Справа № 2а/1570/2677/2011
06 квітня 2011 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бойко Л.М., вивчивши адміністративний позов Київського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області до громадянина КНР ОСОБА_1 Тіан про затримання та поміщення для примусового тримання в Пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України для подальшого примусового видворення з території України, -
05.04.2011р. до суду надійшов адміністративний позов Київського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області до громадянина КНР ОСОБА_1 Тіан про затримання та поміщення для примусового тримання в Пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України для подальшого примусового видворення з території України
Відповідно до вимог статей 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначаються найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази, які йому відомі і які можуть бути використані судом. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів, документ про сплату держмита, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Проте поданий адміністративний позов викладеним вимогам не відповідає.
Відповідно до ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється, у тому числі, на спори за зверненням суб'єкту владних повноважень у випадках встановлених законом. Згідно ч.4 ст.50 КАС України іноземці чи особи без громадянства можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень про примусове видворення з України. Порядок видворення іноземців та осіб без громадянства регламентує ст.32 Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, відповідно до якої рішення про видворення при наявності на це підстав приймається органом внутрішніх справ з наданням іноземцю або особі без громадянства до 30 днів для виїзду у України після прийняття зазначеного рішення. Орган внутрішніх справ може затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства тільки на підставі постанови адміністративного суду. Така постанова приймається за зверненням органу внутрішніх справ, якщо іноземець або особа без громадянства ухиляються від виїзду після прийняття рішення про видворення або є обґрунтовані підстави вважати, що вони будуть ухиляться від виїзду.
Вищезазначені норми законодавства визначають, що орган внутрішніх справ звертається до адміністративного суду з позовом про примусове видворення іноземця або особи без громадянства (а в разі необхідності і затримання такої особи) при наявності рішення про видворення, повідомлення про це рішення прокурора, та наявності обставин ухилення (або обґрунтованих підстав вважати, що буде ухилятися) іноземця або особи без громадянства від виїзду з України після прийняття відносно нього такого рішення. Позивач не зазначає в позові наявності підстав для звернення до суду про примусове видворення відповідача, а саме наявності рішення про видворення, повідомлення про прийняте рішення прокурора, обставин ухилення або обґрунтованих підстав вважати, що відповідач буде ухилятися від виїзду з України.
Згідно з ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються: найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява.
Всупереч приписам п.1 ч.1, ч. 3 ст. 106 КАС України Київський РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області до адміністративного позову не додав доказ надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів, документ про сплату держмита, або обґрунтування підстав, у зв'язку із якими його не належить сплачувати та не зазначено найменування адміністративного суду, до якого подано позовну заяву.
Згідно до п. 2, 3 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються: ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є та ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Проте у позовній заяві Київського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області не зазначені засоби зв'язку, адреса електронної пошти як позивача так і відповідача (якщо такі відомі).
До адміністративного позову додані пояснення відповідача, згідно яких він їх надавав в присутності перекладача, між тим, документи, які б свідчили про наявність зазначеного в поясненні перекладача та попередження про відповідальність за правильність перекладу до суду не надані.
З пояснень відповідача не вбачається, що орган внутрішніх справ перевіряв пояснення відповідача про його місце проживання з метою встановлення особи відповідача та підстав для проживання за вказаною адресою (пояснення власника (наймача) житла тощо).
Також позивач зазначає, що зі слів відповідача він працює на ринку „Авангард 7 кіломентр” реалізатором, де він і був затриманий співробітниками Київського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, разом з тим з позову не вбачається, що орган внутрішніх справ з метою встановлення особи відповідача та законності його перебування та роботи на території України встановлював особу, у якої працював відповідач.
Крім того, позивач зазначив, що відповідач не може пояснити, де його національний паспорт, проте з пояснень відповідача не вбачається, що вказане питання з'ясовувалося у відповідача.
Згідно ст.108 КАС України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення та встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Виявлені недоліки мають бути усунені шляхом належного оформлення позовної заяви та наданням відповідних доказів на підтвердження викладених у позові обставин.
За таких обставин, позовна заява повинна бути залишена без руху, а позивачу наданий строк для усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 106, 108 КАС України, суддя -
Адміністративний позов Київського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області до громадянина КНР ОСОБА_1 Тіан про затримання та поміщення для примусового тримання в Пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України для подальшого примусового видворення з території України -залишити без руху.
Повідомити Київський РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області про необхідність в строк до 29 квітня 2011 року усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвалу може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Л.М. Бойко
29 квітня 2011 року