про відмову у відстроченні виконання судового рішення
24 жовтня 2011 року Справа № 2a-2010/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Валюха В.М.,
розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження заяву Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі про відстрочення виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2009 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі про зобов'язання провести нарахування щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни,
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 16.04.2009 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.11.2010 року, адміністративний позов задоволено частково, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі провести нарахування та виплату з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року до 31.12.2008 року включно ОСОБА_1 підвищення пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком на підставі положень статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
17.10.2011 року Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі звернулося із заявою про відстрочення виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 16.04.2009 року у даній справі. Заява про відстрочення виконання судового рішення обґрунтована тим, що суми коштів, нараховані за вказаним рішенням суду, були включені у відомості та передані для виплати до відділення поштового зв'язку (банківські установи) у вересні поточного року. Крім того, суми коштів, необхідні для виплати пенсій за рішенням суду управлінням включені в дані на потребу в коштах на виплату пенсій та грошових допомог на вересень 2011 року. Проте наявних коштів вистачило лише на фінансування і виплату основних пенсійних виплат згідно з графіком.
Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі просить відстрочити виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 16.04.2009 року строком на шість місяців.
В судове засідання 24.10.2011 року позивач та представник відповідача не прибули, хоча сторони належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Згідно із частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, оскільки в судове засідання позивач та представник відповідача не прибули, що не перешкоджає судовому розгляду, тому розгляд заяви про відстрочення виконання судового рішення здійснено в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Заява Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі про відстрочення виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 16.04.2009 року не підлягає до задоволення, з огляду на таке.
Згідно із частиною другою статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до частини першої статті 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 16.04.2009 року (а. с. 15-18), залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.11.2010 року (а. с. 38-40), адміністративний позов задоволено частково, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі провести нарахування та виплату з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року до 31.12.2008 року включно ОСОБА_1 підвищення пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком на підставі положень статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». 25.07.2011 року позивачу було видано виконавчий лист (а. с. 43).
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про безпідставність заяви про відстрочення виконання судового рішення, оскільки Управлінням Пенсійного фонду України в Маневицькому районі не надано жодних доказів на підтвердження обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, та які б давали підстави відстрочити його виконання. Крім того, вказана заява не містить мотивування того, чому саме на шість місяців ставиться питання про відстрочення виконання судового рішення. Суд також звертає увагу на те, що постанова Волинського окружного адміністративного суду від 16.04.2009 року набрала законної сили 24.11.2010 року, тобто з моменту набрання законної сили рішенням у даній справі минуло одинадцять місяців, проте за збігом значного проміжку часу воно не виконане, чим порушені норми КАС України про обов'язковість виконання судових рішень, а також права позивача на отримання виплат. Відтак, у задоволенні заяви про відстрочення виконання судового рішення слід відмовити.
Керуючись статтями 165, 263 КАС України, суд
В задоволенні заяви Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі про відстрочення виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2009 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі про зобов'язання провести нарахування щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М.Валюх