Постанова від 28.09.2012 по справі 2-а/1970/3412/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/3412/12

"28" вересня 2012 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі колегії суддів:

головуючого судді Жука А.В., суддів Баранюка А.З., Мірінович У.А.

за участю:

секретаря судового засідання - Порплиці Т.В.

представника позивача - ОСОБА_1;

представника відповідача - ОСОБА_2;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу

за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №167 ОСОБА_3

до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167

про визнання рішень незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Кандидат у народні депутати України по одномандатному виборчому округу №167 ОСОБА_3 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 (надалі -відповідач, ОВК №167) про визнання незаконними постанов ОВК №167 №013 від 23.09.2012, №015 від 23.09.2012, №016 від 23.09.2012 та зобов'язання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167:

- прийняти рішення, яким відхилити кандидатури подані до складу дільничних виборчих комісій суб'єктами подання - Соціал - Демократична партія України (об'єднана), Партія пенсіонерів України, Політична партія «Держава», Ліберальна партія України, Слов'янська Партія, Політична партія України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів;

- прийняти рішення щодо затвердження списку суб'єктів подання із зазначенням порядкового номера, визначеного за часом та датою їх надходження до ОВК без врахування таких суб'єктів подання як Соціал - Демократична партія України (об'єднана), Партія пенсіонерів України, Політична партія «Держава», Ліберальна партія України, Слов'янська Партія, Політична партія України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів;

- повторно провести процедуру жеребкування відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України»та Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України затвердженого постановою ЦВК №895 від 13.09.2012 та сформувати склад дільничних виборчих комісій.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду у даній справі від 28.09.2012 позовні вимоги в частині зобов'язання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167 прийняти рішення, яким відхилити кандидатури подані до складу дільничних виборчих комісій суб'єктами подання - Соціал - Демократична партія України (об'єднана), Партія пенсіонерів України, Політична партія «Держава», Ліберальна партія України, Слов'янська Партія, Політична партія України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів в порядку ч. 5 ст. 179 КАС України за пропуском строку звернення до адміністративного суду були залишені без розгляду.

Позов мотивовано тим, що відповідачем на підставі постанови №013 від 23.09.2012 до списку кандидатур, які можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій (надалі по тексту -ДВК) шляхом жеребкування, були незаконно внесені кандидатури, подання щодо яких було здійснено з порушенням строків, визначених законом, а саме кандидатури від наступних суб'єктів подання - Соціал - Демократична партія України (об'єднана), Партія пенсіонерів України, Політична партія «Держава», Ліберальна партія України, Слов'янська Партія, Політична партія України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів, які підлягали до відхилення комісією, оскільки, на думку позивача були внесені після 24 год. 00 хв. 18.09.2012. Відповідно жеребкування повинно було проводитись без врахування таких кандидатур.

Крім того, в обґрунтування позовних вимог позивачем вказується, що в порушення вимог ч. 5 ст. 35 Закону України «Про вибори народних депутатів України»ОВК №167 постанови, прийняті 23.09.2012 не були вивішені на стенді офіційних матеріалів комісії не пізніше ранку наступного дня після дня їх прийняття.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з наведених в позовній заяві міркувань, просила його задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, пояснила, що ОВК №167 в своїй діяльності керується вимогами Конституції України, Закону України «Про вибори народних депутатів України»та нормативними актами Центральної виборчої комісії. Вказала, що виходячи із вимог ч. 6 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України»встановлено граничний строк внесення подань кандидатур до складу дільничних виборчих комісій для суб'єктів виборчого процесу, проте положення даної статті не визначають граничних термінів для реєстрації таких подань відповідною ОВК. Всі подання кандидатур до складу ДВК одномандатного виборчого округу №167 від суб'єктів виборчого процесу були внесені останніми до ОВК №167 до 24 год. 00 хв. 18.09.2012. Проте, через великий обсяг роботи та протиправні дії невстановлених осіб в приміщенні комісії о 00 год. 00 хв. 19.09.2012 та, відповідно, виклик працівників правоохоронних органів для вжиття заходів реагування на такі протиправні дії, робота ОВК №167 була призупинена і відновлена лише о 04 год. 35 хв. 19.09.2012, що підтверджується відповідними актами членів ОВК №167 від 19.09.2012, після чого було закінчено процес реєстрації подань, внесених 18.09.2012 суб'єктами подання - Соціал - Демократична партія України (об'єднана), Партія пенсіонерів України, Політична партія «Держава», Ліберальна партія України, Слов'янська Партія, Політична партія України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів.

