Справа № 2а/1570/5821/2011
01 вересня 2011 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стеценко О.О., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, третя особа ОСОБА_2 про визнання незаконною реєстрацію ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, третя особа ОСОБА_2 про визнання незаконною реєстрацію ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до п.п. 5.6 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення); чи не має інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до п.4 ч.1, ч.2. ст.106 КАС України позивач повинен зазначити зміст позовних вимог і викласти обставини, якими він обґрунтовує свої вимоги із зазначенням доказів про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Позивач надав позовну заяву з порушенням вказаних вимог КАС України.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позовні вимоги стосуються визнання незаконною реєстрацію ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1.
Ухвалою суду від 03 серпня 2011 року зазначений позов був залишений без руху, позивача повідомлено про необхідність у строк до 01 вересня 2011 року усунути недоліки у позові та роз'яснено, що в разі не усунення недоліків позов буде визнаний неподаним та повернутий йому.
31 серпня 2011 року позивачем на виконання ухвали суду від 03 серпня 2011 року була надагп заява про уточнення позовних вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі, на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
На підставі зазначеної заяви не може бути відкрито провадження, оскільки її не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
При визначені судової юрисдикції щодо вирішення справи необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктивного складу сторін, предмету спірних правовідносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно до ч.2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на такі публічно-правові спори: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що він прописаний з 12.04.1996 року за адресою: місто Одеса, вул. 1-а СортувальнаАДРЕСА_2. Проте отримавши 26.05.2011 року довідку про склад сім'ї позивач дізнався про реєстрацію за його місцем мешкання ОСОБА_2 у відсутності згоди позивача.
Відповідно до вимог ст. 2 КАС України -завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до положень ст. 17 ч.1, 2 України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до п.8.ч1 ст.3 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Пунктом 7 ч.1 ст.3 КАС України передбачено поняття суб'єкта владних повноважень, це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Системний аналіз законодавства свідчить про те, що справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами стосовно їх прав та обов'язків у конкретних правовідносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта. У тому випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова і службова особа) у спірних відносинах не здійснює владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватися адміністративним судом.
Правові акти індивідуальної дії своїми приписами мають породжувати права і обов'язки конкретних осіб, на яких спрямована їх дія. У такому випадку реалізується компетенція видавця цього акту як суб'єкта владних повноважень, уповноваженого управляти поведінкою іншого суб'єкта, а, відповідно, інший суб'єкт - зобов'язаний виконувати його.
Як вбачається з позовної заяви позивач просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме визнати незаконною реєстрацію ОСОБА_2 за певною адресою. Фактично позивач ставить питання про встановлення факту, що ОСОБА_2 не має ніякого права бути зареєстрованим та мешкати за адресою: місто Одеса, вул. 1-а СортувальнаАДРЕСА_2.
Відповідно до ч.2 ст.256 Цивільного процесуального кодексу України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Таким чином, вимога про встановлення факту що має юридичне значення підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства в порядку окремого провадження.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, третя особа ОСОБА_2 про визнання незаконною реєстрацію ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1, не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства
На підставі викладеного та керуючись п.1 ч.1 ст.109, ст.160, 165 КАС України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, третя особа ОСОБА_2 про визнання незаконною реєстрацію ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1.
Адміністративний позов позовом ОСОБА_1 до Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, третя особа ОСОБА_2 про визнання незаконною реєстрацію ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 - повернути позивачеві, роз'яснивши, що для вирішення цього спору потрібно звернутися до місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Копію ухвали разом з адміністративним позовом та всіма доданими до нього матеріалами надіслати позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.О. Стеценко