копія
29 лютого 2012 р. Справа № 2a-1870/612/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю: секретаря судового засідання - Вангородської Ю.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Кредитної спілки "Народний кредит" до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про скасування податкового повідомлення-рішення та скасування податкової вимоги,-
Позивач, Кредитна спілка "Народний кредит", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Охтирської МДПІ Сумської області та уточнивши позовні вимоги остаточно просив скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 25 листопада 2011 року та скасувати податкову вимогу № 100 від 07 грудня 2011 року.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що податковим повідомленням-рішенням № НОМЕР_1 від 25 листопада 2011 року, йому було визначено суму податкового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 170 грн. за несвоєчасне подання податкової декларації екологічного податку за II квартал 2011 року. Позивач не погоджується з зазначеним рішенням та зазначає, що КС "Народний кредит" орендує приміщення у Тростянецької районної ради, і на її території немає спеціально відведеного місця, яке відповідає вимогам п. 14.1.223 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, а КС "Народний кредит" користується послугами ДП «Екосервіс» КП ТMP «Тростянецькомунсервіс» по збору, вивезенню та утилізації ТПВ згідно договору про надання послуг від 01 квітня 2011 року.
24 жовтня 2011 року КС "Народний кредит" звернулась за письмовою податковою консультацією до Охтирської МДПІ Сумської області, для роз'яснення питання щодо того чи є КС "Народний кредит" платником екологічного податку. Позивачем 02 листопада 2011 року була отримана відповідь, в якій пояснюється, що КС "Народний кредит" є платником екологічного податку. Після цієї відповіді, 07 листопада 2011 року, позивачем було складено та направлено до Тростянецького відділення Охтирської МДПІ Сумської області податкову декларацію екологічного податку за II квартал 2011 року. В Узагальнюючій податковій консультації щодо екологічного податку, що справляється за розміщення побутових відходів затвердженої Наказом Державна податкова служба України від 16 грудня 2011 року № 258 роз'яснено, що місця тимчасового зберігання відходів, наприклад контейнери або урни для збирання побутових відходів, не є місцями їх остаточного видалення і не відносяться до спеціально відведених місць чи об'єктів. Таким чином позивач зазначає, що КС "Народний кредит" не повинна була складати та здавати податкову декларацію екологічного податку, а також згідно п. 53.1 ст. 53 ПКУ не може бути притягнута до відповідальності.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі (а.с.31), в передостанньому судовому засіданні проти позову заперечував та надав заперечення (а.с.27-28), в якому зазначав, що в період подання позивачем податкової декларації, складання відповідачем акту перевірки та винесення податкового повідомлення-рішення, діяло податкове роз'яснення надане листом ДПА України № 17870/7/15-0817 від 01 липня 2011 року, а тому оскаржене податкове повідомлення-рішення та податкова вимога винесені у відповідності до вимог чинного законодавства.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 01 квітня 2011 року між ДП «Екосервіс» КП ТМР «Тростянецькомунсервіс» (виконавець) та КС "Народний кредит" (споживач) укладено договір про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів (а.с.15).
З вказаного договору вбачається, що виконавець надає споживачеві послуги з вивезення твердих побутових відходів за контейнерною схемою, у зв'язку з чим використовуються 3 контейнери, що належать виконавцю.
24 жовтня 2011 року КС "Народний кредит" звернулася до Охтирської МДПІ Сумської області з листом вих. № 138 (а.с.12) в якому відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України просила надати письмову консультацію з приводу того чи вважається КС "Народний кредит" податковим агентом та платником екологічного податку, відповідно до п. 240.1 ст. 240 Податкового кодексу України, якщо в приміщенні, яке орендує КС "Народний кредит", немає спеціально відведеного місця, яке відповідає вимогам п. 14.1.223 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України та користується послугами ДП «Екосервіс» КП ТМР «Тростянецькомунсервіс» по збору, вивезенню та утилізації ТПВ згідно договору «Про надання послуг» від 01 квітня 2011 року (а.с.15).