Також пояснила, що необхідність проведення повторного жеребкування 23.09.2012 була зумовлена тим, що жеребкування, яке відбулось 21.09.2012 було проведено з порушенням Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України затверджений постановою ЦВК №88 від 17.05.2012 (із змінами внесеними постановою ЦВК №895 від 13.09.2012) (надалі по тексту -Порядок), в зв'язку з чим за рекомендацією Центральної виборчої комісії було прийнято рішення про проведення повторного голосування.

Вказала, що жеребкування 23.09.2012 було проведено у чіткій відповідності з вимогами Порядку та Закону України «Про вибори народних депутатів України», а його результати були затверджені відповідною постановою комісії №015 від 23.09.2012. Під час проведення жеребкування жодних скарг від суб'єктів виборчого процесу не надходило і відповідні акти не складались. За результатами жеребкування було прийнято постанову №016 від 23.09.2012 «Про формування складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року та відхилення кандидатур».

Також зазначила, що всі рішення комісії вчасно вивішуються на стенді офіційних матеріалів комісії у строк визначений Законом України «Про вибори народних депутатів України», однак у комісії відсутні повноваження щодо контролю за збереженням таких рішень на відповідному стенді. Щодо надання копій відповідних рішень представнику позивача, відмітила, що остання відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України»не має права отримувати в комісії копії відповідних рішень, а таким правом наділені лише кандидати та їх довірені особи.

Просила в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши в судовому засіданні представника позивача, представника відповідача, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, судом встановлені наступні обставини.

Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №167 утворена постановою Центральної виборчої комісії №604 від 26.08.2012.

Позивач зареєстрований кандидатом у народні депутати України по одномандатному виборчому окрузі №167, що підтверджується посвідченням №КД-88 від 03.08.2012 виданим Центральною виборчою комісією, а отже згідно п. 4 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про вибори народних депутатів України»є суб'єктом виборчого процесу.

Судом встановлено, що 21 вересня 2012 року ОВК №167 на черговому засіданні згідно з вимогами ч. 5,6 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України»проводила жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій відповідного округу.

Після проведення жеребкування в засіданні комісії було оголошено перерву, після якої було вирішено розгляд інших питань порядку денного на наступний день.

23 вересня 2012 року після отримання роз'яснень від ЦВК після аналізу дій під час жеребкування 21.09.2012, члени комісії дійшли висновку, що під час підготовки до жеребкування були виготовлені жеребки у кількості, що відповідають чисельності суб'єктів подання таких кандидатур, а не найбільшій кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу дільничних виборчих комісій.

Керуючись п.1,2 ч.2 ст.31 Закону України «Про вибори народних депутатів України», члени окружної виборчої комісії одностайно прийняли рішення скасувати жеребкування, як таке, що не відповідає вимогам Постанови ЦВК №895 від 13.09.2012 «Про внесення змін до Постанови Центральної виборчої комісії від 17 травня 2012 року №88 «Про порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України»та провести його повторно у відповідності до вимог зазначеного Порядку.

Зазначені обставини підтверджуються протоколом №007 засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №167, який був підписаний всіма членами ОВК №167, а також поясненнями представників сторін у справі.

Для зручності в опрацюванні кандидатур внесених до складу ДВК від суб'єктів подання було прийнято постанову комісії №013 від 23.09.2012 «Про затвердження списку суб'єктів подання із зазначенням порядкового номера, визначеного за часом та датою їх надходження до ОВК», в додатку до якої зазначено 77 суб'єктів подання.

На переконання суду таке рішення ОВК №167 відповідає вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України»та Порядку, виходячи з наступного.

Порядок формування складу дільничної виборчої комісії передбачений частиною 5 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», де встановлено, що до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, за винятком випадків, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону. Не більше ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону, та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону, або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною, а також внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті.

Частиною 6 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України»передбачено, що суб'єкт подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій не пізніш як за тридцять дев'ять днів до дня голосування подає до відповідної окружної виборчої комісії на паперових носіях та в електронному вигляді за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, список осіб від цього суб'єкта подання, не більше однієї кандидатури до однієї виборчої комісії, для включення їх до складу відповідних дільничних виборчих комісій. У поданні зазначаються особи, запропоновані відповідним суб'єктом подання на посаду голови, заступника голови та секретаря виборчої комісії. Подання від партії підписується керівником партії (або особою, яка виконує його повноваження) та скріплюється печаткою цієї партії. Подання від кандидата у депутати вносяться за підписом відповідного кандидата у депутати.

Таким чином жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України мало бути проведено до 21.09.2012 року включно.

Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затверджений Постановою Центральної виборчої комісії №88 від 17.05.2012, зі змінами внесеними постановою ЦВК від 13.09.2012 року № 895.

Відповідно до вимог ч. 6 Порядку, за наявності відповідного подання та за умови його відповідності вимогам Закону до складу дільничної виборчої комісії звичайної, спеціальної виборчої дільниці (за винятком випадків, коли спеціальна виборча дільниця утворена на судні, яке в день голосування перебуває у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України) включаються:

- по одній кандидатурі від суб'єктів подання, зазначених у підпункті 1 пункту 4 цього Порядку, - обов'язково;

- не більше ніж по одній кандидатурі від суб'єктів подання, зазначених у підпунктах 2, 3 пункту 4 цього Порядку, - шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією на її засіданні не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення відповідних подань.

Частиною 8 Порядку визначено, що кількість місць, на які включаються кандидатури шляхом жеребкування (далі - вакантні місця), визначається окремо для кожної дільничної виборчої комісії знаходженням різниці між максимально можливою кількістю членів цієї комісії, зазначеною у пунктах 2 та 3 цього Порядку, та кількістю кандидатур, що обов'язково включаються до складу цієї комісії.

Відповідно до ч. 9. зазначеного Порядку, жеребкування проводиться у разі, якщо кількість внесених кандидатур, які відповідають вимогам Закону і можуть включатися до складу відповідної дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, є більшою, ніж кількість вакантних місць у складі цієї комісії, щодо заповнення яких проводиться жеребкування.

В свою чергу спосіб жеребкування встановлений п. 1 ч. 12 Порядку, де визначено, що жеребкування проводиться за допомогою барабана, скриньки або іншого пристрою, який дає змогу провести жеребкування (далі - пристрій), з використанням однакових за розміром та кольором аркушів паперу, карток, кульок тощо (далі - жеребки), з нанесенням на кожному жеребку одного з порядкових номерів згідно зі списком кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до складу комісії шляхом жеребкування.

При цьому, кількість жеребків повинна дорівнювати найбільшій кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу цих дільничних виборчих комісій (п. 2 ч. 12 Порядку).

Разом з тим, в судовому засіданні встановлено, що найбільша кількість кандидатур, для включення до складу ДВК дорівнює 66 осіб, що підтверджується Відомістю щодо вакантних місць в дільничних виборчих комісіях одномандатного виборчого округу №167, які розподіляються шляхом жеребкування, яка є додатком до постанови комісії №014 від 23.09.2012 «Про максимально граничний склад кожної дільничної виборчої комісії».

З аналізу наведених норм, суд дійшов висновку, що кількість жеребків, що мали б використовуватись при проведенні жеребкування має дорівнювати 66, що відповідає найбільшій кількості кандидатур, для включення до складу відповідної ДВК.

Натомість, як встановлено в судовому засіданні, членами ОВК №167 для проведення жеребкування 21.09.2012 було виготовлено 77 жеребків, що відповідали загальній кількості суб'єктів подання кандидатур у члени ДВК, що суперечить вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України»та Порядку.

У зв'язку з цим, на переконання суду, членами ОВК №167 було обґрунтовано прийнято рішення скасувати результати такого жеребкування, та провести його у відповідності до вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України»та Порядку.

В подальшому ОВК №167 було проведено процедуру жеребкування з використанням 66 жеребків, що відповідало найбільшій кількості кандидатур, для включення до складу ДВК.

За наслідками жеребкування була складена відомість результатів жеребкування щодо черговості включення кандидатур, поданих політичними партіями - суб'єктами виборчого процесу, кандидатами у народні депутати України, до складу кожної дільничної комісії одномандатного виборчого округу №167.

За результатами жеребкування були сформовані списки кандидатур, які відповідають вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України»та можуть бути включені до складу ДВК одномандатного виборчого округу №167 по всім дільничним виборчим комісіям із занесенням в них результатів жеребкування.

Факт проведення жеребкування та фіксування його результатів підтверджується протоколом №007 засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №167 від 21.09.2012 року та визнається сторонами у справі.

За наслідками проведеного жеребкування було прийнято постанову №015 від 23.09.2012 «Затвердження результатів жеребкування»та постанову №016 від 23.09.2012 «Про формування складу дільничних комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року та відхилення кандидатур».

Таким чином, на переконання колегії суддів члени ОВК №167 діяли у відповідності до повноважень, визначених ст. 31 Закону України «Про вибори народних депутатів України», та у відповідності до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, зокрема пропорційно (п. 8), з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Внаслідок зазначених вище дій членів ОВК №167 була досягнута мета - визначення складу дільничних виборчих комісій, саме у відповідності до вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України»та Порядку. Натомість визначення складу ДВК за результатами першого жеребкування, порядок проведення якого не відповідав вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України»та Порядку, призвело б до порушення прав суб'єктів виборчого процесу.

Посилання позивача на ту обставину, що відповідачем було проведено жеребкування з порушенням встановленої процедури та Порядку через внесення до списку кандидатур, які можуть бути включені до складу ДВК шляхом жеребкування, кандидатур, подання щодо яких було здійснено з порушенням строків, визначених законом, а саме кандидатур від суб'єктів подання - Соціал - Демократична партія України (об'єднана), Партія пенсіонерів України, Політична партія «Держава», Ліберальна партія України, Слов'янська Партія, Політична партія України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів судом до уваги не беруться виходячи з наступного.

На підтвердження зазначеної обставини позивач посилається на додаток до постанови відповідача №013 від 23.09.2012 та Журнал реєстрації подань кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Тернопільським окружним адміністративним судом розглянуто справу №2-а-1970/3265/12 за позовом кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу №167 ОСОБА_4 до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167 про визнання протиправними дій окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167 щодо неправомірності дій комісії з прийняття подань щодо кандидатур до складу ДВК в тому числі від суб'єктів подання - Соціал - Демократична партія України (об'єднана), Партія пенсіонерів України, Політична партія «Держава», Ліберальна партія України, Слов'янська Партія, Політична партія України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів.

За результатами розгляду справи №2-а-1970/3265/12 Тернопільським окружним адміністративним судом винесено постанову від 25.09.2012 яка набрала законної сили.

Як слідує зі змісту постанови предметом дослідження у даній справі був зокрема і Журнал реєстрації подань кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, на який в свою чергу посилається позивач у даній справі, як на доказ внесення кандидатур до складу ДВК після 24 год. 00 хв. 18.09.2012.

В свою чергу судовим рішенням у справі №2-а-1970/3265/12 встановлено, непідтвердженість належними та допустимими доказами фактів про те, що суб'єкти виборчого процесу вносили подання щодо кандидатур до складу ДВК після 24 год. 00 хв. 18.09.2012.

Також судом встановлено, що реєстрація подань від 8 суб'єктів виборчого процесу членами ОВК була проведена після 24 год. 00 хв. 18.09.2012, але це не свідчить про внесення таких подань цими суб'єктами до ОВК з порушенням строку, встановленого ч. 6 ст. 28 Закону про вибори.

Таким чином, вказаним судовим рішення, яке набрало законної сили було також надано оцінку відомостям, які внесені до Журналу реєстрації подань кандидатур до складу дільничних виборчих комісій і не встановлено факту внесення подань після 24 год. 00 хв. 18.09.2012.

Колегія суддів вважає за необхідне також відмітити, що сам по собі факт реєстрації подань щодо кандидатів до складу дільничних виборчих комісій в Журналі реєстрації подань не (19.09.2012), а не у момент їх фактичного надходження (18.09.2012) з незалежних від суб'єкта подання причин, не є достатньою підставою для відхилення кандидатів до складу дільничних виборчих комісій.

