Справа № 203/2774/15-а
Провадження № 2-а/0203/70/2015
29 червня 2015 року Кіровський районний суд міста Дніпропетровська в складі:
головуючого судді Колесніченко О.В.,
при секретарі Цекместрук Є.О.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,-
У травні 2015 року ОСОБА_1 пред'явив зазначений позов до УПФ України в Кіровському районі м. Дніпропетровська посилаючись на те, що 01 травня 2006 року він вийшов на пенсію державного службовця з Прокуратури Дніпропетровської області, перебуває на обліку у відповідача та отримував пенсію в розмірі 90% від суми місячного заробітку відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку із звільненням з прокуратури Дніпропетровської області він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років по заробітній платі згідно довідки №18-14 від 31 березня 2015 року, проте відповідач в ході перерахунку пенсії зменшив розмір пенсії до 60% заробітної плати та листом від 28 квітня 2015 року відмовив у поверненні незаконно утриманих коштів, тому позивач просив суд визнати неправомірними дії відповідача щодо зменшення позивачу вході виконання перерахунку пенсії загального відсотку розрахунку розміру пенсії від заробітку з 90% на 60%; зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за вислугу років починаючи з 31 квітня 2014 року у розмірі 90% суми заробітної плати, вказаної в довідці від 31 березня 2015 року за №18-14.
Будучи належним чином сповіщеною про дату та час розгляду справи, позивач в судове засідання не з'явилася, у поданій заяві клопотала про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справ, подав заперечення проти позову в яких позов не визнав у зв'язку з тим, що дії відповідача повною мірою відповідають вимога діючого законодавства та одночасно клопотав про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 01 травня 2006 року вийшов на пенсію державного службовця з посади старшого прокурора прокуратури Дніпропетровської області та йому була призначена пенсія відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячного заробітку.
У зв'язку із звільненням позивача з посади старшого прокурора прокуратури Дніпропетровської області відповідачем на підставі заяви ОСОБА_1 від 31 березня 2015 року про перерахунок пенсії за вислугу років по заробітній платі та наданої довідки від 31 березня 2015 року за №18-14, був зроблений перерахунок пенсії, разом з тим, не з урахуванням визначеного позивачу розміру пенсії, виходячи з 80% суми заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та з обов'язковим урахуванням передбаченого ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла станом на 01 травня 2006 року, збільшення за кожний повний рік роботи понад 10 років на посадах прокурорів і слідчих прокуратури на два відсотки заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно зі змістом ч. 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла станом на 01 травня 2006 року - дату виходу позивача на пенсію, пенсія прокурорам і слідчим прокуратури призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 50-1 зазначеного вище Закону в редакції станом на 01 травня 2006 року за кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).
Разом з тим, правила щодо перерахунку пенсій працівників прокуратури залишились незмінними.
Так, згідно з частиною тринадцятою статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Водночас Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи», до статті 50-1 Закону внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.
Відтак, відповідач повинен був виходити зі змісту зазначеної вище правової норми, здійснити перерахунок позивачу, враховуючи, що пенсія призначена останньому з 01 травня 2006 року в розмірі 90% середнього заробітку, що підтверджується письмовими доказами (а.с.18).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За правилами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем у цій справі у відповідності зі своїм обов'язком доказування, встановленим ст.71 КАС України, не надано належних та допустимих доказів на підтвердження своїх заперечень, а подані - були спростовані матеріалами справи та встановленими в судовому засіданні обставинами.
Таким чином, дії відповідача щодо неврахування при розрахунку позивачу розміру пенсії в розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії та з урахуванням того, що за кожний повний рік роботи понад 10 років на посадах прокурорів і слідчих прокуратури пенсія збільшується на два відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку є незаконними, тому з метою поновлення порушених прав позивача по суду вбачаються підстави для зобов'язання УПФ України в Кіровському районі м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% суми заробітної плати, вказаної в довідці від 31 березня 2015 року за №18-14, починаючи з 31 квітня 2015 року
Керуючись ст.ст. 2, 6, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 - задовольнити в повному обсязі.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська щодо зменшення ОСОБА_1 в ході перерахунку пенсії за вислугу років загального відсотку розміру пенсії від заробітку з 90 відсотків на 60 відсотків.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії у розмірі 90 відсотків сум заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески. відповідно до довідки №18-14 від 31 березня 2015 року, починаючи з 31 квітня 2015 року, з урахуванням раніше здійснених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська заінтересованими особами, а так само прокурором, апеляційної скарги з одночасним надсиланням її копії безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів, починаючи з наступного за днем вручення її копії.
Суддя О.В. Колесніченко