Відповідачем на адресу позивача була надіслана відповідь (а.с.13), в якій Охтирська МДПІ Сумської області повідомляє, що КС "Народний кредит" є платником екологічного податку за розміщення відходів (в тому числі небезпечних відходів, побутових відходів, інших відходів, які утворилися у процесі діяльності та підлягають утилізації чи видаленню), що тимчасово розміщуються (зберігаються), в т. ч. на кінець звітного періоду (кварталу) на власній території підприємства (до їх передачі на утилізації або розміщення іншому суб'єкту господарювання (комунальному або спеціалізованому підприємству тощо) в місця видалення відходів в т. ч. у разі наявності укладених договорів на видалення та утилізацію відходів з суб'єктом господарювання (комунальним або спеціалізованим підприємством тощо).
Заперечуючи проти позову відповідач зазначає, що вказана позиція Охтирської МДПІ Сумської області співпадає з листом ДПА України № 17870/7/15-0817 від 01 липня 2011 року.
Після вищевказаної відповіді, 07 листопада 2011 року, позивачем було складено та направлено до Тростянецького відділення Охтирської МДПІ Сумської області податкову декларацію екологічного податку за II квартал 2011 року.
16 листопада 2011 року уповноважено особою Тростянецького відділення Охтирської МДПІ Сумської області було проведено камеральну перевірку за звітний податковий період - II квартал 2011 року податкової декларації екологічного податку - юридичною особою платником екологічного податку КС "Народний кредит".
За результатами вказаної перевірки було складено акт № 00032/1500/24020378 від 16 листопада 2011 року (а.с.7-8).
З вказаного акту перевірки вбачається, що КС "Народний кредит" було несвоєчасно подано податкову декларацію екологічного податку за II квартал 2011 року.
На підставі вказаного акту перевірки Охтирською МДПІ Сумської області було прийняте податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 25 листопада 2011 року (а.с.10), яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 170 грн.
У зв'язку з несплатою позивачем вказаної суми, на його адресу Охтирською МДПІ Сумської області було надіслано податкову вимогу від 07 грудня 2011 року № 100 (а.с.11).
Мотивуючи свою позицію позивач посилається на Узагальнюючу податкову консультацію щодо екологічного податку, що справляється за розміщення побутових відходів затверджену Наказом Державна податкова служба України від 16 грудня 2011 року № 258, відповідно до якої, місця тимчасового зберігання відходів, наприклад для тимчасового зберігання небезпечних відходів перед передачею на знешкодження або утилізацію спеціалізованим організаціям, контейнери або урни для збирання побутових відходів не є місцями їх остаточного видалення і не відносяться до спеціально відведених місць чи об'єктів.
Отже, платниками екологічного податку за розміщення побутових відходів є лише ті суб'єкти господарювання, що розміщують їх у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах, на використання яких отримано відповідний дозвіл спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища або його органів на місцях.
Представник відповідача в передостанньому судовому засіданні вказував, що на час прийняття Охтирською МДПІ Сумської області податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 25 листопада 2011 року та податкової вимоги № 100 від 07 грудня 2011 року діяв лист ДПА України № 17870/7/15-0817 від 01 липня 2011 року, а Узагальнююча податкова консультація щодо екологічного податку, що справляється за розміщення побутових відходів була затверджена Наказом Державна податкова служба України від 16 грудня 2011 року № 258, тому відповідач не міг її застосувати до позивача.
Суд вважає за необхідне зазначити, що законодавство, яким регулюється справляння екологічного податку, з моменту прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та податкової вимоги не змінювалося.
Так, відповідно до п.п. 14.1.223 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, розміщення відходів - зберігання (тимчасове розміщення до утилізації чи видалення) та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері поводження з відходами.
Відповідно до п.п. 240.1.3 п. 240.1 ст. 240 Податкового кодексу України, платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини.
Оскільки позивач, КС "Народний кредит", не здійснює розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, то він не є платником екологічного податку та не повинен подавати податкових декларації екологічного податку, а тому Охтирською МДПІ Сумської області безпідставно було винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 25 листопада 2011 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 170 грн. за несвоєчасне подання податкової декларації екологічного податку за II квартал 2011 року та податкову вимогу № 100 від 07 грудня 2011 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 25 листопада 2011 року та скасування податкової вимоги № 100 від 07 грудня 2011 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Кредитної спілки "Народний кредит" до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 25 листопада 2011 року та скасування податкової вимоги № 100 від 07 грудня 2011 року -задовольнити в повному обсязі.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області № НОМЕР_1 від 25 листопада 2011 року.
Скасувати податкову вимогу Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області № 100 від 07 грудня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько
Повний текст постанови складений 05 березня 2012 року