Справа № 3-4804/15
760/15729/15
21 вересня 2015 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Криворот О.О., за участю прокурора прокуратури Солом'янського району м. Києва Кучера І.О., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2, розглянувши матеріали справи, що надійшли з УПЗСЕ ГУМВС України в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженку Дніпропетровської області, громадянку України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, працює головним бухгалтером в Київському міському центрі крові,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
як вбачається із протоколу про вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_2, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, суб'єктом відповідальності за вчинення корупційного правопорушення згідно з п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», працюючи на посаді головного бухгалтера Київської міської клінічної офтальмологічної лікарні «Центр мікрохірургії ока», порушила вимоги ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» за наступних обставин.
Так, відповідно до витягу з Наказу по міській клінічній офтальмологічній лікарні «Центр мікрохірургії ока» від 07.07.2008 №98-к ОСОБА_2 переведена на посаду головного бухгалтера.
Відповідно до ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Наказом Київської міської клінічної офтальмологічної лікарні «Центр мікрохірургії ока» від 18.06.2015 №145-к ОСОБА_2 звільнено із займаної посади за угодою сторін відповідно до п.1 ст.36 КЗпП України.
Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_2 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, як зазначено у протоколі №16 від 27.08.2015, слід вважати дату зібрання всіх матеріалів перевірки та складання адміністративного протоколу, тобто 27.08.2015.
Таким чином, згідно із зазначеним протоколом, ОСОБА_2, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, суб'єктом відповідальності за вчинення корупційного правопорушення згідно п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», працюючи на посаді головного бухгалтера Київської міської клінічної офтальмологічної лікарні «Центр мікрохірургії ока», що розташована по пр. Комарова, 3 у м. Києві, порушила вимоги ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме не подала під час звільнення із займаної посади декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме за проміжок часу з 01.01.2015 по 06.07.2015.
На підставі наведеного стосовно ОСОБА_2 УПЗСЕ ГУМВС України в м. Києві 27.08.2015 складено протокол про корупційне адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_2 вину не визнала, заперечувала проти обставин викладених в протоколі та надала, після ознайомлення з матеріалами адміністративної справи, ксерокопію декларації та копії чеків в підтвердження її вчасного направлення до Київської міської клінічної офтальмологічної лікарні «Центр мікрохірургії ока», які долучені до матеріалів адміністративної справи. Просила провадження по справі закрити за відсутності в її діях складу адміністративного правопорушення.
Прокурор в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, на накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить висновку, що провадження по справі підлягає закриттю виходячи з наступного.
Частина 1 ст.172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частина 2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зазначає, що особи, зазначені у п.1, п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому ч.1 цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Таким чином абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачає порядок подання декларації, а абз.2 ч.2 ст.45 цього Закону строк, коли таку декларацію подавати, тобто щорічно до 1 квітня і відповідно ОСОБА_2 до 01.04.2016.
Як вбачається із долучених ОСОБА_2 ксерокопій квитанції та опису вкладення «Укрпошти» про відправлення декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період з 01.01.2015 по 06.07.2015, остання вчасно направила до Київської міської клінічної офтальмологічної лікарні «Центр мікрохірургії ока» декларацію за зазначений у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення період, а тому обставини, викладені у цьому протоколі, не відповідають дійсності.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного суд вважає необхідним, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, адміністративну справу відносно ОСОБА_2 закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 172-6, 247, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суд
адміністративну справу відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст.172-6 КУпАП провадженням закрити за вiдсутнiстю в її діях складу адмiнiстративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва або на неї може бути внесено подання прокурором протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.
Суддя О.О. Криворот