Справа № 2а/1570/7220/2011
14 вересня 2011 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стеценко О.О., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської обласної державної адміністрації про визнання комісії обласної державної адміністрації такою, що не має владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської обласної державної адміністрації про визнання комісії Одеської обласної державної адміністрації з питань визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи такою, що не має владних повноважень делегованих їй державою згідно закону та не може визначати статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і не може видавати громадянам посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії ЧАЕС, та зобов'язання Одеську обласну державну адміністрацію привести у відповідність до законів України установчі документі комісії Одеської обласної державної адміністрації з питань визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, або ліквідувати зазначену комісію.
Відповідно до п.п. 5.6 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення); чи не має інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до п.4 ч.1, ч.2. ст.106 КАС України позивач повинен зазначити зміст позовних вимог і викласти обставини, якими він обґрунтовує свої вимоги із зазначенням доказів про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Позивач надав позовну заяву з порушенням вказаних вимог КАС України.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позовні вимоги стосуються визнання комісії Одеської обласної державної адміністрації з питань визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи такою, що не має владних повноважень делегованих їй державою згідно закону та не може визначати статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і не може видавати громадянам посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії ЧАЕС, та зобов'язання Одеську обласну державну адміністрацію привести у відповідність до законів України установчі документі комісії Одеської обласної державної адміністрації з питань визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, або ліквідувати зазначену комісію.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що обласна комісія з питань визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи створена розпорядженням Голови Одеської обласної державної адміністрації, але комісія не має адміністративно-процесуальної правосуб'єктності і владних повноважень делегованих їй державою. Комісія не має Регламенту, Статуту або Положення, які зареєстровані в органах влади, а тому без зареєстрованого Статуту або «Положення про комісію»неможливо визначити статус громадян та видавати посвідчення. У цих документах повинен також міститись порядок оскарження рішень та дій комісії.
Також позивач зазначає, що відповідно листа Одеської обласної державної адміністрації від 14.07.2011 року, комісія не має статусу юридичної особи, а тому цим порушуються права позивача, як громадянина України, та він не може звертатися до комісії із заявами та скаргами.
Крім того, позивач в обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що відповідно до пункту 13 розділу VІІ Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, Кабінет Міністрів України повинен привести у відповідність із Кодексом свої нормативно-правові акти, а це означає, що Кабінет Міністрів України повинен був привести у відповідність із Кодексом адміністративного судочинства України свою Постанову від 20 січня 1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і у цій Постанові Кабінет Міністрів України повинен був зазначити правовий статус комісій, її права та обов'язки.
Відповідно до вимог ст. 2 КАС України -завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до положень ст. 17 ч.1, 2 України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до п.8.ч1 ст.3 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Проте позовна заява не відповідає вказаним вище вимогам, оскільки звертаючись із заявленим адміністративним позовом, позивач не обґрунтовує яке саме рішення суб'єкта владних повноважень та яким чином вплинуло на його права, свободи та інтереси та яким чином.
З поданої до суду позовної заяви вбачається, що позивачем пред'явлені вимоги до Одеської обласної державної адміністрації, але зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач пред'являє щодо визнання комісії Одеської обласної державної адміністрації такою, що не має владних повноважень, тому позивачу необхідно визначити процесуальний статус комісії Одеської обласної державної адміністрації з питань визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та уточнити свої позовні вимоги.
З урахуванням викладеного, позивачу необхідно визначитися, які його права та інтереси порушені діями відповідача, та відповідно до п.4 ч.1, ч.2. ст.106 КАС України позивач повинен зазначити зміст позовних вимог і викласти обставини, якими він обґрунтовує свої вимоги із зазначенням доказів про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Згідно ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
При таких обставинах позов повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків шляхом подання належно оформленого позову.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 105, 106, 108 КАС України, суддя,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської обласної державної адміністрації про визнання комісії обласної державної адміністрації такою, що не має владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність в строк до 05 жовтня 2011 року усунути недоліки, викладені в ухвалі та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.О. Стеценко