09 листопада 2010 року
Суддя Київського районного суду м. Харкова Зуб Г.А. розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Київського району м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила: 1) визнати рішення Управління праці і соціального захисту населення Київського районну м. харк4ова по призначенню допомоги по догляду за ОСОБА_3 до досягнення нього трирічного віку за не чинним (протиправним) в частині розміру допомоги; 2) зобов'язати виплатити з Управління праці і соціального захисту населення м. Харкова Київського району заборгованість по виплаті допомоги по догляду за до досягнення нього трирічного віку за період з 09.07.2007 р. по грудень 2007 року у розмірі 2017 грн. 82 коп.
У судове засідання позивачка не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд справи в її відсутність.
В судовому засіданні ОСОБА_4 підтримала позовні вимоги.
Представник відповідача надав суду заперечення на позов, в яких просив суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування своїх доводів зазначив наступне.
Державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1, як особі не застрахованій у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування передбачена ІУ (статті 13-15) Закону України №2811-12 від 21.11.1992 року „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, яким було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. 02 серпня 2005 року ОСОБА_1 звернулася до управління праці та соціального захисту населення із заявою про призначення їй допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. На підставі заяви і наданих відповідних документів допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була призначена позивачці з 02.08.2005 року по 11.01.2008 р. У 2007 році пунктом 14 статті 71 Закону України ..Про Державний бюджет України за 2007 рік” дію частини 1 статті 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було призупинено.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінюючи докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд вважає, шо позов не підлягає задоволенню.
ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження.
З довідки Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації від 18.12.2009 року вбачається, що в період з січня 2007 року по грудень 2007 року ОСОБА_1 нарахована допомога у розмірі 1285,74 грн.
Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей встановлений Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Частиною першою ст. 1 цього Закону передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими Законами України. Згідно з ст. З зазначеного Закону - одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
На підставі п. 12 ст. 71 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік”, на 2007 рік зупинено дію ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Згідно до ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29,36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23. 29. 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98,101,103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», за якою щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку виплачується у розмірі, який дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного Закону, що визнані неконституційними. Положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 09.07.2007 року.
Отже на підставі вищенаведеного вбачається, що Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Харкові ради повинно було призначити, а Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат сплачувати позивач) щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому Законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Таким чином, суд приходить до висновку, що виплата за 2007 рік Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Харкові ради
допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановленого Законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідає законодавству.
Частиною 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлений річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін / ст. 100 КАС України /. Порушення прав позивачки, за захистом яких вона звернулася до суду тривало з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року і припинилось 01 січня 2008 року після внесення змін до Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом 04 січня 2010 року. Таким чином, суд вбачає пропущення позивачем строку звернення до суду за захистом свого права щодо отримання щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбаченою ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у відповідності до вимог ст. 62 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік», а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись ст. 22 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. 22 Постанови КМУ від 27.12.2001 року № 1751 „Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми”, ст.ст. 56, Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62. частини першої статті 66. пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41,43. 44. 45. 46 статті 71. с гатей 98. 101. 103. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 09.07.07 та про внесення змін до деяких законодавчих актів", п. 5 ст. 51 Бюджетного кодекс України, ст.ст. 94. 160-163 Кодекс) адміністративного судочинства України, суд. -
постановив:
В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Київського району м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Київський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
Суддя