08 вересня 2015 р. Справа № 804/10756/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши в письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Науково-технічний центр дезактивації та комплексного поводження з радіоактивними відходами, речовинами, джерелами іонізуючого випромінювання» до Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області про скасування вимоги №Ю-1 від 04.08.2015 року, відстрочення виплати залишку розстроченої суми, -
18 серпня 2015 року Державне підприємство «Науково-технічний центр дезактивації та комплексного поводження з радіоактивними відходами, речовинами, джерелами іонізуючого випромінювання» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області, в якому позивач просить:
- скасувати вимогу №Ю-1 від 04.08.2015 року УПФУ м. Жовтих Водах;
- відстрочити виплату залишку розстроченої суми 432 810,61 грн. згідно рішення УПФУ м. Жовтих Водах від 06.01.2011 р. №1 до 01.01.2018 р. з щоквартальною оплатою розмірі 107 616,30 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що станом на 27.07.2015 р. загальна сума сплачених коштів ДП «НТЦ КПРВ» до Управління ПФУ в м. Жовтих Водах складає 1613,7 тис. грн., залишок становить 432810,61 грн.
У зв'язку з недофінансуванням підприємства у 4 кварталі 2014 року за бюджетною програмою та вирішення питання на даний час, згідно доручення Прем'єр-міністра України А. Яценюка щодо ліквідації Державного Агентства України з управління Зоною Відчуження, та призупинення фінансування виконання робіт, підприємство на даний час позбавлене можливості закінчити виплати розстрочених платежів в сумі 432810,61 грн.
31.07.2015р. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах листом №7936/04/07 повідомлено позивача, що з 01.08.2015 року рішення про розстрочення №1 від 06.01.2011 р. вважається скасованим.
04.08.2015 року на адресу підприємства надійшло повідомлення №10-1 про сплату заборгованості та нарахованої пені. Враховуючи, що підприємство добросовісно сплачувало розстрочені платежі, перераховано до УПФУ 1615,7 тис. грн., залишок становить 432810,01 грн., який підприємство на даний час не має можливості закінчити виплати через обставини, які склалися. Позивач вважає за недоцільне на даний час застосування до підприємства штрафних санкцій та вимоги про сплату заборгованості, оскільки такі дії позбавляють підприємство можливості вести господарську діяльність та сплачувати поточні податки. Тому, позивач не погоджується з такою вимогою та просить її скасувати та відстрочити виплату залишку розстроченої суми 432 810,61 грн. згідно рішення УПФУ м. Жовтих Водах від 06.01.2011 р. №1 до 01.01.2018 р. з щоквартальною оплатою розмірі 107 616,30 грн.
07.09.2015 року від позивача до суду надійшо клопотання про перенесення розгляду справи на іншу дату у зв'язку з хворобою уповноваженого представника підприємства. Суд відмовив у задоволенні клопотання, оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження обставин, зазначених у клопотанні.
Відповідач у судове засідання не прибув, надав до суду заперечення, в яких зазначив, що дії управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах в частині застосування виставлення позивачу Вимоги про сплату боргу від 04.08.2015 № Ю-1 є правомірними та законними. Також, просив розглянути справу без участі його представника.
У відповідності до вимог ст. 128 КАС України, справу розглянуто без участі сторін, на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наступне.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхуваня» № 2464-УІ від 08.07.2010 року (надалі Закон № 2464), яким введено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вважаються платниками єдиного внеску.
Відповідно до статті 4 вищезазначеного Закону Державне підприємство «Науково-технічний центр дезактивації та комплексного поводження з радіоактивними відходами, речовинами, джерелами іонізуючого випромінювання» (далі - ДП НТЦ КПРВ) є платником єдиного внеску.
Відповідно до пункту 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» заборгованість із сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 01 січня 2004 року, не погашена станом на 01 січня 2011 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, із сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 01 січня 2011 року, підлягає розстроченню не більше як на 60 календарних місяців, починаючи з 01 січня 2011 року.
Розстрочена сума підлягає сплаті (в тому числі пеня і штрафні санкції) рівними частками щокварталу не пізніше 20 числа місяця, що настає після зазначеного періоду, незалежно від факту виплати заробітної плати за цей період.
З матеріалів справи, а саме акту звірки заборгованості вбачається, що ДП НТЦ КПРВ станом на 04 січня 2011 року мало заборгованість у загальному розмірі - 2596643,93 грн.
04.01.2011 року підприємство звернулося до управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах із заявою щодо розстрочення вищезазначеної заборгованості.
06.01.2011 року відповідачем було винесено рішення про надання розстрочення суми боргу з наданням відповідного графіку її погашення з 06 січня 2011 року до 31 грудня 2015 року.
Також, в рішенні зазначено, що у разі несплати розстрочених сум у строки, зазначені у цьому рішенні, рішення підлягає скасуванню, а сума заборгованості підлягає стягненню у встановленому законодавством порядку.
У зв'язку з систематичним порушенням норм п.4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», позивача листом від 31.07.2015 року № 7536/04/07 було повідомлено про скасування Рішення № 1 від 06.01.2011 року щодо надання розстрочення суми боргу.
Станом на 01.08.2015 року за підприємством ДП НТЦ КПРВ рахується заборгованість у загальній сумі 432 810,61 грн., у тому числі:
- по фінансових санкціях - 345 759,12 грн.;
- пені - 71 896,08 грн.;
- по відшкодуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - 11 305, 67 грн.;
- по відшкодування витрат Пенсійного фонду України на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність» - 3 849,74 грн.
Про даний факт позивач був повідомлений відповідно до Вимоги про сплату боргу від 04.08.2015 №10-1.
Суд зазначає, що законодавством не встановлені ні пільги, ні звільнення від сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування для суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали спрощений спосіб оподаткування.
Також, відповідно до частини 15 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п.9.11 Інструкції №21-1, строк давності щодо стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, на підставі наведеного, та враховуючи те, що абзацом 6 пункту 7 розділу 7 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 чітко визначено, що за органами Пенсійного фонду України зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими він був наділений до набрання чинності Закону № 2464, а також у зв'язку з систематичним порушенням позивачем норм п.7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суд приходить до висновку, що управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах в частині застосування виставлення Вимоги про сплату боргу від 04.08.2015 №Ю-1 діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та нормативними актами України.
Згідно частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено протиправності дій відповідача при винесенні вимоги про сплату боргу, у зв'язку з чим, суд не вбачає підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись статтями 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Науково-технічний центр дезактивації та комплексного поводження з радіоактивними відходами, речовинами, джерелами іонізуючого випромінювання» до Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області про скасування вимоги №Ю-1 від 04.08.2015 року, відстрочення виплати залишку розстроченої суми - відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник