Ухвала від 20.07.2010 по справі 2а-1675/10/1270

Головуючий у 1 інстанції - Островська О.П.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2010 року справа №2а-1675/10/1270

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Малашкевича С.А.,

суддів: Попова В.В.

ОСОБА_2

при секретарі судового засідання: Асєєвій Я.В.

за участю сторін: представників відділу Держкомзему у м. Алчевську Луганської області ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2010 року у адміністративній справі № 2а-1675/10/1270 за позовом відділу Держкомзему у м. Алчевську Луганської області до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про визнання протиправним і скасування рішення від 22 лютого 2010 року № 39 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та припису від 22 лютого 2010 року № 51 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, -

ВСТАНОВИЛА:

04 березня 2010 року відділ Держкомзему у м. Алчевську Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом (арк. спр. 3-7) до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 22 лютого 2010 року № 39 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, визнання протиправним припису від 22.02.2010 р. за № 51 про виконання вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін .

17 травня 2010 року Луганський окружний адміністративний суд своєю постановою (арк. спр. 77-80) задовольнив позовні вимоги відділу Держкомзему у м. Алчевську Луганської області.

Представник відповідача в апеляційній скарзі (арк. спр. 84-86) просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову по справі, якою в задоволені позову відмовити.

Представники позивача проти апеляційної скарги заперечували та просили постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які з'явилися до судового засідання, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Фактичні обставини справи.

Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області в період з 15.02.2010 по 19.02.2010 проводилася перевірка Відділу Держкомзему у м. Алчевськ Луганської області з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів (плати) на землевпорядні роботи та послуги, пов'язані з оформленням документів, у тому числі тих, які посвідчують право власності на земельні ділянки при передачі їх безоплатно у власність громадян. За результатами перевірки складено акт від 19.02.2010 № 28 (арк.спр. 18-23).

Перевіркою встановлено порушення позивачем порядку застосування цін, а саме: в період з 01.03.2009 по 10.12.2009 допущено необґрунтоване стягнення вартості послуг «ОСОБА_1 висновку щодо умов надання земельної ділянки, технічних умов на рекультивацію земель», «Підготовка висновку з надання земельних ділянок у користування на замовлення юридичних та фізичних осіб», плата за які не передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 № 1619, а саме: необґрунтовано стягувалася вартість послуги «ОСОБА_1 висновку щодо умов надання земельної ділянки, технічних умов на рекультивацію земель» з юридичних осіб - 70,00 грн. Сума необґрунтовано одержаної виручки склала - 490,00 грн.; необґрунтовано стягувалася вартість послуги «Підготовка висновку з надання земельних ділянок у користування на замовлення юридичних та фізичних осіб» з фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців - 30,00 грн., з юридичних осіб - 80,00 грн. Загальна сума необґрунтовано одержаної виручки склала 5740,00 грн.

Держінспекція з контролю за цінами в Луганській області своїм рішенням від 22.02.2010 № 39 за вказане порушення на підставі статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» до позивача застосувала економічні санкції в розмірі 17220,00 грн., які складаються з штрафу в сумі 11480,00 грн. і вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 5740,00 грн. (а.с. 17)., та винесла припис № 51 від 22.02.2010 р. про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін (а.с. 25) Законність вказаних рішення і припису оспорює позивач.

Обґрунтування судом першої інстанції в задоволенні позовних вимог.

- відділ Держкомзему у м. Алчевську Луганської області не порушив вимоги п. 5, п. 6 Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 № 1619, тому Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області неправомірно застосовано економічні санкції до позивача рішенням від 22.02.2010 № 39.; та відповідно необґрунтованим є припис № 51 від 22.02.2010 р.

Основні доводи апеляційної скарги.

- постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи;

- позивачем порушено порядок формування, встановлення та застосування цін (тарифів), а саме: у період з 01.03.2009 р. по 10.12.2009 р. включно, допущено необґрунтоване стягнення вартості послуг «ОСОБА_1 висновку щодо умов надання земельної ділянки, технічних умов на рекультивацію земель», «Підготовка висновку з надання земельних ділянок у користування на замовлення юридичних та фізичних осіб», плата за які не передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 № 1619.

Оцінка обставин справи, відповідності прийнятого судового рішення

нормам матеріального та процесуального права.

Основні вимоги щодо виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг державними органами земельних ресурсів, бюджетними установами та організаціями, які належать до сфери їх управління (далі - державні органи земельних ресурсів), на платній основі визначає п. п. 5, 6 Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 № 1619.

Відповідно до п. 5 Порядку, державні органи земельних ресурсів можуть виконувати та надавати на платній основі певні види земельно-кадастрових робіт і послуг.

Згідно п. 6 Порядку, виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг, вартість яких не встановлено, здійснюється за цінами, визначеними договорами. При цьому розмір оплати цих робіт і послуг не повинен перевищувати реальної вартості їх підготовки.

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 № 1619 «Про затвердження Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів» Кабінет Міністрів України постановив Державному комітетові по земельних ресурсах разом з Міністерством фінансів і Міністерством економіки затвердити розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг.

На виконання зазначеного пункту постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 № 1619, Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України та Міністерства економіки України від 15.06.2001 № 97/298/124, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.07.2001 за № 579/5770, затверджено Розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг, що додаються.

Таблиця 6.1 Наказу «Надання консультацій і довідок» містить розміри вартості платних послуг, які надавалися Держкомземом у м. Алчевську Луганської області та, як стверджує Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області, не передбачені Порядком виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 № 1619:

п. 9 таблиці 6.1 - «підготовка висновків з надання земельних ділянок у користування на замовлення юридичних та фізичних осіб, для фізичних осіб - 30 грн., для юридичних осіб - 80 грн.»;

п. 10 таблиці 6.1 - «видача висновків щодо умов надання земельної ділянки, технічних умов на рекультивацію земель для юридичних осіб - 70 грн.»

Таблиця 6.1 входить до складу розділу 6 Наказу «Унесення записів до державного реєстру земель та надання витягів з нього. Надання консультацій з питань оформлення прав на земельні ділянки, державного земельного кадастру, кількісної та якісної характеристики земельних угідь, економічної та грошової оцінки земель, інших питань використання та охорони земель. Підготовка дублікатів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, сертифікатів на право на земельну частку (пай). Публікація матеріалів статистичних даних про стан та склад земельних угідь. Розповсюдження статистичної та іншої інформації на паперових та електронних носіях. Підготовка та видання довідників, збірників, бюлетенів, брошур, буклетів, тощо. Підготовка та надання аналітичних записок щодо стану земельних ресурсів України, земельно-кадастрової інформації на замовлення, відомостей з бази даних державного земельного кадастру», зазначені послуги передбачені п. 5 Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 № 1619.

Наказ Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України та Міністерства економіки України від 15.06.2001 № 97/298/124 не розширює перелік платних послуг, які надають державні органи земельних ресурсів відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 № 1619, а лише конкретизує їх та визначає розміри оплати за надання таких послуг. Види послуг, вказані в наказі, є тотожними тим, що визначені Порядком.

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що відділ Держкомзему у м. Алчевську Луганської області не порушив вимоги п. 5, п. 6 Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 № 1619, тому Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області неправомірно застосовано економічні санкції до позивача рішенням від 22.02.2010 № 39, та відповідно необґрунтованим є припис № 51 від 22.02.2010 р. .

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду прийнята при вірному застосуванні норм матеріального права, при повному та всебічному урахуванні всіх обставин справи, тому відсутні підстави для її скасування.

Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області - залишити без задоволення

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2010 року у адміністративній справі № 2а-1675/10/1270 - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 20 липня 2010 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення у повному обсязі.

Ухвала складена у повному обсязі та підписана колегією суддів 23 липня 2010 року.

Головуючий : С.А. Малашкевич

Судді : В.В. Попов

ОСОБА_2