Справа № 2а/1570/10695/2011
15 грудня 2011 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Одеської обласної ради, Управління освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення «Про звільнення ОСОБА_1 з посади директора комунального закладу «Одеська спеціальна загальноосвітня школа -інтернат №7 І-ІІ ступенів для дітей з наслідками поліомієліту та церебральними паралічами», що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, повноваження з управління яким делеговано обласній державній адміністрації»від 09.12.2011 року №338-VI, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, визнання протиправним та скасування акту комісії з питань вивчення ситуації в інтернатних закладах системи освіти Одеської обласної державної адміністрації від 07.10.2011 року, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської обласної ради, Управління освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення «Про звільнення ОСОБА_1 з посади директора комунального закладу «Одеська спеціальна загальноосвітня школа -інтернат №7 І-ІІ ступенів для дітей з наслідками поліомієліту та церебральними паралічами», що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, повноваження з управління яким делеговано обласній державній адміністрації»від 09.12.2011 року №338-VI, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, визнання протиправним та скасування акту комісії з питань вивчення ситуації в інтернатних закладах системи освіти Одеської обласної державної адміністрації від 07.10.2011 року.
Відповідно до п. 2 ч. 2 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
Відповідно до п. 15 ст. 3 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Тому, виходячи з вищенаведеного робота керівників та інших працівників державних та комунальних підприємств, організацій та установ, які працюють за контрактом не визнається публічною службою і тому не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно п. 2 ст. 232 Кодексу законів про працю України спори за заявами працівників про поновлення на роботі незалежно від підстав припинення трудового договору, зміну дати і формулювання причини звільнення, оплату за час вимушеного прогулу або виконання нижчеоплачуваної роботи розглядається в районних судах.
В частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування акту комісії з питань вивчення ситуації в інтернатних закладах системи освіти Одеської обласної державної адміністрації від 07.10.2011 року суд зазначає наступне.
З тексту позовної заяви вбачається, що предметом судового оскарження фактично є положення (тези), викладені в акті перевірки з питань вивчення ситуації в інтернатних закладах системи освіти від 07.10.2011 року, складеного контролюючим органом за результатами проведеної перевірки.
Зі змісту ст. 17 КАС України випливає, що предметом розгляду в адміністративній справі можуть бути лише такі рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, з якими пов'язується виникнення прав та обов'язків у інших осіб.
До правових актів індивідуальної дії, які можуть бути оскаржені в порядку адміністративного судочинства відносяться рішення суб'єкта владних повноважень, які поширюються на конкретних фізичних чи юридичних осіб і є актом одноразового застосування норм права, якими порушуються права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин.
В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
При цьому, оскаржуваний акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не спричиняє виникнення будь-яких прав і обов'язків осіб чи суб'єктів владних повноважень, а отже, не породжує правовідносини, що можуть бути предметом спору. А відсутність правовідносин в свою чергу виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
Таким чином, не можуть оспорюватися в адміністративному суді акти документальних перевірок, дії службових осіб, вчинені у процесі чи за результатами перевірок тощо (написання висновків, тексту акта перевірки та ін.), оскільки ці акти не мають обов'язкового характеру.
В даному випадку, акт перевірки з питань вивчення ситуації в інтернатних закладах системи освіти від 07.10.2011 року, в якому відображено узагальнений опис виявлених перевіркою порушень, що в свою чергу відповідає встановленим правилам складання акта перевірки, не є правовим документом відповідальності. Однією ж з ознак рішень, діянь суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і носять обов'язковий характер. Оспорюваний акт перевірки з питань вивчення ситуації в інтернатних закладах системи освіти від 07.10.2011 року не є актом індивідуальної дії, його висновки не тягнуть за собою юридичних наслідків, а тому не може бути оскаржений в порядку адміністративного судочинства.
Згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Одеської обласної ради, Управління освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення «Про звільнення ОСОБА_1 з посади директора комунального закладу «Одеська спеціальна загальноосвітня школа -інтернат №7 І-ІІ ступенів для дітей з наслідками поліомієліту та церебральними паралічами», що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, повноваження з управління яким делеговано обласній державній адміністрації»від 09.12.2011 року №338-VI, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, визнання протиправним та скасування акту комісії з питань вивчення ситуації в інтернатних закладах системи освіти Одеської обласної державної адміністрації від 07.10.2011 року, суд вважає, що в відкритті провадження у порядку адміністративного судочинства позивачу необхідно відмовити та повернути позов відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, у зв'язку з тим, що зазначені правовідносини не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 17, 109 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Одеської обласної ради, Управління освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення «Про звільнення ОСОБА_1 з посади директора комунального закладу «Одеська спеціальна загальноосвітня школа -інтернат №7 І-ІІ ступенів для дітей з наслідками поліомієліту та церебральними паралічами», що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, повноваження з управління яким делеговано обласній державній адміністрації»від 09.12.2011 року №338-VI, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, визнання протиправним та скасування акту комісії з питань вивчення ситуації в інтернатних закладах системи освіти Одеської обласної державної адміністрації від 07.10.2011 року.
Позов з усіма доданими до нього матеріалами повернути позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу постановлено в письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя /підпис/ ОСОБА_2