Справа № 2а-1289/2011
2011 р.
01 березня 2011 р. Красноармійський міськрайонний суд Донецьої області
у складі: Головуючого судді Писанець Н.В.
при секретарі Афендіковій А.О.
за участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Красноармійську адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Красноарміської міської Ради до ОСОБА_3 про стягнення переплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
31 січня 2011 р.позивач ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Красноарміської міської Ради звернувся з позовом до ОСОБА_3 про стягнення переплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зазначивши, що на підставі заяви ОСОБА_3 відповідно ст.ст. 13,14 Закону України «Про держану допомогу сім'ям з дітьми» з 05.10.2007 р. була призначена та виплачувалася допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Виплата допомоги відповідачу була здійснена за період з квітня 2007 р. по серпень 2009 р. включно в розмірі 144,10 грн. Відповідно до запису в трудовій книжці відповідачки 27.02.2009 року вона звільнилася з займаної посади. Про своє звільнення відповідачка своєчасно не повідомила управління для здійснення перерахунку виплати допомоги, не зважаючи на те, що була попереджена своєчасно надавати інформацію, що може вплинути на її виплату.
Відповідачці, як непрацюючій з 28.02.2009 року, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинен був розраховуватися згідно п.3 розділу VIII “Прикінцеві положення” Закону України “Про державну допомогу сім”ям з дітьми” від 21.11.1992 року №2811-XII, в якому зазначається, що розмір державної допомоги сім”ям з дітьми, передбаченої ст.15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношені до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму. Виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2009 році здійснювалася відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік”, а саме в сумі 130 гривень.
Відповідпчці в період з 28.02.2009 по 31.08.2009 р.р. були надмірно сплачені кошти державної допомоги в розмірі 110,46 грн. відповідно розрахунку. Про переплату, що виникла та необхідність її відшкодування відповідачка була пепереджена, але до теперішнього часу сума не відшкодована до державного бюджету, що призводить до необгрунтованого їх використання, несвоєчасної виплати допомоги іншим громадянам, тим самим приносить збитки державним інтересам. Позивач просить стягнути з відповідачки надміру отриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 110,46 грн.
Відповідач ОСОБА_3 до судового засідання не з”явилася по невідомій суду причині, про час, місце та дату розгляду справи була повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила, тому суд відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, зі згоди представника позивача проводить розгляд справи у відсутності відповідача.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_3 є матір'ю малолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6).
ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Красноармійської міської Ради на підставі заяви ОСОБА_3 відповідно ст..ст. 13,14 Закону України «Про держану допомогу сім'ям з дітьми» з 05.10.2007 р. була призначена та виплачувалася допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.5,9). Виплата допомоги відповідачу була здійснена за період з квітня 2007 р. по серпень 2009 р. Припинення допомоги було здійснено з 28.02.2009 р. на підставі встановлення факту звільнення відповідачки з роботи та припинення відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та її зверненням до Центру зайнятосі за сприянням у працевлаштуванні (а.с.8)
В судовому засіданні встановлено, що про дострокове поновлення діяльності відповідач своєчасно не повідомила позивача для зупинення виплати допомоги, не зважаючи на те, що була попереджена про своєчасне надання інформації, що може вплинути на виплату допомоги, зв'язку з чим виникла переплата бюджетних коштів на суму 110,46 грн (а.с.10-11). Про переплату, що виникла та необхідність її відшкодування, відповідачка була повідомлена, але до теперішнього часу сума не відшкодована до державного бюджету.
Відповідно до п.23 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751(з наступними змінами та доповненнями) виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі, коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку поновила діяльність - з першого числа місяця, в якому розпочато таку діяльність .
Відповідно до п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751(з наступними змінами та доповненнями) особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги. Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті приховування обставин, які впливають на призначення та виплату державної допомоги ) стягуються згідно з законом.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач поновила діяльність та звернулася до Центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні 30.07.2009 р. та їй призначена допомога по безробіттю з 06.08.2009 р., про що не повідомила позивача не дивлячись на зобов'язання відповідача повідомляти про обставини, які впливають на призначення та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, внаслідок чого виникла переплата по допомозі 110, 46 грн., яка на теперішній час не відшкодована у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2-154, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Красноарміської міської Ради суму переплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 110,46 грн.(сто десять грн. 46 коп).
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 3 (три) грн.40 коп.
Постанова суду може бути оскаржена сторонами до апеляційного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя: