Постанова від 24.03.2011 по справі 22-а-528/11

Апеляційний суд Чернівецької області

м. Чернівці, вул. Емінеску, 4, 58002, (0372) 55-34-03

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2011 року м.Чернівці

Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області в складі:

головуючого Половінкіної Н.Ю.

суддів Міцнея В.Ф., Ружила О.А.

розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Чернівці про визнання дій неправомірними та виплату державної соціальної допомоги особі, яка має правовий статус дитини війни, за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Чернівці на постанову Шевченківського районного суду м.Чернівці від 24 лютого 2010 року,

встановила:

ОСОБА_1 у лютому 2010 року звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Чернівці про визнання дій неправомірними та виплату державної соціальної допомоги особі, яка має правовий статус дитини війни.

Посилався на те, що він отримує пенсію за віком та відноситься до категорії громадян, яким встановлено статус дитини війни.

Відповідачем відмовлено у здійсненні перерахування та виплаті державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2007 року по 31 серпня 2009 року.

Просив зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Чернівці здійснити йому нарахування та виплату підвищення до пенсії за період з 1 січня 2007 року по 31 серпня 2009 року та виконувати нарахування у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з вересня 2009 року.

Справа №22а-528 2011 рік Головуючий у 1 інстанції Волошин С.О.

Категорія: 57 Доповідач Половінкіна Н.Ю.

Постановою Шевченківського районного суду м.Чернівці від 24 лютого 2010 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Чернівці здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 3 лютого по 31 серпня 2009 року у відповідності до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 20% мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування», та виплатити, а в решті відмовлено.

Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Чернівці в апеляційній скарзі просить постанову Шевчнеківського районного суду м.Чернівці від 24 лютого 2010 року скасувати, ухвалити нове рішення в цій частині, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити, посилаючись на порушення норм матеріального права.

Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Чернівці підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Задовольняючи позов ОСОБА_1 частково, суд першої інстанції виходив з того, що управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Чернівці як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти у відповідності з вимогами ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і здійснити позивачу відповідні нарахування за той період часу, коли дія цієї норми не була зупинена, але таких нарахувань не проводило, чим допустило протиправну бездіяльність.

Такі висновки суду першої інстанції стверджуються матеріалами справи.

Встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком та відноситься до категорії громадян, яким встановлено статус дитини війни.

Відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акту, який визначав би цей розмір або встановлював інший немає, тому застосуванню підлягає саме ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування".

Згідно ст.7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Не заслуговують на увагу посилання відповідача на відсутність коштів для забезпечення виплат підвищення до пенсії позивачу.

Відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» доплат до пенсії не може бути причиною невиконання покладених на управління Пенсійного фонду України зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується, на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовід­носин нормативно-правових актах національного законодав­ства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 року, визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пп.41 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік».

Таким чином, відповідач з 22 травня 2008 року повинен нараховувати позивачу надбавку до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Виходячи з приписів ч.2 ст.152 Конституції України, дати ухвалення рішень Конституційним Судом України, колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду, щодо наявності у відповідача обов'язку нараховувати та сплачувати позивачу доплату до пенсії, передбачену ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року.

Відповідно до положень ч.2 ст.3 Закону України "Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 "Про Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" встановлюється не розмір мінімальної пенсії, з якого обчислюється доплата особам, які мають статус "дитини війни", а конкретний розмір такої доплати, що суперечить змісту ст.6 "Про соціальний захист дітей війни", якою встановлюється розмір такої доплати у в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

У той же час, судом першої інстанцій було допущено неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні питання щодо задоволення позовних ви­мог та зобов'язання відповідача виплачувати підви­щення до пенсії позивачу в розмірі 20 % від мінімальної пенсії за віком.

На обґрунтування такого висновку суд першої інстанції послався на те, що з січня 2008 року підвищення до пенсії вже виплачу­валось у розмірі 10 % від мінімальної пенсії за віком відповідно до п.41 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодав­чих актів України», а після визнання рішенням Конституційно­го Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 цього нормативного акта неконституційним - на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

При цьому судом першої інстанції не було враховано положення статей 3 і 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», якими встановлений конкретний розмір держав­ної соціальної гарантії дітям війни у вигляді підвищення до пен­сії та передбачено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Отже, правових підстав визначати розмір підвищення до пенсії позивачу, який відрізняється від установ­леного законом розміру немає, оскільки при розрахун­ку підвищення пенсії, яке передбачено ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосуванню підлягає мінімальний розмір пенсії за віком, який вираховується виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законами про Державний бюджет України на пев­ний рік, а не розмір, що установлений постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питан­ня соціального захисту окремих категорій громадян».

Слід також зазначити, що відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здій­снюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

За Законом України «Про загальнообов'язкове державне пен­сійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються район­ними управліннями Пенсійного фонду України за місцем про­живання пенсіонерів.

Згідно з абз.1 п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2002 року №121/2001, Пенсійний фонд України є центральним ор­ганом виконавчої влади.

Відповідно зазначеного Положення на Пенсійний фонд України покладено обов'язок щодо: призначенім пенсії; підго­товки документів для її виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.

Пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року №8-2, управління Пенсійного фонду України у районах містах і районах у містах є органами Пенсійного фонду України, підвідомчими, відповідно, головним управлінням цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють си­стему органів Пенсійного фонду України та мають завданням забезпечення призначення та виплати пенсій.

Таким чином, суд першої інстанції не звернув уваги на ті обставини, що обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії, яка передбачена Законом України «Про соціальний захист дітей війни», покладено саме на органи Пенсійного фонду України, тому до компетенції останніх відноситься і відкоригування конкретного розміру підвищення до пенсії позивачу з урахуванням уже отриманих ним сум такої соціаль­ної допомоги.

Враховуючи викладене постанова Шевченківського районного суду м.Чернівці від 24 лютого 2010 року у частині покладення на управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Чернівці обов'язку здійснити перерахунок пенсії з підвищенням її у роз­мірі, який не передбачений чинним законодавством підлягає зміні з підстав, передбачених п.4 ч.1 ст.220 КАС України.

Керуючись п.4 ч.1 ст.220 КАС України, колегія суддів

постановила:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Чернівці задовольнити частково.

Постанову Шевченківського районного суду м.Чернівці від 2 вересня 2010 року змінити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Чернівці здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування» з 3 лютого по 31 серпня 2009 року.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів в з дня набрання нею законної сили.

Головуючий - підпис /ОСОБА_2Ю./

Судді - підписи /ОСОБА_3, ОСОБА_4А./

З оригіналом згідно: