Україна
Донецький окружний адміністративний суд
22 вересня 2015 р. Справа № 805/2166/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1, корп.2
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кірієнко В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Красноармійського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 28054,12грн.,-
03.06.2015р. позивач, Красноармійський міський центр зайнятості, звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 28054,12грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 12.07.2013р. громадянину ОСОБА_1 було надано статус безробітного. 12.03.2014року ОСОБА_1 змінив прізвище на ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про зміну імені Серії НОМЕР_2.
Як встановлено за результатами обміну даними між центром зайнятості та Державною фіскальною службою України ОСОБА_1 виконував роботи каменяра за договором від 18.10.2013року з ТОВ «МЕНА-плюс» з 21.10.2013р. по 24.10.2013року, але отримував допомогу по безробіттю у розмірі 28054,12грн.
До теперішнього часу переплачена допомога по безробіттю відповідачем не сплачена.
На підставі викладеного просив стягнути з відповідача суму незаконно виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 28054,12грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, просив розглянути справи без участі представника позивача, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає можливим розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Так, судом встановлено, що громадянин ОСОБА_1 12.07.2013р. звернувся до позивача з метою пошуку роботи та сприяння в працевлаштуванні.
12.07.2013р. відповідачу надано статус безробітного, в зв'язку з чим призначена допомога, починаючи з 19.07.2013р. по 04.09.2014р. у розмірі 28054,12грн., яка була перерахована на його особистий рахунок.
12.03.2014року ОСОБА_1 змінив прізвище на ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про зміну імені Серії НОМЕР_2.
За результатами обміну даними між центром зайнятості та Державною фіскальною службою України було встановлено, що ОСОБА_1 виконував роботи каменяра за договором від 18.10.2013року з ТОВ «МЕНА-плюс» з 21.10.2013р. по 24.10.2013року, але отримував допомогу по безробіттю у розмірі 28054,12грн. ТОВ «МЕНА-плюс» було надано позивачу цивільно - правовий договір від 18.10.2013року та акт здавання-приймання виконаних робіт від 24.10.2013року, підприємством було виплачено відповідачу винагороду в розмірі 1240грн., що не заперечувалось відповідачем.
У відповідності до статті 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять роботу по збору акумуляції страхових внесків, контролюють використання коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції, згідно з затвердженими статутами.
Управління страховими Фондами здійснюються Правлінням фонду. Виконавча дирекція страхового Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Робочими органами виконавчої дирекції є її відділення.
Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фонду соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Красноармійський міський центр зайнятості у відповідності до ст. 12 3акону України N1533 від 02.03.2000р. "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, на якого п. 2 ст. 12 вищезгаданого 3акону та Положенням покладені всі повноважні функції і центр зайнятості у даному випадку виступає як суб'єкт владних повноважень у відповідності до норм діючого законодавства.
Згідно ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» №803-ХІІ від 01.03.1991р., який діяв на момент вчинення спірних правовідносин, зайнятість - це не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
Відповідно до ст.1 зазначеного Закону, безробітий - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до п.п. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-111 від 02.03.2000р., застраховані особи, зареєстровані у встановленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно п.п.1 п.37 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013року за №198, передбачено, що центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітних, зокрема, з дня укладення цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг).
Також суд враховує постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.08.2015року за №235/2232/15-а, якою у задоволенні позовних вимогах ОСОБА_1 до Красноармійського міського центру зайнятості про скасування наказу від 25.03.2015року за №121 «Про повернення коштів» було відмовлено.
Враховуючи викладене, відповідач не мав права на отримання статусу безробітного та на виплату йому допомоги по безробіттю у вищевказаний період, а тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача переплачену допомогу по безробіттю в сумі 28054,12грн.
На підставі викладеного та керуючись статтями 69-71, 94, 160-163, 167, 254, 257 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Адміністративний позов Красноармійського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 28054,12грн. - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Красноармійського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 24817332, 85300, м. Красноармійськ, вул. Соціалістична, буд.3) суму виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 28054 (двадцять вісім тисяч п'ятдесят чотири ) грн.12коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанови, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кірієнко В.О.