Справа № 5951/10/1570
13 жовтня 2011 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іванова Е.А.
судді Аракелян М.М.
судді Єфіменко К.С.
секретар Чиженко А.О.,
за участю представників: позивача ОСОБА_1 (за довіреністю)
відповідача ОСОБА_2 (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бетта»до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання протиправними дій щодо складення акту перевірки,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Бетта»звернулось до суду з позовом до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якому позивач просить визнати протиправними дії Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо складання Акту перевірки № 168 від 03.06.2009 року, визнати протиправним та скасувати рішення Одеського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів щодо визначення та стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, викладене у Акті проведення перевірки № 168 від 03.06.2009 року.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2010 року ТОВ «Бетта»відмовлено у відкритті провадження в частині вимог, щодо визнання протиправним та скасування рішення Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо визначення та стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, викладене у акті проведення перевірки № 168 від 03.06.2009 року.
Позивач, в обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що Одеське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом до ТОВ «Бета»про стягнення адміністративно-господарських санкцій, та в обґрунтування своїх вимог щодо стягнення надало акт про проведення перевірки. Проте, позивач зазначає, що насправді ніякої перевірки на підприємстві не проводилось та на адресу підприємства не надходило жодних документів щодо проведення перевірки та ніхто зі співробітників Фонду до ТОВ «Бетта»не з'являвся. Крім того, позивач зазначає, що в ході нібито проведення перевірки було встановлено, що ТОВ «Бетта»у відділенні Фонду не зареєстроване, проте, позивач зазначає, що це твердження не відповідає дійсності, оскільки відповідно довідки про реєстрацію роботодавця у Одеському обласному відділенні фонду соціального захисту інвалідів ТОВ «Бетта»зареєстроване 03.06.2009 року за № 51/101/3584. На підстав викладеного, позивач просить визнати протиправними дії Одеського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів щодо складання акту перевірки від 03.09.2009 року.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити в повновагу обсязі з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні та надав суду письмові заперечення проти позовних вимог, що мотивовані тим, що оскільки позивач самостійно не надав звіт за формою № 10-ПІ за 2008 рік, то була досягнута телефонна домовленість з головним бухгалтером підприємства про перевірку та поштою направлено повідомлення про проведення перевірки. 03.06.2009 року у присутності економіста ТОВ «Бетта»ОСОБА_3 була здійснена перевірка дотримання вимог законодавства щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2008 рік та в ході перевірки було вручено направлення на перевірку. Представник відповідача в своїх запереченнях зазначає також, що реєстрація ТОВ «Бетта»у Фонді відбулася також під час перевірки.
Свідок ОСОБА_4 пояснила, що працює економістом у ТОВ «Бетта», та раніше її прізвище було «Константінова», але внаслідок розірвання шлюбу змінила його на «Омельянова». Свідок пояснила, що 03.06.2009 року вона прибула до Фонду для постановки на облік підприємства та подання звіту за 2008 рік. Після подання заяви про реєстрацію, ТОВ «Бетта», відділенням Фонду соціального захисту інвалідів була видана довідка про реєстрацію роботодавця в ООВФСЗІ (а.с.17) та працівник фонду при неї склав на підставі даних звіту за 2008р. акт перевірки ТОВ «Бетта»щодо дотримання вимог ст. 19 та ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»№168 в якому відобразив недотримання вимог Закону щодо встановленого нормативу працевлаштування інвалідів у 2008 році. Другий екземпляр акту був виданий ОСОБА_3 для ознайомлення, проте вона відмовилась підписати акт через відсутність у неї повноважень на ці дії.
Заслухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до Положення «Про Фонд соціального захисту інвалідів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 р. N 1434, Фонд соціального захисту інвалідів (далі - Фонд) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому, а отже є суб'єктом владних повноважень, а тому, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Бетта»зареєстроване 16.09.2002 року виконавчим комітетом Одеської міської ради, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 254413 (а.с.64).
Судом встановлено, що 03.06.2009 року спеціалістом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів ОСОБА_5 у присутності економіста ТОВ «Бетта»ОСОБА_3 була проведена перевірка щодо дотримання підприємством ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»за звітний 2008 рік, за результатами якого складено акт від 03.06.2009 року № 168 (а.с.19).
Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами
Відповідно до ст. ст. 7, 8 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", п. 4 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 26.09.02 р. № 1434 (далі - Положення) на відповідача покладене завдання по здійснення контролю за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені, у тому числі шляхом проведення виїзних планових перевірок.
Відповідно до ст.. 19 Закону України «про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону. Відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Механізм проведення перевірок Фондом дотримання підприємствами вимог ст. 19 та 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», якою затверджений Порядок проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю (надалі Постанова).
Згідно ст. 2 Постанови предметом проведення перевірки є: реєстрація роботодавців у відділеннях Фонду; подання роботодавцями до відділень Фонду звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів; виконання роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів; сплата роботодавцями суми адміністративно-господарських санкцій та пені.
Відповідно до ст.ст. 3, 4 Постанови (в редакції від 31.01.2007р. діючої на час проведення перевірки, відділення Фонду за наказом його керівника може проводити планові та позапланові, виїзні та невиїзні перевірки. Планові виїзні перевірки проводяться не частіше ніж один раз на календарний рік відповідно до квартальних планів робіт, затверджених наказом керівника відділення Фонду. Невиїзні перевірки проводяться на підставі звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів. Відділення Фонду не пізніше ніж протягом десяти днів до початку проведення планової перевірки інформує у письмовій формі (з повідомленням) роботодавця про проведення перевірки із зазначенням дати її початку і закінчення.
Статтею 5 Постанови встановлено, що позапланова виїзна перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за рішенням суду, за вимогою контрольно-ревізійних, податкових, правоохоронних органів та органів прокуратури, за бажанням роботодавця та у разі неподання роботодавцем звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів або подання такого звіту з помилками, що призвели до несплати суми адміністративно-господарських санкцій або сплати їх не у повному обсязі.
Як встановлено судом та не заперечується представником позивача, що звіти форми №10-ПШ до Фонду взагалі не подавались до 03.06.2009 року.
Наказом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів №34 від 26 травня 2009 року головний спеціаліст ОСОБА_5 в зв'язку з тим, що низка підприємств не звітували за 2008 рік, була направлена для проведення позапланової перевірки виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів на декілька підприємств серед яких значилось ТОВ «Бета»(а.с.193).
03.06.2009 року ОСОБА_5 було видано направлення на позапланову перевірку ТОВ «Бетта»з метою здійснення контролю за реєстрацією роботодавців у відділенні Фонду, подання роботодавцями звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, сплати роботодавцями суми адміністративно-господарських санкцій та пені (а.с.66).
Як вбачається з копії направлення дата початку перевірки та її закінчення 03.06.2009 року.
Таким чином з урахуванням того, що судом встановлено, що перевірка була позапланова, суд вважає, що відповідач взагалі не повинен був спрямовувати на адресу позивача повідомлення про її проведення, як зауважує про це порушення його прав позивач.
Так само суд вважає помилковим твердження позивача, про відсутність підстав для проведення перевірки, так як судом встановлено, що позивач не подавав жодного разу звітності до фонду з часу створення, тобто більш ніж шість років.
Судом встановлено, що відповідачем 03.06.2009 року була проведена позапланова перевірка ТОВ, результат якого був відображений в акті та копію якого було одразу вручено працівнику позивача ОСОБА_6, що не заперечується представником позивача.
Суд погоджується з представником позивача щодо зауваження про відсутність на другому екземплярі акту перевірки наданому позивачу підпису спеціаліста ОСОБА_5, яка проводила перевірку, разом з тим як вбачається з нього його зміст є ідентичним з екземпляром, що залишився у відповідача, та на якому підпис перевіряючого наявний (а.с.222), та за отриманням екземпляру з підписом перевіряючого ТОВ «Бетта» до ООВФСЗІ не заверталось та їм не в цьому відмовляли.
Також судом встановлено, що дані відображені в акті перевірки щодо показників за 2008 рік взяті зі звіту ТОВ «Бетта»до фонду поданого 03.06.2009 року та розбіжності відсутні.
Таким чином під час розгляду справи не знайшли свого підтвердження вчинення протиправних дій Одеським обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів щодо складання акту перевірки № 168, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Згідно ч. 8 ст. 69 Господарського Кодексу України («Соціальна діяльність підприємства») підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.
Проте, Фонд та його відділення не є учасниками господарських правовідносин, що передбачені ст..2 Господарського кодексу України. Оскільки дані перевірки не стосуються господарської діяльності позивача, то на нього не розповсюджується дія Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», тому посилання відповідача, як на підставу своїх вимог, на ст. 7 вищевказаного Закону щодо зазначення відомостей у акті перевірки є безпідставними.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному , повному та об'єктивному досліджені.
Беручи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що з боку відповідача не було вчинено порушень діючого законодавства, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 2, 71, 86 158 - 163 КАС України, суд, -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Бетта»до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання протиправними дій щодо складення акту перевірки залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів після отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови виготовлений 18.10.2011 року.
Суддя Іванов Е.А.
Суддя Аракелян М.М.
Суддя Єфіменко К.С.
18 жовтня 2011 року