26.12.2003 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Відповідач перебуває на обліку в Чортківській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області як платник податків з 21.10.1997 року.
Згідно ст. 19 Податкового кодексу України (далі - ПК України) до функцій контролюючих органів входить здійснення адміністрування податків, зборів, платежів; контролю за своєчасністю подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою податків, зборів, платежів; здійснення контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземлій валюті, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб'єктами господарювання установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій; здійснення контролю у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері.
Чортківською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 19 березня 2007р. № 0000142301/0 про сплату податку на доходи фізичних осіб в сумі 53716 грн. 90 коп. і штрафних (фінансових) санкцій за цим податком в сумі 107433 грн. 80 коп.; Зазначене податкове повідомлення-рішення ПП «Укрбудінвест плюс» оскаржило до суду.
Постановою Господарського суду Тернопільської області від 27.07.2011р. по справі № 14/83-2369 ПП «Укрбудінвест плюс» в позові відмовлено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2014р. № 109143/11/9104 апеляційну скаргу ПП «Укрбудінвест плюс» залишено без задоволення, а постанову Господарського суду Тернопільської області від 27.07.2011р. по справі № 14/83-2369-без змін.
Відповідно до ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ч.1 ст. 67 Конституції України, пп.16.1.4 п. 16.1 ст.16, ст.ст.36, 38 ПК України, на платників податків в тому числі на ПП «Укрбудінвест плюс» покладений обов'язок сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.39 п.14.1. ст.14 ПК України).
Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п. 14.1.156 п. 14.1 стаття 14 ПК України).
В пункті 57.3 статті 57 ПК України зазначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визнається податковим боргом.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем не сплачено узгоджені суми податкового боргу у строки визначені законодавством, внаслідок чого станом на 21.08.2015 р. за відповідачем рахується податковий борг в сумі 161150 грн. 70 коп., який виник по податку на доходи фізичних осіб в сумі в сумі 53716 грн. 90 коп. і штрафних (фінансових) санкцій за цим податком в сумі 107433 грн. 80 коп., згідно податкового повідомлення-рішення від 19.03.2007 р. № 0000142301/0.
Заборгованість також підтверджується розрахунком податкового боргу та довідкою Чортківської ОДПІ від 21.08.2015р. № 3716/10/23-014 про наявність заборгованості з податків і зборів (обов'язків платежів), що контролюються Чортківською ОДПІ.
В зв'язку з наявністю податкового боргу податковим органом виставлено та направлено на адресу боржника рекомендованим листом з повідомленням про вручення податкову вимогу від 16.12.2014р. № 1123-25.
Відповідно до п. 41.1. ст.41 ПК України, контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Відповідно до п. 41.2 ст.41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Згідно п.87.1 ст.87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Відповідно ст.191 ПК України контролюючі органи здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
Згідно пп.20.1.34. п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3. ст.95 ПК України).
Пунктом 95.4 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, оскільки відповідач не спростував доводи адміністративного позову, не надав доказів про добровільну сплату податкового боргу, вжиті податковим органом заходи не призвели до його погашення, а також враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог, а відтак суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 160-163 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Укрбудінвест плюс» (Тернопільська область, м. Чортків, вул. Подільська, буд.6., код ЄДРПОУ 24636429) на користь Чортківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільської області (м. Чортків, вул. Шевченка , 23, код ЄДРПОУ 39550702) заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі 161150 (сто шістдесят одну тисячу сто п'ятдесят ) грн. 70 коп. по податку на доходи фізичних осіб, шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих Приватне підприємство «Укрбудінвест плюс» та за рахунок готівки, що належить відповідачу.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію постанови надіслати сторонам у справі.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.