Ухвала від 24.03.2011 по справі 22-а-543/11

Апеляційний суд Чернівецької області

м. Чернівці, вул. Емінеску, 4, 58002, (0372) 55-34-03

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2011 року м.Чернівці

Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області в складі:

головуючого Половінкіної Н.Ю.

суддів Міцнея В.Ф., Ружила О.А.

розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за апеляційними скаргами управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області та ОСОБА_1 на постанову Вижницького районного суду Чернівецької області від 30 грудня 2009 року,

встановила:

ОСОБА_1 у листопаді 2009 року звернулася до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання дій неправомірними та виплату соціальної допомоги.

Посилалася на те, що є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1.

Управлінням праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області у листопаді 2009 року відмовлено у здійсненні перерахунку допомоги та її виплаті.

Справа №22а-543 2011 р. Головуючий у 1 інстанції Пилип»юк І.В.

Категорія: 57 Доповідач Половінкіна Н.Ю.

Просила визнати відмову управлінням праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області щодо перерахунку та виплати соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, неправомірною.

Зобов»язати управлінням праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області зробити перерахунок соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, за період з 9 липня 2007 року до досягнення дитиною трьохрічного віку.

Постановою Вижницького районного суду Чернівецької області від 30 грудня 2009 року позов задоволено частково.

Визнано бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року неправомірною.

Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 щомісячну державну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року з врахуванням отриманих сум..

У решті відмовлено.

Управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області та ОСОБА_1 в апеляційних скаргах просять постанову Вижницького районного суду Чернівецької області від 30 грудня 2009 року скасувати та ухвалити нове рішення.

Колегія суддів вважає, що у задоволенні апеляційних скарг управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області та ОСОБА_1 слід відмовити.

Відповідно до статей З, 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один із батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Така допомога виплачується щомісяця з дня її призначення по день досягнення дитиною трирічного віку включно.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у зв'язку з народженням дитини та здійсненням догляду за нею перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Частиною першою статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", яка визначає розмір допомоги, передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

З метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, дію частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" на 2007 рік було зупинено на підставі пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік". Статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було визначено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнані неконституційними.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, з ухваленням Конституційним Судом України 9 липня 2007 року рішення № 6-рп/2007, яким визнано неконституційним положення пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" щодо зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ці правові норми втрачають чинність і не підлягають застосуванню. А тому, з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України і до 31 грудня 2007 року, оскільки Закон України "Про Державний бюджет на 2007 рік" діяв до указаної дати, відповідач повинен був нараховувати та виплачувати позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, передбаченому частиною першою статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" - у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

У зв'язку з викладеним ОСОБА_1 мала право на отримання допомоги в період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, виходячи з розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Що ж стосується позовних вимог ОСОБА_1 про перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з січня 2008 року до досягнення дитиною трьохрічного вірку, то висновок суду про те, що ці вимоги задоволенню не підлягають, є правильним.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину першу статті 15 та пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викладено в новій редакції, згідно за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України ( у010р710-08 ) не визнано неконституційними положення пункту 23 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", які діяли по 31 грудня 2008 року.

Не нараховуючи та не виплачуючи допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому частиною першою статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення", відповідач прав та законних інтересів позивача не порушив.

Відповідно до ч.2 ст.46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та ч.2 ст.45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається і здійснюється у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

На даний час діє Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751.

На підставі Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", част.2 ст.46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", част.2 ст.45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751, керуючись ст. ст.195, 197, 198, 202 КАС України, колегія суддів

ухвалила:

Апеляційні скарги управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області та ОСОБА_1 відхилити.

Постанову Вижницького районного суду Чернівецької області від 30 грудня 2009 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий

Судді