Апеляційний суд Чернівецької області
м. Чернівці, вул. Емінеску, 4, 58002, (0372) 55-34-03
17 лютого 2011 року м.Чернівці
Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області в складі:
головуючого Половінкіної Н.Ю.
суддів Міцнея В.Ф., Височанської Н.К.
розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області про виплату державної соціальної допомоги особі, яка має правовий статус дитини війни, за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області на рішення Сокирянського районного суду Чернівецької області від 10 вересня 2010 року,
встановила:
ОСОБА_1 у серпні 2010 року звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області про виплату державної соціальної допомоги особі, яка має правовий статус дитини війни.
Посилалася на те, що вона отримує пенсію за віком та відноситься до категорії громадян, яким встановлено статус дитини війни.
Відповідачем відмовлено у здійсненні перерахування та виплати державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2007 року по 31 грудня 2009 року.
Просила здійснити виплату їй державну соціальну допомогу, передбачену Законом України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі
Справа №22а-143 2011 рік Головуючий у 1 інстанції Побережна О.Д.
Категорія: 57 Доповідач Половінкіна Н.Ю.
30 відсотків мінімальної пенсії за віком здійснити за період з 1 січня 2007 року по 31 грудня 2009 року в сумі 3962 грн. 10 коп.
Рішенням Сокирянського районного суду Чернівецької області від 10 вересня 2010 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області щодо нарахування підвищення до пенсії, передбаченого Законом України «Про соціальний захист дітей війни», в розмірі, встановленому ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування», за період з 1 січня по 31 грудня 2009 року протиправною та зобов'язано здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 1 січня по 31 грудня 2009 року та виплату, а в решті відмовлено.
Управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області в апеляційній скарзі просить рішення Сокирянського районного суду Чернівецької області від 10 вересня 2010 року скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області підлягає відхиленню з наступних підстав.
Задовольняючи позов ОСОБА_1 частково, суд першої інстанції виходив з того, що управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, не здійснило у відповідності до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» відповідні нарахування позивачу за той період часу, коли дія цієї норми не була зупинена, чим допустило протиправну бездіяльність.
Такі висновки суду першої інстанції стверджуються матеріалами справи.
Встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком та відноситься до категорії громадян, яким встановлено статус дитини війни.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акту, який визначав би цей розмір або встановлював інший немає.
Згідно абзацу 1 пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України №121/2001 від 01 березня 2002
року, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади. Зазначеним Положенням на Пенсійний фонд України покладено обов'язок щодо призначення пенсії, підготовки документів для її виплати та забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.
Відповідно до пункту 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №8-2 від 30 квітня 2002 року, управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Пенсійного фонду України, підвідомчими відповідно головним управлінням цього фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Пенсійного фонду України та мають завданням забезпечення призначення та виплати пенсії.
Отже, обов'язок по нарахуванню та виплаті підвищення до пенсії покладено на органи Пенсійного фонду України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 року, визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пп.41 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік».
Таким чином, відповідач з 1 січня 2009 року повинен нараховувати ОСОБА_1 надбавку до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Виходячи з приписів ч.2 ст.152 Конституції України, дати ухвалення рішень Конституційним Судом України, колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду, щодо наявності у відповідача обов'язку нараховувати та сплачувати позивачу доплату до пенсії, передбачену ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 1 січня по 31 грудня 2009 року.
Відповідно до положень ч.2 ст.3 Закону України "Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Помилковими є доводи відповідача щодо неврегульованості механізму реалізації положень ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". На час виникнення спірних правовідносин розмір мінімальної пенсії за віком визначався лише ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування". Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Отже, при визначення розміру підвищення відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування".
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" встановлюється не розмір мінімальної пенсії, з якого обчислюється доплата особам, які мають статус "дитини війни", а конкретний розмір такої доплати, що суперечить змісту ст.6 "Про соціальний захист дітей війни", якою встановлюється розмір такої доплати у в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст.7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Не заслуговують на увагу посилання відповідача на відсутність коштів для забезпечення виплат підвищення до пенсії позивачу, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст.46 Конституції України та ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
За таких обставин постанова Сокирянського районного суду Чернівецької області в оскаржуваній частині відповідає вимогам матеріального і процесуального права, підстав для її скасування не має.
Керуючись пунктом 1 розділу ХП «Прикінцеві положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст.ст.197, 198, 200, 205 КАС України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області відхилити.
Рішення Сокирянського районного суду Чернівецької області від 10 вересня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів в з дня набрання нею законної сили.
Головуючий - підпис /ОСОБА_2Ю./
Судді - підписи /ОСОБА_3, ОСОБА_4К./
З оригіналом згідно: