79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
22.11.11 Справа № 5/79
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
Головуючого судді Юрченка Я.О.
суддів Зварич О.В.
ОСОБА_1
розглянув апеляційну скаргу Відділу Державної виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції Львівської області, м.Пустомити Львівської області
на ухвалу Господарського суду Львівської області від 20.09.2011р.
за скаргою Фермерського господарства «Рисовський», с.Зубра Пустомитівського району Львівської області
на дії Відділу Державної виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції Львівської області, м.Пустомити Львівської області
у справі № 5/79
за позовом Фермерського господарства «Рисовський», с.Зубра Пустомитівського району Львівської області
до відповідача 1 Виконавчого комітету Зубрянської сільської ради, с.Зубра Пустомитівського району області
до відповідача 2 Пустомитівської районної державної адміністрації, м.Пустомити Львівської області
про надання земельної ділянки
За участю представників:
позивача: ОСОБА_2
відповідачів: не з'явились
органу ДВС (апелянта): ОСОБА_3
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 20.09.2011р. у справі № 5/79 задоволено скаргу Фермерського господарства «Рисовський», с.Зубра Пустомитівського району Львівської області, визнано постанову ВДВС Пустомитівського районного управління юстиції Львівської області від 14.04.2011р. про закінчення виконавчого провадження у справі 5/79 незаконною, а відповідні дії державного виконавця - неправомірними.
При прийнятті ухвали місцевий господарський суд виходив з приписів ст.7 Закону України «Про фермерське господарство», ст.ст.11, 49, 75 Закону України «Про виконавче провадження».
Не погоджуючись з ухвалою суду, Відділ Державної виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції Львівської області подав апеляційну скаргу, в якої просить ухвалу суду скасувати з підстав порушення норм процесуального права, неправильного застосування норм матеріального права, з мотивів у ній наведених. Зокрема апелянт покликається на те, що 11.02.2011р. у відділ на виконання було пред'явлено дублікат наказу 5/79, виданого Господарським судом Львівської області 13.10.1994р., у якому зазначено: зобов'язати Зубрянську сільську Раду народних депутатів до 13.11.1994р. виділити фермерському господарству "Рисовський" 4 га землі із ділянки 17 га землі, яку додатково відведено Зубрянській сільській Раді в запас земель з заготхудобовідгодівельного господарства "Львівське", та 14.02.2011р. передано державному виконавцю до розгляду. На виконання вищевказаного виконавчого документа на підставі ст.ст.3, 18, 24 Закону України "Про виконавче провадження" 16.02.2011р. державним виконавцем винесена постанова про відкриття виконавчого провадження, копію якої скеровано сторонам виконавчого провадження, та надано термін для добровільного виконання до 23.02.2011р., копії якої скеровано сторонам та органу, що видав даний виконавчий документ. Згідно з актом державного виконавця від 25.02.2011р. боржником вимоги виконавчого документа не виконано. 28.02.2011р. державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на боржника в сумі 510 грн. 03.03.2011р. державним виконавцем скеровано боржнику попередження та зобов'язано виконати вимоги вищевказаного виконавчого документа в строк до 15.03.2011р. Згідно з актом державного виконавця від 18.03.2011р. боржником вимоги виконавчого документа не виконано. 21.03.2011р. державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на боржника в сумі 1020 грн. 12.04.2011р. у відділ надійшла заява від стягувача про те, що боржником вимоги виконавчого документа не виконано. 14.04.2011р. державним виконавцем скеровано в Прокуратуру у Пустомитівському районі подання про притягнення посадових осіб Зубрянської сільської Ради до кримінальної відповідальності. 15.04.2011р. державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження відповідно до п.11 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження», копію якої із виконавчим документом скерованого органу, що видав виконавчий документ рекомендованою кореспонденцією. У зв'язку із ненадходженням в Прокуратуру у Пустомитівському районі Львівської області подання державного виконавця від 14.04.2011р., державним виконавцем 01.09.2011р. повторно скеровано подання в Прокуратуру у Пустомитівському районі Львівської області. Відповідно до п.3 ст.75 Закону України «Про виконавче провадження»у разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав. При цьому апелянт наголошує на тому, що в резолютивній частині виконавчого документа зазначено: зобов'язати Зубрянську сільську Раду народних депутатів до 13.11.1994р. виділити фермерському господарству "Рисовський" 4 га землі, а не виготовити документацію про відведення земельної ділянки.
Відповідачі участі уповноважених представників в судовому засіданні не забезпечили, про причини неявки не повідомили.
Виходячи з приписів ст.101 ГПК України, апеляційний господарський суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами за відсутності представників відповідачів, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи апеляційним господарським судом.
Представник апелянта в судовому засіданні вимоги та доводи апеляційної скарги підтримав.
Представник позивача проти вимог та доводів апеляційної скарги заперечив, просив ухвалу суду залишити без змін, а апеляційну скаргу -без задоволення, з мотивів, викладених у відзиві на апеляційну скаргу.
Представники позивача та третьої особи, які прибули в судове засідання, проти вимог та доводів апеляційної скарги заперечили, просили рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників органу ДВС та позивача, оцінивши наявні матеріали справи, апеляційний господарський суд дійшов висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої і апеляційної інстанцій, рішенням Арбітражного суду Львівської області від 10.03.1994р. у справі № 5/79 за позовом Фермерського господарства «Рисовський» до Виконавчого комітету Зубрянської сільської ради та Пустомитівської районної державної адміністрації про примусове виділення 4 га землі позов задоволено в частині позовних вимог до Виконавчого комітету Зубрівської сільської ради та зобов'язано Зубрівську сільську раду до 10.04.1994р. виділити позивачеві 4 га землі із 55 га вільних земель запасу (станом на 15.03.1994р.).
Ухвалою Арбітражного суду Львівської області від 04.09.1996р. у справі № 5/79 уточнено п.2 резолютивної частини рішення від 10.03.1994р., а саме: зобов'язано Зубрянську сільську раду народних депутатів до 13.11.1994р. виділити Фермерському господарству «Рисовський»4 га землі із ділянки 17 га землі, яку додатково відведено Зубрянській сільській раді в запас земель із заготхудобовідгодівельного господарства «Львівське».
На виконання зазначених рішення та ухвали арбітражного суду 13.10.1994р. було видано відповідний наказ арбітражного суду.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 17.12.2010р. позивачеві видано дублікат наказу від 13.10.1994р. у справі № 5/79 за позовом ФГ «Рисовський»до Виконавчого комітету Зубрянської сільської ради про надання земельної ділянки, виданого на виконання рішення Арбітражного суду Львівської області від 10.03.1994р. з врахуванням ухвали Арбітражного суду Львівської області від 04.09.1994р. у справі № 5/79.
16.02.2011р. постановою ВДВС Пустомитівського РУЮ відкрито виконавче провадження з примусового виконання наказу № 5/79 від 13.10.1994р. та надано термін для добровільного виконання до 23.02.2011р.
Постановою ВДВС Пустомитівського РУЮ від 28.02.2011р. на Зубрянську сільську раду накладено штраф в сумі 510 грн. за невиконання вимог наказу № 5/79 від 13.10.1994р. Згодом поставоною ВДВС Пустомитівського РУЮ від 21.03.2011р. на Зубрянську сільську раду повторно накладено штраф в сумі 1020 грн. за невиконання вимог наказу № 5/79 від 13.10.1994р.
15.04.2011р. державним виконавцем ВДВС Пустомитівського РУЮ винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п.11 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження». В мотивувальній частині постанови державним виконавцем констатовано, що ним вжито всіх передбачених законом заходів щодо виконання вимог вищевказаного виконавчого документа. З копії супровідного листа від 15.04.2011р. до постанови вбачається, що оскаржувану постанову позивач отримав 20.06.2011р.
В матеріалах справи міститься копія подання ВДВС Пустомитівського РУЮ № 09-20/1435 від 14.04.2011р. про притягнення до кримінальної відповідальності боржника за невиконання рішення суду. Однак, докази направлення вказаного подання в Прокуратуру Пустомитівського району Львівської області у матеріалах справи відсутні та апелянтом не подані.
В матеріалах справи міститься також копія подання ВДВС Пустомитівського РУЮ № 09-20/2699 від 01.09.2011р. про притягнення до кримінальної відповідальності боржника за невиконання рішення суду, а саме посадових осіб Зубрянської сільської ради за скоєння злочину, передбаченого ч.1 ст.382 КК України, з якої вбачається, що воно отримане Прокуратурою Пустомитівського району Львівської області 01.09.2011р.
У відповідності до ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Цей конституційний принцип обов'язковості до виконання на всій території України рішень судів закріплений і в ст.4-5 ГПК України.
Як свідчать матеріали справи, рішення арбітражного суду у справі № 5/79 набрало законної сили, наказ арбітражного суду та його дублікат перебували на виконанні у Пустомитівському районному суді, а згодом у відділі Державної виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, регулюються юрмами Закону України «Про виконавче провадження»(з наступними змінами і доповненнями).
Згідно з п.1 ч.2 ст.11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Частиною 3 статті 75 Закону України «Про виконавче провадження»передбачено, що у разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.
Як свідчать матеріали справи, на боржника двічі був накладений штраф за невиконання рішення суду. Однак, доказів внесення подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності у період до винесення постанови про закінчення виконавчого провадження, апелянт суду не надав. Відтак, постановлення державним виконавцем постанови від 15.04.2011р. про закінчення виконавчого провадження по примусовому виконанню наказу Господарського суду Львівської області від 13.10.1994р. у справі № 5/79 було передчасним. У зв'язку з цим скарга Фермерського господарства «Рисовський»про визнання незаконною постанови від 15.04.2011р. ВДВС Пустомитівського РУЮ про закінчення виконавчого провадження, а відповідних дій державного виконавця неправомірними є підставною, обгрунтованою та такою, що правомірно задоволена судом першої інстанції.
Тому виходячи з наведеного та враховуючи, що доводами апеляційної скарги правомірності висновків суду першої інстанції щодо задоволення скарги не спростовано, обставин, які відповідно до статті 104 ГПК України є підставами для скасування судового рішення в порядку статей 33, 34 ГПК України апелянтом не доведено, а оскаржувана ухвала є законною та обґрунтованою, такою, що прийнята у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, фактичними обставинами та матеріалами справи, апеляційний господарський суд підстав для задоволення апеляційної скарги не вбачає.
Відтак, керуючись статтями 99, 101, 103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд-
Ухвалу Господарського суду Львівської області від 20.09.2011р. у справі № 5/79 залишити без змін, а апеляційну скаргу Відділу Державної виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції Львівської області, м.Пустомити Львівської області - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
Матеріали справи повернути до місцевого господарського суду.
Головуючий суддя Юрченко Я.О.
Суддя Зварич О.В.
Суддя Хабіб М.І.