Крім того, як вбачається з протоколу засідання комісії №007 від 21 вересня 2012 року, постанови комісії №012 від 21.09.2012 «Про відхилення кандидатур, запропонованих окремими суб'єктами подання до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28.10.2012»та додатку до неї подання щодо кандидатур до складу ДВК, які внесені суб'єктами подання - Соціал - Демократична партія України (об'єднана), Партія пенсіонерів України, Політична партія «Держава», Ліберальна партія України, Слов'янська Партія, Політична партія України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів, - перевірялись комісією на їх відповідність вимогам, зазначеним у ст. 26, частинах 6 -9 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», відповідності поданих кандидатур вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України», та рішення про відхилення таких кандидатур не було прийняте.

Інших належних та допустимих доказів, які б свідчили про факт внесення подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій від зазначених суб'єктів подання після 24 години 18 вересня 2012 року, позивачем (ОСОБА_3М) та його представником у даній адміністративній справі не надано та в матеріалах справи такі докази відсутні.

Таким чином, доводи позивача щодо незаконного включення до Списку суб'єктів подання із зазначенням порядкового номера, визначеного за часом та датою їх надходження до ОВК, затвердженого постановою комісії №013 від 23.09.2012 суб'єктів подання - Соціал - Демократична партія України (об'єднана), Партія пенсіонерів України, Політична партія «Держава», Ліберальна партія України, Слов'янська Партія, Політична партія України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів не знайшли свого підтвердження та спростовані наявними матеріалами справи. Будь-яких належних та допустимих доказів протилежного позивачем не надано.

Отже колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для визнання незаконною постанови комісії «Про затвердження списку суб'єктів подання із зазначенням порядкового номера, визначеного за часом та датою їх надходження до ОВК»№013 від 23.09.2012.

Щодо решти позовних вимог суд зазначає, що оскільки вимоги позивача щодо визнання незаконними постанов комісії №015 від 23.09.2012 та №016 від 23.09.2012, зобов'язання відповідача прийняти рішення щодо затвердження списку суб'єктів подання із зазначенням порядкового номера, визначеного за часом та датою їх надходження до ОВК без врахування таких суб'єктів подання як Соціал - Демократична партія України (об'єднана), Партія пенсіонерів України, Політична партія «Держава», Ліберальна партія України, Слов'янська Партія, Політична партія України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів; повторно провести процедуру жеребкування відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України»та Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України затвердженого постановою ЦВК №895 від 13.09.2012 та сформувати склад дільничних виборчих комісій є похідними від попередньої вимоги, для задоволення якої суд не знайшов підстав, відтак, такі вимоги задоволенню також не підлягають.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Водночас, відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тобто, законодавець в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, покладає саме на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності, спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів та довести його недобросовісність.

Наявні у справі докази свідчать про правомірність прийнятих відповідачем рішень.

Водночас позивач, всупереч наведеним вимогам, не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження неправомірності дій та рішень відповідача.

На підставі наведеного вище, суд приходить до висновку, що при прийнятті оскаржуваних постанов відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом України «Про вибори народних депутатів України», не порушив прав та охоронюваних законом інтересів позивача як кандидата у народні депутати України, а також принципу рівності прав та можливостей кандидатів у депутати та партій -суб'єктів виборчого процесу брати участь у виборчому процесі, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 11,33,35,70,71,79,86,128,153,158-163,167,172,177 КАС України, Законом України «Про вибори народних депутатів України»

Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №167 ОСОБА_3 до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167 про визнання незаконними постанов ОВК №167 №013 від 23.09.2012, №015 від 23.09.2012, №016 від 23.09.2012 та зобов'язання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167 прийняти рішення щодо затвердження списку суб'єктів подання із зазначенням порядкового номера, визначеного за часом та датою їх надходження до ОВК без врахування таких суб'єктів подання як Соціал - Демократична партія України (об'єднана), Партія пенсіонерів України, Політична партія «Держава», Ліберальна партія України, Слов'янська Партія, Політична партія України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів; зобов'язання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167 повторно провести процедуру жеребкування відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України»та Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України затвердженого постановою ЦВК №895 від 13.09.2012 та сформувати склад дільничних виборчих комісій, -відмовити повністю.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у порядку і строки, передбачені ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 177 КАС України.

Головуючий суддя Жук А.В.

Судді А.З.Баранюк

ОСОБА_5

копія вірна

Суддя Жук А.В.